חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

על הדבש ועל העוקץ - דבורי הבר בישראל

מאת אלון רוטשילד, מנהל תחום המגוון הביולוגי, החברה להגנת הטבע

 

 

גם בראש השנה הקרוב נצטייד כולנו בצנצנות דבש לטבול בו תפוח כמיטב המסורת. את הדבש ייצרו עבורנו בשקדנות דבורי דבש מסחריות, אך בסיפור הזה לא הכל מתוק, ועל ההתחדשות של הטבע בכל שנה אחראיות דווקא דבורים אחרות – דבורי הבר.
לרובנו לא סיפרו אף פעם שלדבורת הדבש יש קרובי משפחה –קבוצת בעלי חיים ענפה ומגוונת, המהווה חלק מרתק, עשיר וחיוני מהטבע הישראלי. דבורת הדבש היא רק מין אחד מ-20,000 מינים של דבורים בעולם, ולמעלה מ-1100 מינים של דבורי בר בישראל!


 

איפה אפשר למצוא את דבורי הבר?

 


מרבית מיני הדבורים בעולם ובישראל חיות לבד, אינן מייצרות דבש, ולא גרות בכוורת... הן מתאפיינות במגוון אדיר של צורות, צבעים והתנהגויות מפתיעות: דבורי הבר אוספות אבקה מפרחים כדי להזין את הצאצאים שלהן. לאחר איסוף האבקה, הן יערמו אותה בתוך קן שבנו בתוך האדמה עם גזעים וגבעולים, בקן שבנו מבוץ, או אף בקונכיות ריקות של שבלולים. חלק מהן גוזרות עלים לריפוד הקן. לאחר מכן הן יטילו ביצה בתוך הקן, יחתמו את הפתח, ויתפנו לבנות את הקן הבא.


חסרות המזל שבהן "יזכו", לפני שפתח הקן נסגר, לביקור של דבורה "קוקיה", שתטיל בקן ביצה משלה. הזחל שיבקע ממנה ייהנה מארוחת חינם על חשבון הצאצא של הדבורה שעמלה על בניית הקן. יש גם דבורי בר שחיות חיים חברתיים, מבצעות שמירה על פתח הקן, או מקננות יחד כקהילה באתר אחד.


 

בזכות דבורי הבר יש לנו פריחה בטבע!

 


לדבורי הבר תפקיד חיוני בהאבקת הפרחים בשטחים הטבעיים. חלק מהדבורים הן "כוללניות" – אין להן העדפה ספציפית למין צמח כזה או אחר. אך חלק אחר של דבורי הבר הן "מתמחות" – הן יאספו אבקה רק ממין בודד או ממשפחה של מיני צמחים, ואגב כך יעבירו אבקה מפרח לפרח ויגרמו להפריה וליצירת הזרע שיבטיח את המשכיות הפרח גם בשנה הבאה.
על כל שלושה מיני צמחים בטבע הישראלי, יש מין אחד של דבורי בר! האבולוציה ארוכת השנים שבין דבורי הבר ובין הצמחים שהן מאביקות גרמו להתאמה מבנית והתנהגותית מדויקת ביניהם, המבטיחה תהליך האבקה יעיל המסתיים בהפריית הצמח.
דבורי דבש מסחריות, לעומת זאת, יודעות לנצל טווח רחב של צמחי בר, אך ניצול זה לא מסתיים תמיד בהפריה של הצמח, מכיוון שהן לא מאביקות יעילות עבור חלק מהצמחים.


 

רגע, אבל דבורת הדבש היא לא חיית בר גם כן?

 

 

דבורת הדבש הייתה בעבר מין של דבורת בר בשם "דבורת הדבש המערבית", מהזן הסורי. עם תחילת הדבוראות המסחרית, גילו הדבוראים כי הזן המקומי אינו נוח לגידול חקלאי, וייבאו זן אחר של דבורת דבש, הזן האיטלקי. זן זה, שהוא זן מבוית, הביא אתו אורח לא קרוא – אקרית טורפת (מין הדומה לקרצייה) בשם "ורואה". אקרית זו פוגעת קשה בביצים ובזחלים של דבורים בכוורת, ולכן הדבוראים מדבירים אותה בחומרי הדברה בכוורת המסחרית. אולם מהר מאוד עברה האקרית גם אל דבורי הדבש מזן הבר, הזן הסורי, שקיננו בחורים בעצים ובאדמה, והכחידה זן זה כליל.
כיום, דבורת הדבש בישראל היא מין מבוית, המבצע פעילות חקלאית לכל דבר ועניין. נחילים של דבורת דבש המקננים בטבע – לא ישרדו ללא הטיפול החקלאי, בגלל פגיעתה של האקרית.
לדבורת הדבש תועלות רבות עבור האדם – ייצור דבש מתוק והאבקה של גידולים חקלאיים מסחריים כמו אבוקדו. אבל, כאמור, יש גם עוקץ בסיפור...

