תוצאות חיפוש

שביל ישראל מקטע 15:
נחל אורן - כרם מהר"ל

שביל ישראל חוצה את מערב הכרמל, מרכס אצבע דרך שמורת נחל מערות עד כביש הגישה לכרם מהר"ל. הדרך שופעת תצפיות נהדרות אל הים והחוף, וכוללת עליות וירידות ברמה קושי בינונית.

למקטע הקודם למקטע הבא

אורך המסלול כ-15 ק"מ. המסלול מודולרי עם כמה אפשרויות קיצור.
עונה מומלצת בכל השנה, בהתאם למזג האוויר. מומלץ במיוחד בפריחת סוף החורף והאביב. לא מומלץ בימים חמים במיוחד, ואחרי גשם כשיש בוץ כבד.

אופי המסלול (להולכים מצפון) מרבית ההליכה היא בנוף מתון, ללא עליות או ירידות קשות. יש קטעים קצרים של עלייה או ירידה מעט תלולה ברכס אצבע ובנחל מערות. המסלול בחלקו מוצל ולאורכו נקודות צל זמינות.

נקודת התחלה (מצפון לדרום) חניון פתחת נחל אורן, שנמצא מזרחית לצומת אורן על כביש 4.
נקודת סיום (מצפון לדרום) כביש הכניסה למושב כרם מהר"ל.

אפשרויות קיצור יש כמה אפשרויות קיצור לאורך המסלול.
נגישות לתחבורה ציבורית צומת אורן על כביש 4, וכרם מהר״ל או צומת עפר, גם הם על כביש 4.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל (מכפר חסידים עד לעין הוד)
מידע על מלאכי השביל 
(מזכרון יעקב עד לנתניה)
מדריך שביל ישראל בכרמל ומישור החוף (מקטעים 14-20)
העמוד הראשי של שביל ישראל

חשוב לדעת

  • מומלץ להביא פנס כדי להיכנס למערת אצבע שנמצאת בתחילת המסלול.
  • החנייה בחניון פתחת נחל אורן היא בתשלום בשבתות וחגים.
  • תוואי השביל הוסט אל תוך כפר האמנים עין הוד והוא עובר במרכזו. דרומית לכפר עובר השביל בשולי המטעים ומגיע לכניסה לחאן יותם.
אזור עירוני ומלא עצים. מקטע 14 בשביל ישראל
מקטע 14 בשביל ישראל. צילום: מרים בן דב

תיאור המסלול

מחניון נחל אורן, ליד מבנה השירותים, השביל עולה דרומה במדרגות אל רכס אצבע, לאחר כ-100 מטר הוא מגיע למבנה קטן. זהו חלק מביצורי תוכנית "מצדה בכרמל" – תכנית החירום להכנה לפלישה הנאצית ממצרים במלחמת העולם ה-2.

מכאן מתחילה עלייה של כ-150 מדרגות אל מערת אצבע, הקרויה על שם הפתח הייחודי שלה שמזכיר צורת אצבע, ועל שמה נקרא הרכס. המערה מחולקת ל-3 חללים מרשימים, שכדי לשוטט בהם דרושים פנסים. נמצאו כאן שרידים של האדם הקדמון, וכיום ניתן לראות בה מעט נטיפים.

אחרי המערה, השביל מתפתל דרומה בין סלעי גיר קרסטי. חשוב: לעקוב טוב אחרי הסימון וללכת בזהירות.

עולים מעט שמאלה, אל משטח סלע שממנו תצפית נהדרת לחוף הכרמל. מכאן עוד מעט ופונים מזרחה בעלייה מתונה אל ראש הרכס. כאן השטח ברובו לא מוצל, תוצאה של השריפה הגדולה ב-2010. בראש הרכס השביל פונה דרומה, בעוד הסימון השחור ממשיך מזרחה – וסוגר בירידה מסלול מעגלי קצר לחניון.

אחרי החניון, יש כ-1 ק״מ של הליכה אל הכביש לכפר האמנים עין הוד. נכנסים לכפר, שבו יש מכולת לרכישת מים ואוכל במידת הצורך. אם יש זמן, מומלץ לבקר בגלריה לאמנות וללכת בין הבתים ויצירות האמנות לידם.

