חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתי קיפוד

 

בישראל חיים שלושה סוגים של קיפודים: קיפוד חולות, קיפוד מדבר וקיפוד מצוי. בעקבות הצטמצמות של שטחי טבע פתוחים, חלק מהקיפודים מרחיבים את תפוצתם לשטחים עירוניים. אנחנו רוצים לבנות מפות תפוצה עדכניות של הקיפודים השונים, לאמוד את הדריסות והמחלות של הקיפודים וללמוד עליהם עוד, כדי שנוכל להגן על החיה המיוחדת הזאת!   

ראיתם קיפוד בחצר, ברחוב, בטיול? אתם יכולים לעזור לנו! צלמו אותו ודווחו לנו עליו!  

 

איזה מידע יעזור לנו  

  • מיקום התצפית 
  • תמונה של הקיפוד   נסו לצלם מכיוון הפנים שיראו גם את האוזניים, כך נוכל לזהות בוודאות את סוג הקיפוד. 
  • מצבם הבריאותי של הקיפודים וגורמי סיכון - מידע על קיפודים דרוסים או על נגועים במחלות.  

מלאו בבקשה גם את פרטיכם כדי שנוכל ליצור אתכם קשר, אם צריך, וכדי שנוכל לעדכן אתכם.
*זמנית הטופס לא פועל בדפדפן ספארי במכשירי אייפון

   

איך מבחינים בין קיפוד חולות, קיפוד מדבר וקיפוד מצוי?

קיפוד חולות

קיפוד מדבר

קיפוד מצוי


צילום: אייל ברטוב

צילום: ד"ר עדי גנץ

צילום: בעז שחם

 

קיפוד החולות הוא הקטן בקיפודי הארץ, אוזניו ארוכות ובולטות מאוד ורגליו ארוכות וניכרות בעת הליכה או עמידה.   גחונו בהיר עד כדי צבע לבן קרמי ואפו מחודד.

למידע נוסף על קיפוד החולות  

 

קיפוד בינוני הניכר במעין מסכה שחורה המעטרת את פניו ובפס קרח מקוצים על קדקדו. רגליו גבוהות וניכרות בעת הליכה או עמידה. למידע נוסף על קיפוד המדבר 

הגדול בקיפודי הארץ, האוזן קצרה ואינה בולטת מעבר לקו הקוצים, הרגליים קצרות ולרוב רק כפות הרגליים ניכרות בעת הליכה או עמידה.

למידע נוסף על הקיפוד המצוי

 

 

     מה משפיע על   אוכלוסיית הקיפודים בישראל ?

·        שינויים בבית הגידול גורמים לשינויים בתפוצת הקיפודים. עקב הצטמצמות השטחים הפתוחים והתרחבות השטחים העירוניים חלק מהקיפודים מרחיבים את תפוצתם לשטחים עירוניים.

·        דריסות. קיפודים   נדרסים כאשר ניזונים בסמוך לכבישים או כשמנסים לחצות אותם בשנת 2018 נאסף מידע על   107 קיפודים מצויים שנדרסו באזור השרון.

·        מחלות. תחנות האכלת חתולים או כלבים וזבל ברחובות גורמים להתגודדות קיפודים (שהם בדרך כלל יחידאיים) סביב עודפי המזון. מזון חתולים וכלבים עשיר מאוד בחלבונים ואינו מתאים לקיפודים וכשהם אוכלים כמויות הגדולות מהנחוץ להם, חלה תופעה של השמנת יתר ובמקרים קיצוניים הם מאבדים את יכולת התנועה.
ההתגודדות וצפיפות היתר בתחנות ההאכלה עלולה לגרום להתפשטות מחלות וטפילים שונים כגון הסקביאס הגורם למחלת הגרב. מחלה זו נגרמת מאקרית טפילית זעירה אשר בדומה לכינים חופרת בעור ומטילה בתוכו את ביציה. זוהי מחלה מדבקת שעלולה לפגוע בכל היונקים וגם בבני האדם. ללא טיפול הקיפודים עלולים למות ממנה. מתאפיינת בעור יבש ואפור ולעיתים נשירה של הקוצים.

כדי למנוע זאת רצוי להימנע מהאכלת חתולים או כלבים ברחוב, או להקפיד שהמזון יהיה במקום גבוה שאינו נגיש לקיפודים.

 

קיפוד מצוי עם מחלת גרב. צילום: עומרי סלנר

איך הדיווח שלכם יוכל לסייע ?

דיווחים ותמונות של מיני הקיפודים יסייעו לנו בבניית מפות תפוצה עדכניות ובפרט בהבחנה בין תפוצת קיפודי חולות וקיפודים מצויים שתחום תפוצתם בשרון חופף.  כמו כן, נוכל לעמוד על היקף התופעה של דריסות קיפודים ושל מחלות קיפודים ומידת הטיפול בהם.

 

  חשוב לזכור !

הקיפוד הוא חיית בר מוגנת ואין   לגעת בו ביד או להחזיקו בשבי. אם ראיתם קיפוד חולה או פצוע ניתן להעבירו לבית החולים לחיות בר בספארי או לדווח למוקד רשות הטבע והגנים –*3639


מיזם זה נעשה בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים, היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשרון והחברה להגנת הטבע.

 למידע נוסף צרו קשר עם נירית לביא אלון, רכזת תחום מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע

  nirita@spni.org.il


הקיפודים שכבר דיווחתם לנו עליהם מופיעים כאן במפה:

  לצפייה בחלון גדול

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים