חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

הג'ובה הגדולה ביער אודם

קוד פעילות: 128
סוג פעילות: טיולי משפחות
אזור: צפון->גולן חרמון ואצבע הגליל

תאריך עדכון אחרון: 2/1/2019

תופעה גיאולוגית שיצרה נוף ייחודי של בורות עצומים ביער אודם בצפון רמת הגולן

 

בקצה הצפוני של רמת הגולן, ממש לפני העלייה לכוון החרמון, משתרע יער טבעי גדול ומרשים ובו מגוון גדול של עצים - יער אודם או יער מסעדה. בחלקו הוא חורש מפותח צפוף וסבוך ובחלקו יש מרווח בין העצים וקרחות יער, שם פורחים בחורף ובאביב פרחים רבים.

 

יער אודם

מידע ראשוני

מתאים בעיקר: למשפחות

עונה מומלצת: כל השנה
אורך המסלול: כ-600 מטרים

הערכת זמן הליכה: כשעה

סוג המסלול: הלוך- חזור

לינה והדרכה באזור:  בית ספר שדה חרמון 

 

חשוב לדעת

אין לסטות מהשבילים המסומנים.

   

לאן להגיע

נקודת התחלה וסיום:  חיבור הסימון השחור אל כביש 978

ב"וייז": הג'ובה הגדולה
מצפון- בצומת יער אודם, שבכניסה הדרומית לכפר מסעדה, פונים מערבה לכביש 978 לעבר הישוב אודם. לאחר כ-3 ק"מ נסיעה, כ- 200 מטרים לפני הפניה לישוב אודם, מימין לכביש ייש חניון וממנו וצא שביל המסומן בסימון שחור.

נקודת התחלה וסיום:  חיבור הסימון השחור אל כביש 978

ב"וייז": הג'ובה הגדולה
מצפון- בצומת יער אודם, שבכניסה הדרומית לכפר מסעדה, פונים מערבה לכביש 978 לעבר הישוב אודם. לאחר כ-3 ק"מ נסיעה, כ- 200 מטרים לפני הפניה לישוב אודם, מימין לכביש ייש חניון וממנו וצא שביל המסומן בסימון שחור.

מדרום- מצומת השריון נוסעים צפונה על כביש 978. עוברים את צומת האמיר וצומת סכיך. כ 200 מטרים אחרי הכניסה למושב אודם, מצד שמאל חניון ותחילת המסלול.

 

מבט על המסלול
סימון: שחור

מפת סימון שבילים: 1- החרמון, הגולן ואצבע הגליל


 

  לצפיה בחלון מלא

 

סיפור דרך

אל הג'ובה הגדולה מוביל שביל מסומן בשחור ההולך מהכביש לכוון צפון-מערב. השטח מישורי ולכן יש לעקוב היטב אחר הסימון. כעבור כ- 300 מ' תתגלה שפת הבור העגול שקוטרו כ- 250 מ' ועומקו כ- 70 מ'. זה המקום לעצירה לקפה ולתמונות (1). החזרה לכביש באותה הדרך.  

 


רוצים לדעת עוד?

יער אודם:

משתרע על פני שטח של כ-4 קילומטרים רבועים בצפון הגולן, בין הר אודם לבין הכפר מסעדה. זו רמה שטוחה של בזלת ברום של 900-1100 מטרים, בתחום משקעים בשעור של כ-1200 מילימטרים לשנה בממוצע, כמות נכבדה ביותר במונחי ארצנו. נראה שזהו שריד מיער מפותח ונרחב יותר, שבורא לפני כ-100 שנה לצרכי עיבוד חקלאי. הוכשרו בו שדות, ובגבולות בין החלקות נותרו עצים. משניטשו השדות - התחדש היער מצפון להר אודם. לפי עדויות תושבים נטשו את השדות בגלל סגירת השטח בידי הצבא הסורי בשנת 1950 לערך, משמע שהיער כיום הוא בן כ-70 שנה. מאז 1967 מוגן היער ביעילות מפני כריתה, וגם שרפות לא פגעו בו.
קרחות רבות המופיעות בין עצי היער מוסברות בכך שעמדו כאן צריפים של הצבא הסורי, או שהיו כאן מפחמות, או שאלה מרכזי שדות, שהיער טרם חזר וכבש אותם.

 

"הג'ובות":

(בורות בערבית) עקבות של פעילות וולקאנית שדרך היווצרותן שנויה במחלוקת בין החוקרים, מה שלא מפריע לנו להנות מהתופעה. הסבר מקובל אך לא יחיד טוען, שהן נוצרו עקב התפוצצויות של גאזים שהיו כלואים מתחת למעטה הסלעי, ללא פליטת חומר מוצק או נוזל, כך שנוצר בור במישור ללא זכר לחומר שהיה בתוכו וללא השקעת חומר בשוליו. בקרקעית הבור ובמדרונו הדרומי (הפונה צפונה) רבה הלחות בקרקע והצומח עשיר, אך אין המים עומדים זמן רב בקרקעית.

                                               

 

אתרים נוספים באזור:  

ברכת רם, מפל סער, הר בנטל, עמק הבכא, ארמון האמיר, תל קצעה.  

 

  

צילום: דב גרינבלט

 

רוצים לשמור איתנו על הטבע באזור?   הצטרפו אלינו      תרמו לנו