תוצאות חיפוש

קצא"א תשלם 1.6 מיליון ש"ח. זו התחלה

יפתח כרמלי

כל הפרטים על הקנס שקצא"א תיאלץ לשלם על הנזק הסביבתי שגרמה לנחל צין – ועל הנזקים הסביבתיים הנוספים שהיא עלולה לגרום לטבע הישראלי

נמל קצ״א במפרץ אילת
נמל קצ״א במפרץ אילת. צילום: אוראל רביבו

חברת קצא"א תאלץ לשלם 1.6 מיליון ש"ח קנס על הנזק המזעזע שגרמה לנחל צין ב-2011 – מאות אלפי ליטרים של דלק שזיהם את הנגב. שמחנו לשמוע שקצא"א משלמים על הנזק. טוב שהמזהם משלם.

אבל הרבה יותר טוב יהיה אם למזהם לא תהיה אפשרות לזהם. קצא"א עדיין מהווה סכנה חמורה למפרץ אילת, לחופי אשקלון, לים התיכון ולנגב. אסור בשום אופן, שאסון כמו שהתרחש בנחל צין יקרה שוב.

את הדליפה שזיהמה 800 טון קרקע, הם הגדירו כ"דליפה קטנה". אנחנו מפחדים לדמיין מה הם מגדירים כדליפה גדולה

דליפת נפט בצינור של קצא
דליפת נפט בצינור של קצא"א. צילום: המשרד להגנת הסביבה

זיהום גם ליד אשקלון

לא צריך ללכת אחורה 11 שנה, לאסון נחל צין – כדי לראות את הסיכונים לטבע ולאנשים בפעילותה של קצא״א.

בקיץ 2021, לפני פחות משנה, דליפת נפט של קצא"א זיהמה מאות טונות של קרקע בסמוך לאשקלון. זה קרה פחות מחודש אחרי שקצא"א הכריזו שהסיכוי לדליפת נפט מצינור שלהם הוא "1 ל-1,111 שנה". את הדליפה, אגב, שזיהמה 800 טון קרקע, הם הגדירו כ"דליפה קטנה". אנחנו מפחדים לדמיין מה הם מגדירים כדליפה גדולה.

קצא״א היא חברה ממשלתית שהוקמה בשנות ה-60, מפעילה צינור נפט שעובר בין אילת לאשקלון ומנהלת עוד עסקים הקשורים לגז ונפט. לאורך השנים נשמעו טענות לגבי חוסר שקיפות בפעילותיה. כיום, קצא״א רוצה להגדיל בצורה משמעותית את כמות הנפט שהיא מעבירה דרך מפרץ אילת, שבו נמצאת שונית האלמוגים המרהיבה והייחודית.

אז מה צריך לעשות עכשיו?

זה הזמן לבטל לחלוטין את הסכם קצא"א המסוכן. זה הזמן לבטל את ההסכם להקמת צינור נפט, שמובילה חברה שהיא עבריינית סביבתית סדרתית. ממשלת ישראל.

אל תתנו יד לפגיעה בטבע שלא תועיל לאף אחד חוץ מלכיס הפרטי של כמה בעלי אינטרסים – על חשבון הטבע והבריאות של כולנו.

רוצות לעזור לנו להגן על הטבע מפני קצא"א?

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו