חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

ואדי קלט (מנזר סנט ג'ורג')

סוג פעילות: טיולי מבוגרים, חובבי לכת, טיולי מעיינות
מאפיינים נוספים: חשוף לשמש, טיול קווי
מתאים לגיל: 12+
אזור: דרום->מדבר יהודה
צילום: ליאור גינצברג, בית ספר שדה עפרה

20.6.2018

במסלול נטייל בשמורת הטבע של ואדי קלט, בצפון מדבר יהודה, מצפון לכביש ירושלים-יריחו. הנחל מתחתר לאורך 28 ק"מ לרוחבו של כל צפון מדבר יהודה. שטח אגן הניקוז שלו כ-175 קמ"ר ולכן בחורף יש חשש משיטפונות בנחל. בואדי קלט זורמים מים באפיק במרבית חדשי החורף, ומעיינותיו שופעים כל השנה. בקיץ זורמים המים באמה הבנויה בגדת הנחל, המתחילה בבריכה הטבעית של עין קלט ומסתיימת ביריחו. במסלול נוכל להיכנס למזנר סנט ג'ורג', מומלץ לוודא את שעות הפתיחה לפני הטיול. בנחל גדלה צמחיה עשירה ומגוונת, הן צמחיה מדברית והן צמחיית מים, המקנה לו אופי של נווה מדבר גדול.
 
מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למטיבי לכת
עונה מומלצת: אביב, סתיו
אורך המסלול: 5 ק"מ
הערכת זמן הליכה: 3- 4 שעות
סוג המסלול: מסלול קווי
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי
 
חשוב לדעת

 • המסלול נסגר בעת חשש לשיטפונות וכן לאחר גשם עקב סכנת החלקה
 • המסלול נמצא בשמורת נחל פרת, אין לרדת משבילים מסומנים, להימצא בה בחשיכה
 • המסלול חשוף לשמש ברובו
 • מומלץ לטייל בליווי נשק
 • במסלול יש צורך ב- 2 רכבים להקפצות
 • הביקור במנזר בלבוש צנוע בלבד, וללא תיקים
 • קיימת אפשרות להליכה באמות המים
 • שימו לב- על פי הנחיות הצבא - פיקוד מרכז, אסור לטיול לבודדים.
 • המסלול מחייב אישור פיקוד מרכז- 02-5305511 שבוע מראש לפחות. 
   

לאן להגיע
נקודת התחלה: חניון מנזר סנט' ג'ורג'  בוייז: חניון מנזר סנט' ג'ורג'.
נקודת סיום: חניון התחתון של עין קלט, מצפה יריחו. בוייז: חניון התחתון של עין קלט, מצפה יריחו.

 

תחילת מסלול:
מירושלים: נצא מירושלים לכיוון מעלה אדומים וים המלח בכביש המנהרות החדש. בסופה של הירידה נמשיך ישר לכיוון ים המלח. בהמשך הנסיעה נגיע לפנייה שמאלה לכיוון הישוב מצפה יריחו ומנזר סנט' ג'ורג'. נפנה בצומת שמאלה ומיד שמאלה נוסף. נחלוף על יד תחנת דלק ישנה. נמשיך עוד 1000 מ'  עד לצומת T. בצומת נפנה ימינה. נמשיך עם כביש יפיפה המתפתל על בסיסה של דרך רומית קדומה, לאורך ואדי טלעת א- דם- "מעלה הדמים", כנראה על שם השודדים שהיו מתנכלים לעוברי אורח בדרך זו לאחר 6 ק"מ נגיע לחניון מנזר סנט' ג'ורג'.
מכיוון ים המלח: נעלה לירושלים בכביש מס' 1. נעבור את צומת אלמוג ונגיע לצומת הישוב מצפה יריחו. בצומת פונים ימינה ומיד שמאלה. המשך הדרך כמו לבאים מכיוון ירושלים.
 
הגעה לסוף המסלול (הקפצת רכבים):  נחזור חזרה 6 ק"מ עד לצומת T  בה פנינו ימינה לכיוון המנזר, אך הפעם נמשיך ישר. לאחר 100 מ' מצד ימין נגיע לחניון העליון של עין קלט המסומן בסימון שבילים שחור. מהחניון ניתן להמשיך לרדת עם רכב פרטי עוד 2 ק"מ בשביל כורכר עד לחניון התחתון של עין קלט. למעוניינים אפשר להשאיר את הרכב בחניון התחתון (למי שיש אפשרות או שלא אכפת לו ללכת יותר, עדיף להחנות את הרכב בכניסה למצפה יריחו).
 

