תוצאות חיפוש

מטיילים עם
בית ספר שדה עין גדי

בית ספר שדה עין גדי שוכן בבמדבר יהודה, 'המדבר של העיר הקדושה', חבל ארץ מרתק ועוצמתי במזרח הארץ, החובק את המקום הנמוך ביותר בעולם – ים המלח.

אנשי בית הספר השדה מכירים את האזור כמו כף ידיהם, וקיבצו בשבילכם מספר מסלולים בהדרכתם,  לכל אורח ואורחת.
ליצירת קשר והזמנת הדרכה חייגו 08-6584288 או שלחו לנו מייל לכתובת ngedihad@spni.org.il

 

נוף ים המלח
נוף ים המלח. צילום: שאטרסטוק

טיולי יום

🏝️ ואדי קלט (נחל פרת)
נצא מהכניסה ליישוב ענתות אל עבר נחל פרת ובדרך נהנה מתצפיות מרשימות אל עבר ספר המדבר. נרד אל תוך נחל פרת ונעבור בסמוך למנזר הראשון במדבר יהודה. בחלק התחתון של הנחל נוכל להשתכשך במים צוננים ולשמוע על עלילותיו של ירמיהו אשר מענתות. נמשיך עם הנחל אל עבר עין מבוע, מעיין פועם שבדרך אליו הליכה מהנה המשלבת יתדות בריכות ומפלים מרשימים.
רמת קושי : בינונית | משך הטיול: 4 שעות

🏝️ נחל אוג
נטייל תחילה במעלה הקניון התחתי של נחל אוג, נטפס בסולמות ונתרשם מקירות הנקיק המרשימים. בהליכה לאורך הגדה הדרומית נזכה לתצפיות מיוחדות לעבר החלק הצפוני של מדבר יהודה ואף להר נבו. המסלול מעגלי.
רמת קושי : אתגרי – קל | משך הטיול: 2.5 שעות

🏝️ סימון השבילים הראשון: מזין – פשחה
מסלול מרהיב ביופיו המתחיל למרגלות מצוק ההעתקים בשמורת עין פשחה. המסלול אינו מעגלי ודורש להשאיר רכב אחד בשמורה ורכב שני בסמוך ליישוב אבנת. עולים במעלה פשחה אל נקודת התצפית ראס פשחה, שם ניתן לשבת תחת סככה בצל ולנוח. ממשיכים על רמת המדבר בגבעות קירטון. בחורף ובאביב נראה מופע פריחה בין היפים במדבר יהודה. המסלול חוצה אפיקים קטנים של נחל מזין עד לירידה מתונה ומהנה אל יישוב אבנת.
רמת קושי : קשה | משך הטיול: 6 שעות

🏝️ נחל סלבדורה
מסלול קצר ומעגלי המאפשר טעימה מנחלי מדבר יהודה. המסלול מתחיל בסמוך לכביש 90 , בעלייה לעבר בסיס המצוק. בדרכנו נעבור ליד עץ הסלבדורה הפרסית אשר ממוקם על מעיין שכבה קטן, המשך המסלול עובר בערוץ הנחל ומצריך ירידה באמצעות יתדות ומעבר בין סלעי ענק. לפרטים נוספים – לחצו כאן
רמת קושי : בינונית | משך הטיול: 2.5 שעות

🏝️ נחל משאש ומערות מורבעת
המסלול מתחיל במצוקי דרגות בירידה לעבר מערות מורבעת הנמצאות בנחל דרגה. נטפס לעבר מערות בהם נתגלו ממצאים ייחודיים ונדירים מתקופת מרד בר כוכבא, ומשם נמשיך לרדת אל אפיק הנחל ונעלה בנחל משאש דרך בולדרים ובעזרת יתדות. נסיים את הנחל במפגש עם שביל גי'פים, ממנו נחזור רגלית לנקודת החניון.
רמת קושי : בינונית | משך הטיול: 5 שעות

יעלים ליד עין גדי
יעלים ליד עין גדי. צילום: אילת היינבך

שמורת עין גדי

🏝️ נחל דוד
בין המטוילים בנחלי ארצנו הידוע בזכות מפליו הרבים ויופיו המרהיב. נחל דוד שופע כל שנה במים צוננים ובו מספר מסלולים בדרגות קושי משתנות שכל אחד יוכל ליהנות.

🏝️ נחל ערוגות
נחל איתן, בין הגדולים שבמדבר יהודה, מקורו במעיינות הנובעים לאורך הערוץ. ההליכה מתאימה למגוון גילים. קיימת אפשרות הליכה בשביל עוקף יבש עד המפל, או הליכה דרך ערוץ הנחל. המפל הנסתר הוא מקום נהדר לרחצה ולמנוחה. לחובבי לכת ישנה אפשרות להמשיך עד לבריכות העליונות הגדולות שבמעלה הנחל.

🏝️ בית הכנסת העתיק של עין גדי
הגילוי המקרי של בית הכנסת מספר על הקהילה המפוארת שחייתה כאן, וכתובת הפסיפס המפורסמת שנחשפה במקום מספרת על סוד עתיק יומין שאותו ננסה לגלות ביחד.

נקודות עניין נוספות: הר ישי, גב חלון, מפל דוד, מערת דודים מעיין עין גדי ותל גורן.

נוף מדבר יהודה
מדבר יהודה. צילום: שאטרסטוק

דרום מדבר יהודה

🏝️ נחל צאלים
הליכה בערוץ נחל קניוני ויפה שבלב מדבר יהודה. נטפס במעלה גיא סלעים בין בולדרים ובמעלה הקניון הצר של גיא בהק, עד שנגיע לעין נמר – מעיין קטן ונסתר. בעונת החורף לאחר השיטפונות הנחל מתמלא בגבי מים יפים בהם נוכל להתרחץ בדרכנו. נשוב על עקבותינו בגדה הדרומית של נחל צאלים, ממנה נשקיף אל עבר בקעת ים המלח והרי מואב.
רמת קושי : מעגלי, קשה | משך הטיול: 7 שעות

🏝️ נחל משמר
הליכה באחד הנחלים המרשימים והמגוונים ביותר במדבר יהודה. בנחל תצפית מרהיבה אל ים המלח והגעה לעין משמר, מעיין הנובע כל השנה וסביבו מגוון צמחים. נתחיל את המסלול בשביל העוקף את מעוק הנחל עד הגעה לעין משמר, שם נוכל לראות את מערת המטמון המפורסמת. ביציאה מעין משמר נחזור דרך המעוק הצר של הנחל. הירידה מאתגרת ומהנה ומשלבת שימוש בסולמות וביתדות דרך המפלים המרשימים של נחל משמר.
רמת קושי : קשה | משך הטיול:7 שעות

🏝️רום – יזרח
מסלול מדברי ויפיפה הכולל טיפוס מאתגר ותצפית מרהיבה. תחילת המסלול בנחל רום (על הכביש המחבר בין שני אזורי המלונות), בטיפוס חוויתי ומאתגר בין בולדרים ענקיים במעלה הנחל. בסוף העלייה נגיע לאוכף רחב ממנו נפרשת תצפית יפה על ים המלח והסביבה. משם נרד לעבר נחל יזרח עד למצד זוהר הקדום. נוכל להמשיך דרך המפל אל עבר נחל זהר היפיפה אשר מתאפיין בצמחיה מדברית מרובה ונופי חוואר רך, או לסיים את המסלול סמוך למצד זוהר.
רמת קושי : קשה | משך הטיול:4-6 שעות

🏝️הר סדום
נעפיל לראש הר סדום ונתצפת לעבר בריכות האידוי של מפעלי ים המלח. נהנה מהנוף המיוחד של ההר והתצפית לעבר ירדן, נשמע על סיפור היווצרותו המיוחד, נכיר את ים המלח מזוויות חדשות, ונספר על העיר המקראית סדום.
רמת קושי : בינונית | משך הטיול: 2.5  שעות

🏝️נחל פרצים
הנחל מבתר את מישור עמיעז וסמוך להר סדום. ההליכה בנחל מאפשרת להתרשם ממופעו הפסיכודאלי והמיוחד של חוואר הלשון, זהו מוקד לטיול משפחות מעגלי קצר עם נוף מרשים המתאים לטיולי יום ולילה.
רמת קושי : קל | משך הטיול: 1.5  שעות

🏝️עין בוקק
הליכה קלה בערוץ נחל בוקק, מי המעיין שופעים כל השנה ומאפשרים להתקרר ולהתרענן בלב המדבר. ההליכה בערוץ הנחל במסלול קווי (הלוך חזור) עד לעין בוקק, בדרך ישנם מספר מפלונים ובריכות רדודות המתאימות לשכשוך למגוון גילים.
רמת קושי : קל | משך הטיול: 1  שעות

בקעת ערד

אזור בקעת ערד מהווה קו פרשת מים, הערוצים המזרחיים מנקזים את הבקעה מזרחה ומתחתרים דרך הרכסים לעבר ים המלח. המסלולים באזור זה יבשים ברובם (למעט גבים עונתיים), ישנה אפשרות לשלב בין מסלולים אתגריים יותר בהם יתדות וסולמות, וכן מסלולים יותר פשוטים המתאימים למשפחות ולמבקשים מסלול ברמת קושי נמוכה. ניתן לחבר מסלולים אלה לטיול באזור מדבר יהודה או באזור הנגב, כן ניתן לחבר עם המסלולים הסברים הקשורים למכרות הפוספטים ולמשאבי הטבע באזור דרום הארץ.
המסלולים: נחל יעלים | נחל כידוד | נחל אבוב | נחל קינה | נחל רחף עליון

רכסי הנגב הצפוניים

מדבר יהודה גובל מדרום ברכסי הנגב הצפוניים אשר צופנים בחובם מספר מסלולים מרכזיים ומרתקים, המסלולים צופים לעבר צפון הערבה, הרי מואב ובתרונות החוואר. אזור המכתשים מאפשר למטייל להכיר את תופעת מכתשי הסחיפה, להתרשם מהצבעוניות, ומכוחה של הגיאולוגיה באזור. המסלולים ברובם משלבים ירידה בסולמות וביתדות, מפגש עם צמחיית מדבר, ולעיתים גבי מים.
המסלולים: נחל פרס | נחל תמר | נחל צפית | מכתש קטן | מכתש גדול

קבוצת ילדים מקשיבים למדריך בטיול עששיות בלילה
טיול עששיות. צילום: עומרי שקותאי

טיולים ופעילות חוויתית לקבוצות ולמשפחות

פעילויות ערב
משוגעים ל(מ)דבר
לילה של גיבוש חברתי באמצעות משימות ODT שונות ואתגרים קבוצתיים, נלמד על ההתיישבות והפעילות האנושית באזורנו לאורך ההיסטוריה- מהתקופה הפרהיסטורית, דרך סיפורי התנ"ך, ימי בית שני, הנזירים, ועד למפעל האשלג בארץ ישראל.
⏱️ שעתיים

מסע בין כוכבים
שמי הלילה של המדבר טומנים בחובם סיפורים, אגדות, מיתוסים והיסטוריה מפוארת של עמים שונים. כל אלה, לצד הזדמנות להבין את מיקומנו במערכת השמש וביקום. במסגרת הפעילות ניתן לשלב בין הרצאות שונות לתצפיות כוכבים ולתצפית ירח. התצפיות יעשו באמצעות טלסקופים.
⏱️ 3 שעות

חיי הלילה במדבר
בשעות הלילה נצא לסיור באזור בית ספר שדה עין גדי, ונתחקה אחר חיי הלילה שמתעוררים עם רדת החשכה, נפגוש מיני בעלי חיים שונים שרק מחכים להתחיל את יומם. נשתמש בגלאים שונים לאיתור בעלי החיים ונשמע סיפורים מרתקים על ייחודם. ניתן לקיים את הפעילות גם בעת לינת שטח ברחבי מדבר יהודה.
⏱️ שעתיים

טיולים לאור ירח וכוכבים
חווארי מצדה / נחל פרצים
ליל ירח מלא הוא אפשרות מופלא לחוות את המדבר באופן מעט שונה, הראייה מתערערת וחושים אחרים מתחדדים. שני המסלולים עוברים במבוכי החוואר המרשימים שנראים ממש כמו מפלנטה אחרת. נדבר על היווצרות הימות שקדמו לים המלח ועל המסלע המיוחד, נשמע סיפורים ואגדות שנקשרו לשמי הלילה משחר ההיסטוריה ונהנה מהשקט והשלווה המדבריים.
⏱️ שלוש שעות

ויש לנו עוד המון!
לקטלוג הטיולים המלא לחצו כאן 

ליצירת קשר והזמנת הדרכה

חייגו 08-6584288 או שלחו מייל ngedihad@spni.org.il