חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתם סלמנדרה? דווחו לנו

23/10/2017

 

סלמנדרה היא דו חי הנמצא בסכנת הכחדה ומוגדר כמין מוגן בישראל. בימים אלו אנו עורכים סקר סלמנדרות בוואדיות העיר חיפה וקוראים לתושבים ולמטיילים לדווח לנו על סלמנדרות, ראשנים ומפגעים העלולים לסכן אותם.

 

 לתוצאות הסקרים בשנים האחרונות לחצו כאן.


 

ראית סלמנדרה? את/ה יכול לעזור לנו!

 

 

איך נראית סלמנדרה?

 

 

סלמנדרה בוגרת מגיעה לאורך ממוצע של כ-30 ס"מ. צבעה שחור עם כתמים צהובים, כאשר דגם הכתמים שונה מפרט לפרט ומהווה מעין "טביעת אצבע" המאפשרת לזהות אותה באופן אישי.

 

היכן ניתן להיתקל בסלמנדרות?


 

הסלמנדרות פעילות בסביבת מחייה לחה בעיקר בלילות גשומים, בין החודשים אוקטובר עד מרץ.

הן חיות במעיינות, שלוליות חורף, בריכות סלע ונחלים בצפון הארץ, כאשר אזור התפוצה הדרומי ביותר שלהן הוא בכרמל. בחורף האחרון נצפו סלמנדרות גם בחצרות הבתים הסמוכים לוואדיות בחיפה. 

 

איזה מידע על סלמנדרה יכול לעזור לנו?

 

 
• שם המקום ומיקום מדויק אותו תוכלו לבחור על המפה
• מפגעים שנראו בשטח (כמו ביוב זורם, פסולת ועוד) – חשוב לדווח גם למוקד העירוני ב-106
• תנאי מזג האוויר
• האם נצפו ראשנים? לראשנים של הסלמנדרות 4 רגליים ולכן הם קלים לזיהוי ביחס לראשנים של דו חיים אחרים

• האם נצפו סלמנדרות בוגרות?

• בעלי חיים נוספים שנצפו במים (משמשים מזון לסלמנדרות וסמן לאיכות המים)

צלמו את הסלמנדרות

 

 נשמח לקבל תמונות שימחישו את דגם הכתמים על הגב ויסייעו בזיהוי אינדיבידואלי של כל סלמנדרה. רצוי לצלם עם עט או מטבע כקנה מידה. חלק מצילומי הסלמנדרות של המדווחים יפורסמו באתר ונשמח לעזרתכם בזיהוי הפרטים.

שימו לב! אסור לגעת בבוגרים או בראשנים!

ליצירת קשר ומידע נוסף: nirita@spni.org.il


 

הסלמנדרה - כל מה שרציתם לדעת 

   

   

  סלמנדרה בוגרת וראשן. צילומים: יאן ריבק

סלמנדרה מצויה פעילה בסביבת מחייה לחה בעיקר בלילות גשומים, בין החודשים אוקטובר עד מרץ וניזונה מחשופיות, חלזונות ותולעי אדמה. בקיץ היבש הסלמנדרות מסתתרות במקומות לחים ומפחיתות את פעולתן.

צבעי האזהרה הבולטים שלה מסמנים שהיא ארסית (אך לא לבני אדם), ואכן בעורפה שתי בלוטות ארס המפרישות מנקבוביות שעל גבה רעל בשם סלמנדרין.

הסלמנדרה משריצה ראשנים החיים במקווי מים מתוקים. הם מתפתחים במשך כשלושה חודשים וניזונים מזחלי יתושים וחסרי חוליות קטנים. הראשנים נמצאים באיום מתמיד, הן מצד ראשני סלמנדרות בוגרים מהם העשויים לטרוף אותם, והן על ידי דגים אשר גם טורפים אותם וגם מתחרים איתם על המזון, ובכך מפחיתים את סיכויי הישרדותם.על מנת להגדיל את סיכויי הישרדותם, הנקבה משריצה את הראשנים במספר השרצות ובאתרים שונים.

סלמנדרות בוואדיות חיפה - מעט מאוד ידוע

 


במהלך החורף, מים רבים זורמים בוואדיות, וחלקם נאגרים בגבים ובריכות קטנות. בנוסף, קיימים מעיינות איתן כמו עין משוטטים בוואדי שיח ומעיין התאנה בוואדי אחוזה. חלק מהוואדיות מהווים בתי גידול לחים, אך לא הרבה ידוע על מגוון המינים הייחודי למקום. בתקופת הקיץ הסלמנדרה הבוגרת נעלמת מפני השטח, ומעט ידוע על מקום מחבואה.


בחורף 2016-17 נערך סקר ראשוני של סלמנדרות בוואדיות, בעקבות עדויות של תושבי חיפה שהובילו לגילוי שאחד מבעלי החיים הנדירים בארצנו, מאכלס את הוואדיות בלב הטבע העירוני של חיפה, ממש ליד בתי התושבים. עד כה נמצאו אוכלוסיות בשני וואדיות מרכזיים. רק מעט מאוד ידוע אודות מיקום ומצב אתרי הרבייה וכן אודות אזור התפוצה של אוכלוסיות אלו. בחורפים של 2018 - 2021 נערכו סקרים נוספים שהורחבו בעזרת מתנדבים נוספים.

ואדיות חיפה סובלים ממפגעים רבים כגון ביוב, פסולת בניין ואשפה. בנוסף נצפו במעיינות דגי נוי שהובאו על-ידי התושבים, ופוגעים מאוד במינים המקומיים המאכלסים את המעיין. בעקבות השריפה ב-2017 נדרשות עבודות עפר ופעולות נוספות לטיפול בעצים ולשיקום הוואדיות, אותם יש לעשות בזהירות רבה על מנת לא לפגוע בבית הגידול.

הדיווח שלכם לגבי סלמנדרות, יחד עם דיווח על מפגעים בשטח למוקד 106, יסייעו לשמירת הסלמנדרות ולשמירת הריאות הירוקות של חיפה.

 

 

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים