חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שביל החורש שתולה

קוד פעילות: 2205
סוג פעילות: טיולי משפחות
מתאים לגיל: לכל המשפחה
אזור: צפון->גליל עליון ומערבי

9.7.2018

שביל החורש שתולה הוא מסלול מגוון בחורש הים-תיכוני בגליל העליון המערבי, החובק נקודות ציון מרהיבות: מערת רהב ("הוטה") שהיא הלוע באדמה הכי עמוק בארץ, ותצפית נוף מיוחדת של הגליל העליון המערבי מזווית לא מוכרת.
 
השביל נפרץ לראשונה ב-2014 ביוזמת תושבי מושב שתולה בשיתוף פעולה עם קק"ל. בחודש יוני 2017 סומן השביל על ידי הוועדה לשבילי ישראל של החברה להגנת הטבע, כדי לאפשר מגוון אפשרויות טיול.

סייע בהכנת המסלול: חנוך כליל-החורש, מושב שתולה.

 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר למשפחות
עונה מומלצת: אביב, סתיו, חורף
נמליץ על 3  מסלולים באזור:
מסלול קצר אל התצפית, מסומן באדום ולאחר מכן בשחור, כ-1 ק"מ הלוך וחזור.
מסלול ארוך אל התצפית, מסומן בשחור, ממושב שתולה עד התצפית וחזרה באותה דרך,כ–1.5 ק"מ.
מסלול בנחל בצת עליון אל חניון הסרנים, מסומן בשחור ולאחר מכן בכחול: יוצא ממושב שתולה, דרך נחל בצת עילי עד לחניון הסרנים, כ-2 ק"מ, או 1 ק"מ עד העיקול בכביש, דורש שני רכבים.
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה אכזיב
חניוני יום: חניון הסרנים

 

חשוב לדעת
יש להקפיד לסגור שערי בקר


לאן להגיע
נקודות התחלה וסיום:
התחלת המסלול האדום: בכביש 8993, מזרחית למושב שתולה, בצד הכביש ליד גדר בקר. בוויז: בכביש 8993
התחלת המסלול השחור: שער בגדר ההיקפית של מושב שתולה. בוויז: שער בגדר ההיקפית
סיום המסלול הכחול: חניון הסרנים או בעיקול הכביש.  בוויז: חניון הסרנים, עיקול הכביש.


מבט על המסלול
סימון: כחול, אדום, שחור
מפת סימון שבילים: 2- גליל

אתרים במסלול:
1. מערת רהב
2. תצפית
3. חניון הסרנים

.

לחצו להגדלת המפה


סיפור דרך:

תיאור המסלול הקצר לתצפית:
מנקודת ההתחלה בשביל האדום אדום, נחצה את שער הבקר ונמשיך בדרך העפר הרחבה דרך שער בקר נוסף עד למכלאת בקר.
נמשיך עם דרך העפר ימינה (צפונה) עד שנראה משמאלנו שביל מטיילים הנכנס אל תוך החורש (המשך הסימון האדום). נעזוב את דרך העפר ונכנס אל תוך החורש. אחרי כ-300 מטר נראה עצים מוקפים גדר תיל. נתקרב לגדר התיל ונוכל לראות פתח באדמה, זהו הפתח של "הוטת רהב".
לתצפית: מהוטת רהב נמשיך כמה מטרים עם השביל האדום עד מפגש של השביל האדום עם שביל שחור. נפנה ימינה בשביל השחור לכיוון לשתולה, נמשיך עם השביל השחור. לאחר כ-250 מטר נגיע לתצפית מרשימה על נוף הגליל העליון המערבי, מזווית שלא הכרתם: הים התיכון, רכס ראש הנקרה, חניתה, ערב אל ערמשה, מושב שתולה, גוש הרי מירון, הר הארי, בית ג'אן, חורפיש, רכס תפן, רכס ינוח, כפר ורדים, מעלות, פסוטה, אבן מנחם, שומרה וזרעית.

מהתצפית נוכל לחזור למכונית בשביל האדום באותה הדרך שבה הגענו, או להמשיך מהצטלבות השביל האדום והשחור, עם השביל השחור עד למושב שתולה.
 
תיאור המסלול הארוך לתצפית (מסומן כולו בשחור):
נתחיל בשער הגדר ההיקפית של מושב שתולה בנקודה שצוינה מעלה, נמשיך עד לתצפית ונחזור למכונית באותה הדרך.
הירידה ממושב שתולה עוברת דרך חורש מפותח עד לאחד מיובליו העליונים של נחל בצת. משם השביל מטפס ועולה לרכס הר רהב, דרך החורש המפותח, כשפה ושם נגלות לנו תצפיות נאות על האזור. השביל עובר בהמשכו גם בשרידי בוסתן עתיק של עצי זית ושקד, עדות לתושבים מהעבר שחיו באזור ונטעו את עצי הפרי למחייתם.
אפשרות שנייה קלה יותר, היא להתחיל כמו בתיאור הקודם בשביל האדום, להמשיך עם השביל השחור לתצפית ולאחר מכן בדרך חזרה מהתצפית לפנות שמאלה במפגש השבילים אל המשך השביל השחור שיורד לערוץ נחל בצת ועולה בצדו השני לגדר ההיקפית של מושב שתולה (מחייב הקפצת רכב).
 
תיאור המסלול לנחל בצת עליון ולחניון הסרנים (מסומן בשחור ולאחר מכן בכחול):
נתחיל בשער הגדר ההיקפית של מושב שתולה, ירידה לאפיק אחד מיובליו העליונים של נחל בצת עם השביל השחור. באפיק מתחיל מהסימון השחור סימון שביל כחול המוביל במורד הנחל - הנחל עטור בעצי חורש גדולים ומפותחים, והוא מוצל ברוב שעות היום, דבר המאפשר התפתחות צמחים מיוחדים חובבי לחות וצל (כמו פטריות, טחבים, שרכים ועוד).
השביל מגיע לעיקול בכביש הגישה למושב, ניתן לסיים את הטיול כאן או להמשיך עוד כ-1 ק'מ אל חניון הסרנים. המשך השביל בצידו השני של הכביש, מעט צפונה, נפנה ימינה, ונלך כמה מטרים בזהירות  בשולי הכביש, ולאחר מכן נפנה שמאלה לדרך עפר. מכאן השביל הכחול ממשיך לאורך גדרות בקר בתוך חורש ובשולי מטעי פרות. בקטע האחרון של השביל, נכנס לתוך היער, הליכה קצרה ב"ג'ונגל", והשביל מוביל אותנו לחניון הסרנים - לסיום המסלול.

 


 

 

 

רוצים לדעת עוד?


הוטת רהב היא לוע באדמה, שנוצר כתוצאה מהמסת אבן הגיר על-יד מי הגשמים באיזור. צורתה כעין ארובה מחולקת לשלושה "קמינים" ועומקה הכולל הוא 188 מ' מתחת לפני השטח – הנקודה העמוקה ביותר במערות ישראל! בערבית נקראת מערה כזו "הוטה" – שמשמעותה לוע של לוויתן. שמה של ההוטה כשם ההר הסמוך, הר רהב.
 
חניון הסרנים קרוי על שם שני חיילי צה"ל בדרגת סרן, ניר זהבי ויפתח עין (המקום נקרא גם חניון נו"י - ראשי תיבות: ניר ויפתח) שנפלו בלבנון בשנת 1978 במבצע "שלכת", בפשיטה על בסיס אימונים של פאתח בדאהר אל בורג'. בחניון זה, הנטוע עצי אורן גדולים ומרשימים הנותנים צל מלא ותמידי, מצבה קטנה עם תיאור הקרב, אנדרטה, שעון שמש, שולחנות פיקניק ומתקני שעשועים לילדים ומשפחות.

 

 

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?  הצטרפו אלינו     תרמו לנו

 

 * * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.