 


מבט על המסלול
סימון: אדום, ירוק
מפת סימון שבילים: 8, צפון מדבר יהודה וים המלח.

 

אתרים במסלול:
1. מנזר סנט ג'ורג'

2. אמות המים

3. עין פרת


סיפור דרך:
כשנצא מחניון מנזר סנט' ג'ורג' נעבור דרך שער המרשים ונרד בכביש בטון תלול ומפותל לכיוון מנזר סנט ג'ורג'.
בקצה הירידה המפותלת, מיד לאחר שחוצים את גשר מעל ואדי קלט, יש אפשרות לפנות שמאלה ולהתחיל את המסלול עם סימון השבילים האדום, או לעלות ולבקר במנזר. לאחר הביקור נרד חזרה לגשר ונתחיל את המסלול.
בהתחלה עובר המסלול בראש מצוק בגדה הצפונית של הנחל, נחלוף על פני פיצול של שביל ירוק עם השביל האדום שבו אנו הולכים. בהמשך השביל יתחבר עם הנחל ונצעד באפיקו של ואדי קלט. לאחר 40 דקות נגיע לשני מפלונים. את האחד נצטרך לטפס ואת השני נעקוף מימין. בהמשך השביל נפגוש בפיצול שבילים נוסף עם השביל הירוק אשר פגשנו מקודם. בנקודה זו השביל האדום מטפס לגדה הימנית של הנחל. נטפס עם הסימון האדום ונעבור מעל גשר קטן עד שנתחבר לאמת המים. מכאן ואילך נלך לאורך אמת המים עד עין קלט. נוכל ללכת בתוך אמת המים למעט שלושת הגשרים שעליהם היא זורמת. במפגש עם הגשרים יש לצאת מהאמה, לחצות לגדה השנייה מחוץ למים ולאחר מכן ניתן לשוב אל האמה.
לאחר מכן נגיע לעין קלט. בחורף ישנה בריכה עמוקה בתחתית המפל, שנוכל להיכנס אליה. בקיץ נסתפק במים המגיעים מהנביעה הנמצאת 50 מ' במעלה הנחל.
לאחר שנרטבנו, נחצה את הגשר הנמצא בקרבת המפל ונצעד בסימון שבילים שחור 500 מ' אל החניה התחתונה של עין קלט. אשר פה השארנו את הרכב המאסף, אם לא חנינו בחניון התחתון של עין קלט,  נעלה בשביל עפר 2 ק"מ עד מצפה יריחו.

 

 
רוצים לדעת עוד?


מנזר סנט ג'ורג'
מנזר זה הוקם בראשיתו על ידי חמישה נזירים שהגיעו הנה מסוריה. במאה החמישית הוא נבנה מחדש ע"י נזיר בשם תבי. במאה השישית הורחב המנזר ע"י גיאורגיאס (ג'ורג'-באנגלית, ג'ריס- בערבית) מכוזיבא. במנזר, כך יודעים לספר הנזירים, הסתתר אליהו בבורחו מפני איזבל, כמו כן הם טוענים כי במערה זו בישר מלאך ה' לסבו של ישו שאשתו תלד את מרים הבתולה. מסביב למנזר פזורים צלבים התוחמים את גבולות המנזיר
שואלים מי בנה פה את הסכר? התשובה כתובה על הצוק בגדה הדרומית מעט מימין לסכר:
"בשם אללה הרחמן והרחום, המים נאצרו והוזרמו בתעלה ומרווים את הנחל על ידי האדון מחי אלדין מצטפא הלאל אלחסיני בשנת 1294 להג'רה (1877 לספירה הנוצרית). הוא גם בנה את הסכר והקים את הטחנה ונטע סביבה בוסתנים. בשנת 1330 להג'רה (1911/12 לספירה הנוצרית) הוא בנה גם את התעלה כדי להזרים את המים בנוחיות ובקלות אל עקבת ג'אבר ממערב דרום לעיר יריחו."
 
את שעות הפתיחה של המנזר ניתן לברר עם פקחי שמורת הטבע עין פרת:
 

 

 רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו    תרמו לנו          

 

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.