תוצאות חיפוש

מצילים את המעיין, העצים והפרחים של הרי ירושלים

מערכת החברה להגנת הטבע

תוכנית לבניית 9,000 יחידות דיור בהרי ירושלים, סמוך לבית החולים הדסה עין כרם, עלולה לסכן מרחב יפה וייחודי של טיולים, שבו נמצאים מעיין עין חנדק, צמחייה של חורש ים תיכוני ופריחת הר נהדרת. כל הפרטים על התוכנית בכתבה >>

מורדות הדסה ועין חנדק
מורדות הדסה ועין חנדק. צילום: פזית שביד-שייט

הרי ירושלים שוב בסכנה

הרי ירושלים הם אוצר טבע אמיתי. יש בהם יערות ירוקים, מעיינות קסומים וטרסות. זהו אתר טיולים נפלא ובית למינים רבים של חיות בר וצמחים.

למרבה הצער, שוב ושוב מקודמות תוכניות בנייה שעלולות להרוס את הטבע הנהדר מסביב לבירה: לפני כמה שבועות נחתם הסכם שעשוי לאשר בנייה של שכונת מגורים חדשה עם כ-9,000 יחידות דיור במרחב היפה והייחודי בין המורדות סביב בית החולים הדסה עין כרם לבין עין חנדק ונחל שורק.

מדובר בתוכנית בנייה שנמצאת במוסדות התכון כבר שנים רבות, אך כעת היא עלולה לצאת אל הפועל. על פי ההסכם החדש שנחתם בין רשות מקרקעי ישראל לבין נשות הדסה, קרקעות בית החולים יושבו למדינה, ובתמורה רשות מקרקעי ישראל תשלם 350 מיליון שקל כמקדמה שתושקע בפיתוח בית החולים.

סיור באזור שבו מתוכננת בנייה ליד הדסה עין כרם
סיור באזור שבו מתוכננת הבנייה ליד הדסה עין כרם. צילום: גיתית ויסבלום
פריחת רקפות ליד עין חנדק
פריחת רקפות ליד עין חנדק. צילום: פזית שביד-שייט

ראש העיר מתנגד

החברה להגנת הטבע נאבקת בעקביות נגד התוכניות להקמת שכונות וסלילת כבישים בהרי ירושלים. תוכניות אלה עלולות לייבש את המעיינות, לחסל את העצים ולהשאיר את בעלי החיים ואת בני האדם בלי מפלט מהעיר והזיהום.

השטחים המקיפים את בית החולים הדסה עין כרם ומובילים אל נחל שורק הם שטחי טבע איכותיים שגם מהווים אזור תיירות וטיילות, עם אתרי מורשת המלמדים על החקלאות שהתקיימה באזור, כמו טרסות.

בשטח המקיף את בית החולים הדסה ישנם כמה מעיינות אופייניים לאזור (מעיינות נקבה), שאחד מהם, עין חנדק, נמצא בסכנה בגלל תוכנית הבנייה, שעלולה לפגוע גם בסביבות צמחייה אופייניות של חורש ים תיכוני ופריחת הר נהדרת.

לשמחתנו, ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, השתכנע יחד עם אנשי מקצוע כי אין צורך לפלוש אל מרחבי הטבע הפתוחים, וכי יש מספיק עתודות קרקע לבנייה בעיר ירושלים.

בפוסט שפרסם בפייסבוק בסוף דצמבר, כתב ליאון:

"ירושלים הרים סביב לה, והם יישארו ירוקים, מיוערים ופורחים. לפני למעלה משנתיים הודעתי באופן רשמי במועצת העיר ירושלים, כי הטבע וההגנה על הסביבה יהיו בחזית העשייה העירונית. הודעתי כי לא אאפשר בנייה בשטחים הירוקים והפתוחים עד אשר ימוצו כל האפשרויות בתוך העיר בדרך של התחדשות עירונית, ציפוף ובנייה גבוהה לאורך ציר הרכבת הקלה.

״אני מתכוון יחד עם הקרן הקיימת לישראל, החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים לפעול לטיפוח, שימור וייעור ׳סובב הדסה׳ ואמנע כל ניסיון פגיעה באזור החשוב הזה לעיר, לטבע ולערכים שלנו״, כתב ליאון בפייסבוק.

🌳מוזמנים לסיור בסימן ט״ו בשבט, שבו גם נכיר את האזור היפהפה שבו מתוכננת הבנייה וגם נהנה מפריחת השקדיות ופרחי החורף.
🌳הסיור ייערך ביום שישי, 9.2.24, בין השעות 11.30- 13.30 בעין חנדק.

🌳 לכל הפרטים על הסיור
הסיור מתקיים יחד עם תנועת מצילים את הרי ירושלים וארגונים שותפים בברית לחיזוק הרי ירושלים.

צבי בשלג בנחל זמרי, ירושלים
צבי בשלג בנחל זמרי, ירושלים. צילום: יעקב בן-בונן

רוצים גם לשמור על הטבע וגם ליהנות מטיולים בחינם?

בואו להיות חברים של הטבע

הצטרפו עכשיו