 

השפעת דבורי הדבש על דבורי בר

 

נקודת מרעה ממוצעת שבה מניחים כוורות בשטח הפתוח, יכולה להכיל כחצי מיליון פועלות של דבורי דבש, היוצאות לאסוף אבקה וצוף בטווח של מספר קילומטרים סביב הכוורת. כמות עצומה כזו של דבורים נמצאה כפוגעת באוכלוסיית דבורי הבר בקרבת הכוורת.
מחקרים בעולם ואף בישראל גילו שברדיוס של כקילומטר וחצי סביב הכוורת, דבורי הבר נדחקות ומתמעטות בגלל שאינן עומדות בתחרות עם דבורי הדבש על משאבי האבקה. ככל ששטח המחייה של דבורי הבר קרוב לנקודת הכוורות המסחריות, כך הן נמצאות במספרים קטנים יותר, במגוון מינים מצומצם יותר, ומצליחות להעמיד פחות צאצאים. עוד נמצא כי דבורי דבש עלולות להעביר מחלות וטפילים לדבורי הבר, וכי לריכוז גבוה של דבורי דבש יש השפעה שלילית על שיעור ההפריה של חלק מצמחי הבר.
חשוב לציין כי לא רק דבורי הדבש פוגעות בדבורי הבר. הרס בתי גידול טבעיים, ריסוסים חקלאיים וצרות אחרות מאיימות גם הן על דבורי הבר שלנו. אולם, מכיוון שלא ניתן לגדר שטח ולמנוע את כניסת דבורי הדבש אליו (כפי שנעשה בניהול של שטחי מרעה לבקר, למשל), לא ניתן למנוע כניסה של דבורי דבש, במספרים עצומים, לשטחים של שמורות טבע בהן הטבע אמור להישמר מפני הפרעות.
לכן דווקא בשמורות הטבע, בהן דבורי הבר מוגנות מפני איומים אחרים – הן נאלצות לעמוד בתחרות קשה עם דבורי דבש מסחריות, שמקורן בכוורות המוצבות מחוץ לשמורה.

 

אז מה עושים כדי להגן על דבורי הבר?


כיום אין איסור בחוק על הצבת כוורות בשטחי שמורות טבע, בהקשר של הגנה על דבורי הבר. החברה להגנת הטבע מציעה לאסור כליל את הצבתן של כוורות דבורי דבש בתוך שמורות טבע  ובמרחק של כקילומטר לפחות מגבול השמורה, כדי לצמצם השפעות שליליות על דבורי בר וצמחי בר בשמורות. מסמך מפורט שהוצאנו סוקר את הנושא באופן מקיף ונותן המלצות אופרטיביות למקבלי ההחלטות ברשויות, ואנו פועלים לקידום החקיקה בנושא. להורדת המסמך לחצו כאן 


במקביל, כדי להעלות בציבור את המודעות להשפעת דבורי הדבש על דבורי הבר, הפקנו מדריך ראשון מסוגו של דבורי בר בישראל, המכיל איורים ותיאורים של 40 מיני דבורים, פוסטר מרהיב שאפשר לתלות בבית, והנחיות כיצד להתאים את הגינה הפרטית שלנו כך שתהיה ידידותית לדבורי בר. לקניית המדריך לדבורי הבר לחצו כאן   - אפשר להשיגו גם בחנות החברה להגנת הטבע רחוב הנגב 2 תל אביב, ובבית ספר שדה חוף כרמל של החברה להגנת הטבע במעגן מיכאל.


 

שנה טובה ומתוקה – עם דבורי בר וטבע משגשג!

 

 

צילומים: אלון רוטשילד