חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

נחל אוג תחתון מעגלי

סוג פעילות: חובבי לכת
מתאים לגיל: 6+
אזור: דרום->מדבר יהודה

23.7.2018
נחל אוג הוא אחד הגדולים שבנחלי צפון מדבר יהודה. הוא מנקז את צפון-מזרחה של ירושלים. הנחל נקרא על שם האוג הקוצני, עץ הגדל פה ושם באגנו. שמו הערבי של הנחל אל-מכלכ, שמשמעו "הנחל ששואבים ממנו את המים בקושי". את המסלול נתחיל ליד קיבוץ אלמוג הנמצא בצפון בקעת ים המלח. נלך את חלקו התחתון של הנחל במסלול מעגלי המתאים למשפחות חובבות לכת. במהלך ההליכה נתפס על מפלים בעזרת יתדות וסולמות ולאחר הגשמים כשהמסלול בטוח להליכה נוכל להנות מגבים מלאים במים.
 
 מטיילים בנחל. צילום: סיוון ארבל

 

מידע ראשוני:
מתאים בעיקר לחובבי לכת
עונה מומלצת: חורף, סתיו, אביב
אורך המסלול: 4 ק"מ
הערכת זמן הליכה:   4 שעות
סוג המסלול: מעגלי
מאפיינים נוספים: במסלול יש שימוש ביתדות וסולמות
לינה והדרכה באזור: בית ספר שדה עין גדי

 

חשוב לדעת
אין לטייל במסלול בימים בהם יש חשש לשיטפונות
לאחר הגשם המסלול מחליק ומסוכן
שעת כניסה אחרונה למסלול בשעון קיץ/חורף: לפחות 3 שעות טרם חשיכה

כולל מספר טיפוסים גבוהים למדי בעזרת יתדות-לא מתאים לסובלים מפחד גבהים 

 

שיטפון  בנחל אוג. צילום: עמיר בלבן

 

 

 

לאן להגיע
נקודת התחלה וסיום:
חניון ליד קיבוץ אלמוג 

בוייז: קיבוץ אלמוג.
בצומת אלמוג, כ-4 ק"מ לפני צומת בית הערבה נפנה דרומה לעבר הקיבוץ אלמוג. לאחר קילומטר וחצי נעבור את הפניה לקיבוץ ושם נראה את חניון הרכבים.


 

 

 

 

מבט על המסלול
סימון
: אדום, ירוק, שחור, כחול
מפת סימון שבילים: 8- צפון מדבר יהודה וים המלח

 

 

  לצפיה בחלון מלא

 

סיפור דרך:
את המסלול נתחיל בהליכה על שביל אדום היוצא מחלקו הדרומי של החניון על שביל תלול, על פי השילוט "למסלול טבעתי קניון נחל אוג תחתון". בסוף הירידה לערוץ, נגיע למפגש שבילים עם שביל ירוק הפונה לכיוון מערב ונלך עליו. לאחר כ-300 מטרים נגיע לחלקו המעוקי של המסלול, המתאפיין במשטחי סלע ובולדרים. לאחר 300 מטרים נוספים נעלה בסולם יתדות מתכת, 10 מטרים אחריו סולם נוסף ובמרחק קצר נוסף עוד שני סולמות. ביציאה מהמעוק במפגש השבילים נעבור אל הסימון השחור, על פי השילוט לקיבוץ אלמוג, בשביל ג'יפים. אין להמשיך בנחל או לפנות שמאלה- הדרך מובילה לשטח אש! נצא מהערוץ ונמשיך כ-300 מטרים על השביל השחור. במפגש שבילים הקרוב נפנה ימינה לסימון הכחול, לכיוון הישוב הנראה לעין. נמשיך להתקדם מעל הנחל מכיוון צפון, אחרי 300 מטרים נגיע לשלט ימינה "למצפור", ממנו רואים את החניון וממשיכים בשביל המוביל אליו.

 

רוצים לדעת עוד?


נחל אוג ואזורו
נחל אוג הוא אחד הגדולים שבנחלי צפון מדבר יהודה. הוא מנקז את צפון-מזרחה של ירושלים. הנחל נקרא על שם האוג הקוצני, עץ הגדל פה ושם באגנו. שמו הערבי של הנחל אל-מכלכ, שמשמעו "הנחל ששואבים ממנו את המים בקושי".
לנחל שלושה יובלים, היורדים מן המדרונות המזרחיים של הרי ירושלים: ואדי סדר (שיזף), ואדי אל-מדוורה (השיטוט), וואדי א-דכאכין (החנויות). לאחר התחברות הנחלים, הם נלכדים במבנהו הקערי של מישור אדומים. הנחל המאוחד מבצע כאן פיתולים מרשימים ורחבים באזור ההתיישבות היהודית של מעלה אדומים.


רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?   הצטרפו אלינו      תרמו לנו     

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, כפי שהיא רואה אותם,  ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.