תוצאות חיפוש

הכי יפות בטבע - התמונות הנבחרות שלנו באוקטובר: ציפורים נודדות, צבי צמא והרבה צוף

מערכת החברה להגנת הטבע

אנשי וחברי החברה להגנת הטבע מתעדים את הנופים, חיות הבר, הים והחופים של הטבע הישראלי 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה. אלה התמונות היפות ביותר שצילמנו בחודש אוקטובר נטול הגשם.

צבי שותה מים בעמק הצבאים
צבי שותה מים בעמק הצבאים. צילום: לירון שפירא

טעם המים

לירון שפירא, רכז אזור צפון של החברה להגנת הטבע, פגש את הצבי המרגש הזה כשהוא לוגם מים בעמק הצבאים.

״בסוף הקיץ מתמעטים מקורות מים״, מספר שפירא, ״בעמק הצבאים זורם נחל מלאכותי אשר הצבאים יכולים לשתות ממנו. עם זאת, הצבי לא חייב לשתות, הוא יכול להסתפק בלחות הנמצאת בבוקר על העשבים והעלים שהוא אוכל. בדרך כלל, צבאים נוהגים לשתות בשיא החום בהתאם לעונת השנה״.

צופית לוגמת צוף מחצב
החצב של מי טעים יותר? צופית לוגמת צוף מחצב. צילום: לירון שפירא
פרפר על חצב
פרפר על חצב. צילום: יהונתן מירב

טעם החצבים

שפירא צילם החודש עוד תמונה חד-פעמית – של צופית שלוגמת צוף מחצב, ועליה הוא אומר כי ״בסוף הקיץ ישנם בטבע מעט פרחים שהצופית יכולה לזון מהם. החצב, השיטה והרנוג השיטים הם מן הבודדים שעדיין פורחים ומהווים מקור צוף המושך צופיות רבות״.

בתמונה של יהונתן מירב, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע, מי שמטייל על החצב הוא פרפר זנב סנונית נאה. 

מירב מספר כי ״מדי שנה, בספטמבר ואוקטובר, אני מבלה זמן רב ביער בן שמן, שם נוחתים דורסים ללינה. בזמן הזה, עשרות פרפרי זנב סנונית מבלים ביער ונהנים מפריחת הסתיו של החצב. התמונה צולמה ממרחק של כמה מטרים עם עדשת 400 מ"מ״.

איית צרעים בפארק הצפרות אילת
איית צרעים. צילום: יואב פרלמן
עייט ערבות עם הירח מאחוריו
עייט ערבות. צילום: יואב פרלמן

עונת הנדידה

ועוד חיה צמאה בתמונה של יואב פרלמן, מנהל מרכז הצפרות של החברה להגנת הטבע, שמספר:

״איית צרעים צעירה, שזו הפעם הראשונה שבה היא נודדת מאירופה לאפריקה, ירדה לשתות בפארק הצפרות באילת. כחצי מיליון איות חולפות מעל ישראל בכל עונת נדידה, אביב וסתיו. ציר הנדידה המרכזי חולף מעל צפון הארץ ומרכזה, ופרטים מעטים יותר מגיעים לאילת. איית הצרעים ניזונה מחלות דבש של צרעות, ואוכלת את הזחלים. היא חסינה בפני עקיצות״.

תמונה נוספת של פרלמן מתעדת עיט ערבות בנדידה, כשהירח ברקע מאחוריו.

פרלמן מתאר איך צילם את עיט הערבות, ציפור שנמצאת בסכנת הכחדה עולמית: ״ציר נדידה נמוך ויפה של עיטי חורש חלף מעל קיבוץ חולדה שבשפלה. עקבתי אחריהם, והבחנתי שהם חולפים אל מול הירח. חיכיתי עד שהעיט יגלוש למקום הנכון ו – קליק!״.

שקדייה פורחת
השקדייה התבלבלה. צילום: אופירה סבן

ט״ו בשבט (לא) הגיע

ולסיום, אופירה סבן, רכזת טכנולוגיות למידה ופרויקטים באגף חינוך של החברה להגנת הטבע, יצאה עם חברים לטיול בגבעת תיתורה ליד מודיעין והופתעה:

״לאורך השביל, ראינו עצי שקד, רימונים וזיתים. למעט הפריחה של השומר, הכל היה יבש. השקדיות היו עמוסות בשקדים – ופתאום ראינו אחת מהם עם כמה פרחים. כנראה שהיא התבלבלה ופרחה זמן רב לפני ט״ו בשבט״.

רוצים גם לשמור על הנופים שלנו וגם על הטבע?

בואו להיות חברים להגנת הטבע

הצטרפו עכשיו