חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל כזיב - טיול מים בגליל המערבי

סוג פעילות: טיולי משפחות, טיולי מעיינות, טיולי מים, חובבי לכת
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

 

  חשוב לדעת          מבט על המסלול          

 

25.6.19

 

נחל כזיב הנמצא בגליל המערבי הוא אידיאלי ליום קיצי, אך בשל יופיו מתאים לכל העונות. הנחל זורם בכל ימות השנה ובחלק מהמסלול נלך בתוך מימיו. אל הנחל וממנו כניסות ויציאות רבות (שתי אפשרויות מוצעות). לאורכו נפגוש את מבצר המונפורט,  בריכות גן עדן ומעיין עין טמיר.

 

 

 

 

מידע ראשוני על נחל כזיב

 

 

מתאים בעיקר למשפחות חובבות לכת
עונה מומלצת: אביב וקיץ
אורך המסלול: קווי- כ- 6 ק"מ. מעגלי- כ-9 ק"מ
הערכת זמן הליכה:  בין 5-6 שעות
סוג המסלול: 1.קווי 

                   2. מעגלי
מאפיינים נוספים: הליכה וכניסה למים
לינה באזור:
בית ספר שדה אכזיב
הדרכה באזור: בי"ס שדה גליל

חניוני יום: חניון גורן, מצפור המונפורט

 

נקודות עניין במסלול

- מבצר מונפורט - המבצר הצלבני שחולש על הנחל.

- טחנת קמח עתיקה אשר שימשה את הצלבנים שהתגוררו באזור.

- בריכת גן העדן - בריכת מי הנחל הזכים המרהיבה ביופיה.

- עין טמיר - מעיין עם ניקבה שניתן להיכנס לתוכה ולהתרשם ממנה.

 

 

חשוב לדעת


- לאחר גשם המסלול חלקלק וההליכה מסוכנת
- הכניסה לנקבת עין טמיר צרה, מאתגרת ומצריכה פנס

לרוב יש צורך בחציית הזרימה בכמה נקודות עד גובה הברכיים. משתנה לפי העונה והגשמים


 

איך להגיע לנחל כזיב


מסלול 1:

נקודת התחלה: חניון המצפור. בוייז: חניון המצפור
מכביש 899 נפנה דרומה אל תוך פארק גורן. הכביש הפנימי של פארק גורן יוביל אותנו דרומה בכיוון מצפה מונפורט. מיד לאחר פנייתו מערבה נמצא חניון המצפור .

נקודת סיום: חניון הזיתים. בוייז: חניון הזיתים .
מקיבוץ אילון ניסע על כביש 899 לכיוון מזרח. נמשיך עד לכניסה ליישוב גרנות, ומיד אחריה נפנה ימינה לכיוון נחל כזיב וחניון זיתים. נסע כ2.5 ק"מ עד לחניון זיתים. זוהי נקודת תחילת המסלול.

מסלול 2: 

נקודת התחלה וסיום: מצפה הילה

 מנהריה ניסע מזרחה בכביש 89, נפנה שמאלה למעיליה ומשם נמשיך עד מצפה הילה. לפני הכניסה לישוב נמשיך ישר אל שביל בסימון אדום.

מבט על מסלול נחל כזיב

סימון: ירוק, אדום
מפת סימון שבילים:
2 - הגליל העליון

 

 

  לצפיה בחלון מלא


סיפור דרך

מסלול1: מחניון המצפור לחניון הזיתים:

 

נתחיל את הטיול בחניון המצפור בסימון שבילים אדום, נלך כ-200 מטרים עד מצפור המונפורט בו נוכל לצפות ביופיו המרהיב של המבצר הצלבני העתיק- מבצר מונפורט. נמשיך עם הסימון האדום בירידה של כקילומטר. הירידה לנחל כזיב בין חורש אלונים המלווה בשיחי מרווה, ומשתנה לנוף דולבים ושאר צמחיית נחלים עם הקירבה למים. כאשר נגיע לתוואי הנחל נפנה שמאלה לכיוון מזרח ונעבור לסימון שבילים ירוק. כמה מאות מטרים לאחר מכן נפגוש טחנת קמח הפועלת בכוח המים, ששימשה את הנזירים שחיו במבצר הצלבני, ואת תושבי האזור. נלך על הסימון הירוק 1.3 קילומטר עד הגעה לפנייה ימינה, (עדיין עם הירוק) לכניסת ההליכה במים. ההליכה בתוך המים היא 1.4 קילומטר ומסתיימת בבריכת גן העדן המלאה כל ימות השנה במים קרירים וצלולים. ישנה דרך עקיפה למים הממשיכה בשביל העפר ומתחברת ישירות לבריכת גן עדן בלי הליכה בתוך המים. נמשיך עם הסימון הירוק אל עין טמיר- מעיין עם ניקבה הנמצא על משטח סלע גיר לבן ובולט. הניקבה צרה ואורכה כ-30 מטרים. יש להצטייד בפנס ולהתכונן למים קרירים המגיעים עד המותניים. מעין טמיר נתחבר לסימון שבילים כחול העולה לכיוון צפון לחניון הזיתים. העלייה מעט תלולה ומחייבת הליכה זהירה.

   

מסלול 2: מעגלי ממצפה הילה

מסלול נחל כזיב ממצפה הילה מתחיל משביל ג'יפים אדום שבמהירות יהפוך לשביל הליכה שחור, היורד צפונית ממצפה הילה. הירידה מכוסה בחורש וכולה מוצלת, אולם יש בה חלקים מעט תלולים. כאשר מסתיימת הירידה ניפגש עם שביל ירוק שבו נפנה שמאלה לעבר הנחל, והמסלול הירוק ייקח אותנו לאורכו, כשרוב ההליכה בתוך המים. במהלך המסלול נפגוש מגוון פרחים יפיפיים: המישויה הפעמונית, בוצין מפורץ, שיח אברהם וסולנום זיתני. כמו כן, באזור יש חיות רבות כמו- חזירי בר, שועלים, תנים ושפני סלע, ובמים דגים, סרטנים, צפרדעים וקרפדות. עם קצת מזל נפגוש את היחמור הפרסי שהושב לטבע.
חשוב לשים לב שישנן מספר יציאות מנחל כזיב (דרך חניון הזיתים, פארק גורן, מצפה מונפורט, מבצר מונפורט ומצפה הילה), אבל העלייה שאנו ממליצים עליה ע"מ שהמסלול יהיה מעגלי היא עליה למבצר מונפורט, המתחברת חזרה לישוב מצפה הילה. לאחר שנמשיך לכיוון מערב בנחל נפגוש משמאל בעליה המסומנת באדום עם שילוט למבצר מונפורט. העלייה תלולה יחסית ואף מעט חשופה לשמש.
העלייה עד למונפורט היא כ- 20 דקות. המבצר הוא מבצר צלבני עתיק ומיוחד ומומלץ להיכנס אליו ואף לעצור בו ולראות את הנוף המרהיב מהתצפית. לאחר המבצר ממשיכה עליה מתונה של עוד כ-20 דקות עד לשביל הג'יפים שבו התחלנו את המסלול.
 
 


 

רוצים לדעת עוד?

 

המונפורט והצלבנים 

 

מסעי הצלב הם סדרת מלחמות דת ומסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצריים בין המאה ה-11 והמאה ה-13.  הם החלו בניסיונות לכבוש את ירושלים מן המוסלמים ולהביאה תחת שלטון נוצרי, אך הפכו למלחמות טריטוריאליות גם על מקומות אחרים. כלל המשתתפים הנוצריים במסעות הכיבוש הללו קרויים צלבנים.

עם הקמת "ממלכת ירושלים" השנייה, נכלל המונפורט בתחום ממלכה זו, ובשנת 1229 נרכש על ידי המסדר הטבטוני, ושימש כמצודה המרכזית של מסדר זה בגליל המערבי.

הצלבנים הידועים בהתבודדותם העדיפו מקומות מוגנים ורחוקים על מנת שיכולו להתרכז באמונותיהם.

 

מכלאת היחמורים

כמעט בסוף המסלול, באמצע העלייה לחניון הזיתים, ניתקל בשלט המוביל למכלאת יחמורים. אם נגיע למכלאה עצמה, נגלה שהיא ריקה. מה הסיפור אם כן?

 יחמורים פרסיים חיו פעם בכל אזור המזרח התיכון. אצלנו חי היחמור הפרסי בכרמל ובגליל- בעיקר במקומות בהם יש מקור מים זמין כל השנה. כאייל אצילי ויפהפה, מנוקד בלבן, נחבא בסבך וחומק מכל רחש, הוא היה לחיית ציד מבוקשת. מבוקשת מדי. כתוצאה מכך, כאשר נכנס הנשק החם לאזור, החל ציד מוגבר של היחמורים, עד כדי הכחדתם לקראת סוף המאה ה-19. רבים חשבו שמין זה נכחד מן העולם , עד שבשנת 1956 נמצאו שני יחמורים באיראן.

החלק הישראלי בפרשיית היחמורים האיראנים נשמע כמו מבצע צבאי. אנשי רשות הטבע בארץ האמינו שיש להשיב את היחמור לארצו- ארץ ישראל.  בשנת 1975 הגיע לארץ בחשאי בן דודו של השליט האיראני, במטרה לצוד יעל (שקרניו גדולות מקרני האייל של בן דודו) לאוסף הפוחלצים שלו. ראשי החברה להגנת הטבע הקריבו יעל זקן מיטבתה לטובת העניין, אך ביקשו בתמורה זוג יחמורים מאיראן. הבן דוד הסכים, חזר לאיראן, אך לא עמד בהבטחתו.

חלפו שלוש שנים, 1978, מהפכה אסלאמית באיראן. ברשות הטבע מתקבלת הודעה שאם לא יבואו לחלץ את היחמורים עכשיו, הם לעולם לא יגיעו לארץ ישראל. למשימה נבחר מייק ואן גריוונברוק, ישראלי בעל דרכון זר, שעבד ברשות הטבע והגנים. מייק טס לאיראן עם אישורים בכיסו ועם נספח צהל באיראן, הגיע לשמורה, ולקח שני יחמורים, אך לרוע מזלו, לאחר שגילו את יעדם הסופי של היחמורים, לא אפשרו לו לקחת אותם.

מייק היה בחור בעל חוצפה ישראלית. הוא חלף בשמורה, לקח 4 נקבות של יחמורים בלי שאיש ישים לב ונסע. בישראל נלקחו היחמורות, שמסתבר שהיו בהריון, לגן החיות בתל אביב. אל היחמורות הצטרף עוד יחמור מגרמניה ויחד יצרו את הגרעין למוצאם של כל היחמורים שיש בארץ כיום. היחמורים הועברו לחי בר בכרמל, לטיפול של מומחים והכנתם לשחרור בטבע. החל משנת 1996 משוחררים היחמורים בטבע, באזור נחל כזיב והגליל המערבי. תהליך השחרור הוא הדרגתי: מהחי בר, אל מכלאות אקלום בנחל כזיב ומשם אל הטבע הפתוח. לשמחתנו, רוב היחמורים נקלטים היטב בנוף הגלילי.


 

איך שומרים על הטבע באזור?

זכות הטבע למים

בעבר זרמו בנחלי הגליל המערבי, ובמיוחד בנחל כזיב, מים רבים. אולם לאחר קום המדינה הקימה חברת מקורות בגליל המערבי את מפעל אספקת המים עין זיו, שתפס את מי המעיינות עין זיו ועין חרדלית בנקודות הנביעה של המים, ושאב אותם לצורכי שתייה וחקלאות ביישובי האזור. תפיסת מי המעיינות הגדולים גרמה לכך שבתוך שנים מועטות הפך נחל כזיב מנחל איתן שזרמו בו מים באופן טבעי לאורך כל חודשי השנה, לנחל אכזב שמתייבש כמעט לכל אורכו בחודשי הקיץ. המעיין היחיד שמימיו המשיכו לזרום בערוץ הנחל הוא המעיין הקטן עין טמיר, הנובע מנקבה בלב הערוץ. בזכות ההתעקשות של חובבי הטבע על שימור עין טמיר, שרד לאורך השנים מקטע קצר של מים זורמים שבו מתקיים עד היום הנוף המיוחד של חורש על מים.


לנחל כזיב קרה סוג של "נס". בשנת 2006 חדר זיהום למי התהום המזינים את המעיין המרכזי עין זיו, ומי המעיין שזוהמו שוחררו לזרימה חופשית בערוץ. היום דווקא זיהום המים הוא שמציל את נחל כזיב. זיהום מי התהום גרם למשרד הבריאות לסמן אותם כמים שאינם ראויים לשתייה, ועד היום מי המעיין משוחררים לנחל ולא הוחזרו למערך המים האזורי.

לנו המטיילים נותר לקוות (ולדרוש) שרשות המים תשכיל להבין את החשיבות של זרימת מי המעיינות בנחלי הגליל - ותשאיר את מימיו של עין זיו משוחררים לזרימה חופשית בערוץ.


 

כתיבה: רועי השמואלי, רכז הדרכה בית ספר שדה גליל  |  צילום: סיוון ארבל, שמוליק יידוב, אחיעד סוירי 

 

איך עוזרים לטבע ולסביבה בזמן הטיול?

 

  • החליפו את הכלים החד-פעמיים ברב-פעמיים. אל תשאירו זבל, קחו אותו אתכם.
  • הקפידו ללכת בשבילים המסומנים, כדי לא לפגוע בערכי הטבע.
  • נתקלתם במפגע, זיהום או פסולת? ראיתם חיית בר פגועה? דווחו למשרד להגנת הסביבה 

 

החברה להגנת הטבע היא עמותה עצמאית ללא מטרות רווח.

אנחנו כאן כדי לפעול ולחנך לשמירה על הטבע והסביבה.

יחד עם הציבור, אנחנו פועלים להוביל לשינוי. הכוח שלנו בידיכם,    הצטרפו אלינו !