השביל ממשיך מערבה אל חאן יותם, וממנו דרומה לאורך כ-4 ק"מ בין מורדות הכרמל לשטחים החקלאיים. בקטע זה ההליכה היא בשטח חשוף עם נקודות צל להפסקות.

הנקודה היפה הבאה היא מצוקי נחל מערות, שם השביל יורד אל הערוץ ועולה ממנו דרומה. במצוק מצפון לנחל יש מערות הנותנות צל ותצפית יפה. מקום נפלא לקפה. בירידה לנחל רואים ממול את מערות האדם הקדמון הידועות, שבהן התגלו ממצאים בעלי חשיבות עולמית במחקר הפרהיסטורי. מידע רב ניתן לקבל בביקור בשמורת נחל מערות (הכניסה בתשלום).

לאחר העלייה מהנחל וקצת דרומה ממנו, יש מערה עם חריתות מסתוריות על הסלע. בהמשך לה יש מערות נוספות, שרידי עתיקות וקבר שייח.

לאחר הליכה של כ-2 ק"מ דרומה מגיעים ליער עופר, אזור גדול הנטוע ברובו אורנים וברושים ובו דרכי רכב רחבות. בחלקו הדרום-מערבי – משטח דק גדול ולידו מגדל תצפית של קק"ל שלרוב סגור לקהל. כאן ניתן למלא מים ואולי גם למצוא שירותים פתוחים.

מהמגדל הולכים מזרחה עם סימון שביל ישראל, ועוברים ביער אורנים ובחורש טבעי. אחרי כברת דרך נוסף לסימון השביל גם סימון שחור שמתחלף אחרי כמה דקות הליכה לאדום. כאשר השביל פונה דרומה, נפרדים מהסימון האדום, וחוצים דרך עפר לבנה מסומנת ירוק.

מגיעים לנקודת תצפית על בקעת שיר וכרם מהר״ל ואנדרטה לזכרם של אב ובנו. סרן מוטי שרון היה טייס יסעור שנהרג במהלך הנחת אבן גבול לסימון גבול ישראל-מצרים ב-1988. בנו של מוטי, איתי, נפטר במהלך גיבוש לקורס טייס ב-2006.

השביל פונה בחדות צפונה, אל ירידה על דרך עפר אל תוך יער אורנים. לאחר מרחק קצר, בנקודה שבה הדרך פונה שמאלה, השביל עוזב את דרך העפר ויורד בין עצי אורן, בסוף הירידה, השביל פונה דרומה על דרך עפר שתוביל אותנו אל חציית כביש הכניסה לכרם מהר״ל.

לאחר חציית הכביש, השביל עובר דרך מטע זיתים ויורד אל ערוצו של נחל מהר״ל. לאורך קטע הליכה קצר בערוץ, נפלס את דרכינו בין צמחי שומר ופטל.

מהעלייה אל הגדה הדרומית של הנחל, הדרך קצרה אל משרדי קק'ל – נקודת הסיום של המקטע.

המלצות בסביבה

  • כפר האמנים עין הוד, בו עובר השביל, מציע מגוון של גלריות ואומנות חוצות.
  • "בזלטון" – גן פסלי בזלת ייחודי בקיבוץ עין כרמל.
  • בית הבד מקורה ויקב אמפורה, על כביש הגישה לכרם מהר״ל – במתחם אפשר להנות מפריחת תורמוס ההרים בפברואר מרץ ומגן צמחי תבלין יפה ומושקע.

נקודות עניין לאורך המסלול מערת אצבע. הכפר עין הוד. נחל מערות. יער עופר.

📌 לרכישת אוגדן המפות של שביל ישראל באיכות הדפסה מעולה ובאריזה נוחה וקלילה

מפת המקטע להורדה
מידע על מלאכי השביל (מכפר חסידים עד לעין הוד)
מידע על מלאכי השביל 
(מזכרון יעקב עד לנתניה)
מדריך שביל ישראל בכרמל ומישור החוף (מקטעים 14-20)
העמוד הראשי של שביל ישראל

כתב: עומר שפירא, רכז תוכן אגף תיירות, החברה להגנת הטבע.

רוצים לשמור יחד על הכרמל?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו