תוצאות חיפוש

״אם הערים ייראו כמו שצריך - המרחבים הפתוחים יישמרו״

יפתח כרמלי

מנכ"לית החברה להגנת הטבע, איריס האן, מדברת על הסכנה בהקמת יישובים חדשים והחשיבות בחיזוק של יישובים קיימים, על ההצלחות במאבק לשמירה על מפרץ אילת ועל האתגרים לשנים הבאות – בראיון שפורסם במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות

צילום אווירי של הר קטע - שעליו מתוכננת לקום ניו מג'דל
צילום אווירי של הר קטע - שעליו מתוכננת לקום ניו מג'דל. צילום: יובל דקס

"תפיסות שפסו מהעולם פתאום חוזרות. מה זה יישובים חדשים עכשיו ברמת הגולן ובנגב? אנחנו אחת המדינות הצפופות במערב. קרקע זה הדבר האחרון שיש לנו. אז למה להקים יישובים חדשים, מה רע בלחזק את הקיימים? זו תפיסה מסוכנת״ – כך אמרה מנכ"לית החברה להגנת הטבע, איריס האן, בראיון לרגל סיום קדנציה ראשונה של חמש שנים, שפורסם במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות".

האן הדגישה את המסר – נגד הקמת יישובים חדשים ובעד המרחבים הפתוחים – ביחס לתוכנית של שרת הפנים, איילת שקד, להקמת תשעה יישובים חדשים בנגב ושניים בגולן:

האן הסבירה: ״מימוש של התוכנית יביא למחיר שאסור לנו לשלם. אנחנו חייבים לשמור על שטחים פתוחים, על הטבע, על איכות החיים. ובזה קיבלנו סטירה רצינית מהממשלה הזו״.

האן הוסיפה כי ״המדיניות הזו מפחידה. כולם יודעים את זה, לא רק כמה ירוקים הזויים. נעשה הכל כדי שהמדיניות הזו לא תמומש. הדרך להגן על שטחים פתוחים היא בנייה עירונית איכותית ואטרקטיבית, שתמשוך אוכלוסייה איכותית לעיר. אם הערים ייראו כמו שצריך, השטחים הפתוחים יישמרו".

״למה להקים יישובים חדשים, מה רע בלחזק את הקיימים? זו תפיסה מסוכנת״

דליפת נפט בצינור של קצא
דליפת נפט בצינור של קצא"א. צילום: המשרד להגנת הסביבה

״המשרד להגנת הסביבה מכתיב מדיניות״

האן התייחסה גם למאבק נגד הסכם הנפט המסוכן של קצא"א, ועל שיתוף הפעולה הפורה עם המשרד להגנת הסביבה, שאימץ מדיניות ״אפס תוספת סיכון״ בנוגע לשינוע נפט במפרץ אילת.

"חייבים לסמוך על הרגולטור אבל צריך להיות כלב השמירה שלו״, אמרה האן. ״לבקר אותו, לבדוק אותו, לאתגר ולמשוך אותו קדימה. פרשת קצא"א היא אבן דרך בהיסטוריה הסביבתית: זו פעם ראשונה שאני זוכרת שהמשרד מוביל ומכתיב מדיניות בתוך מציאות לא פשוטה, ולא מקבל מדיניות של אחרים. איכשהו עד היום המשרד היה יותר מגיב. המדיניות של 'אפס תוספת סיכון' היא בעיניי דבר דרמטי. כך צריך להיות המשרד. בעתירה שלנו נגד הסכם קצא"א המדינה הצהירה שהיא עומדת מאחורי המשרד להגנת הסביבה".

״פרשת קצא"א היא אבן דרך בהיסטוריה הסביבתית: זו פעם ראשונה שאני זוכרת שהמשרד להגנת הסביבה מוביל ומכתיב מדיניות בתוך מציאות לא פשוטה, ולא מקבל מדיניות של אחרים״

איריס האן פורטרייט
איריס האן

״התנועה הסביבתית צומחת״

בהתייחס לאתגרים שמצפים לחברה להגנת הטבע בעתיד, פירטה האן: "אנחנו מקווים להגיע להישגים חדשים, כמו הגברת ההגנה על הים – הפסקת דיג המכמורות והכרזה על שמורות טבע ימיות. אנחנו רוצים לטפל בהגנה על חיות הבר והפסקת הציד הספורטיבי, וגם להעמיק את הקשר בין הציבור לטבע באמצעות טיילות חינוכית ופעילות פנאי״.

האן הוסיפה כי ״לצד כל אלה קיים המאבק הבלתי פוסק לשמירה על השטחים הפתוחים מול לחצי הפיתוח. אין לנו סיבה וגם לא פריבילגיה לא להיות אופטימיים. מקומץ משוגעים לדבר שהקימו את החברה להגנת הטבע בראשית שנות ה־50, התנועה הסביבתית האזרחית צמחה והתעצמה, בישראל כמו בכל העולם, ויש לנו את היכולת, החובה והזכות ליצור מציאות סביבתית טובה ובריאה".

 

הראיון המלא באתר ynet

רוצות לשמור יחד איתנו על הטבע?

בואו להיות חברות להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו