חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

יש טבע בעיר

 

בכל עיר יש טבע - טבע עירוני. האם גם בעיר שלכם יש טבע עירוני? צמחים ובעלי חיים ייחודיים? האם הם מוכרים ונשמרים?

יחידת סקרי טבע עירוני של החברה להגנת הטבע עורכת סקרים ברשויות רבות בישראל וקוראת לכם לסייע באיסוף מידע על ערכי טבע, חי וצומח, או מאידך על מפגעים ומטרדים בשטחים פתוחים בתחום העיר.

מכירים את הטבע בעיר שלכם? פגשתם ציפור מעניינת? פרפר צבעוני? צב? קיפוד? לטאה? או כל תופעה מעניינת אחרת?? אתם יכולים לעזור לנו! דווחו על בעלי חיים, צמחים, שרידי עתיקות וגם על מפגעים כמו פסולת בניין, ביוב ועוד, הפוגעים בטבע בעיר. הדיווחים שלכם ישולבו בסקרים שאנחנו עורכים לרשויות המקומיות ויסייעו לגורמי התכנון לשמור על הטבע העירוני לרווחת התושבים.
 

 

מהו טבע עירוני?

מערכות טבעיות או תופעות טבע נקודתיות, הנמצאות בגבולות העיר או במרכזה, הן שרידים לטבע שהיה פה לפני הקמת העיר. חוף הים של תל אביב-יפו, הוואדיות של חיפה, יער ירושלים, גבעת הכורכר של נס ציונה, חולות חולון, בריכות החורף של חדרה או נתניה – כל אלו ועוד הן דוגמאות לטבע עירוני עשיר וחשוב. ככל שמתקדמים פנימה אל העיר, המערכות הטבעיות נקטעות ובהדרגה הופכות לשטחים כלואים, אך עדיין משמרות מרכיבים מן המערכת האופיינית לאזורן. דוגמאות לתופעות נקודתיות של טבע עירוני יכולות להיות עץ מרשים, קן ציפור, מסתור של בעל חיים, אתר פריחה או כל בעל חיים או צומח מקומי אחר בתחום העיר. 

מדוע חשוב לשמור על הטבע העירוני?

מערכות טבעיות משמרות את המגוון הביולוגי המקומי. הן תורמות להורדת טמפרטורות והקטנת נזקי שיטפונות. אתרי טבע עירוני תורמים לדמותה של העיר כעיר ירוקה וכמובן, משמשים לפעילויות חינוך ופנאי לתושבי הערים. לאתרים אלו עלויות אחזקה נמוכות ביחס לפארקים אינטנסיביים ובהם האדם והקהילה עומדים במקום שווה למשאבי הטבע. אחד מעקרונות הפעולה של אתרי טבע עירוניים מתבסס על מעורבות קהילתית בכל תחומי העשייה באתר: השתלבות במחקרים, בפעילות החינוכית, בפעילויות פנאי ואפילו אחזקת האתר עצמו.

מהם סקרי טבע עירוני?

סקרי הטבע העירוני מבוצעים על ידי החברה להגנת הטבע או גורמים אחרים עבור הרשויות המקומיות במימון עירוני עצמאי או ממשרדי הממשלה.  הסקרים מספקים מידע על אתרי טבע בעיר לגורמי התכנון, וע"י כך מסייעים לקבל החלטות הלוקחות את ערכי הטבע והסביבה בחשבון לרווחת התושבים, תוך מיתון השפעות התפתחות הערים על המערכות הטבעיות ושמירה על קיומן.מידע על הסקרים שבוצעו ומפה שלהם.

בימים אלו, מבצעת החברה להגנת הטבע סקרים נוספים ברשויות הבאות: רמת גן, נתיבות, כרמיאל, הרצליה, בסמת טבעון, יקנעם עילית, אבו גוש, רמלה, כפר קרע, כפר ברא, טירה וקלנסווה, טבריה, דימונה, חדרה ועוד.

 

 

וכאן אתם נכנסים לתמונה –

אם טיילתם בטבע העירוני, ראיתם בעל חיים או צמח מעניינים, ראיתם מפגע – אנא דווחו לנו. הדיווחים באמצעות טופס אינטרנטי שניתן למלא באמצעות הטלפון הנייד או במחשב. מומלץ כי הדיווח יהיה מזוהה (הרשמה דרך גוגל או דרך פייסבוק) - פרטי המדווח חשובים לנו – כך נוכל לחזור אליכם לאמת את המידע ולהודות לכם על תרומתכם לשמירת הטבע העירוני!

 


כיצד מדווחים?

המסך ייפתח במפת "מה נמצא בסביבתי" ובה דיווחים שדווחו בסביבתכם הקרובה. לחיצה על כל פריט תיתן מידע ותמונה שלו.
להוספת דיווח יש ללחוץ על כפתור "שיתוף מדיווח חדש" ולבחור בסיווג ראשי את מה  שברצונכם לדווח עליו. בתוך מה ראיתי יש רשימה מפורטת לבחירתכם. ניתן לדווח על:
ממצא -  ממצאים הם נקודות עניין שחשוב שנדע עליהן. למשל: מהצומח - עצים, פריחה;  עניין הקשור לתצפיות בבעלי חיים או אתרים ארכיאולוגיים ונקודות עניין נוספות.
מפגע - מפגעים בשטח כגון אשפה, גרוטאות, צמחיה פולשת, רעש, סחיפת קרקע, ביוב ואחרים.  דיווחים על מפגעים יש להפנות במקביל גם למוקד 106 המקומי. 
תשתית קליטת קהל - מתקנים בשטח כגון ספסלים, מי שתיה, צל, תאורה, ריצוף, מתקנים וכדומה.
אם רלוונטי, אנא ציינו מספר פריטים שנצפו. חובה לצרף תמונה של הדיווח, פרטי תאריך ומיקום. תצלום הממצא חשוב לנו על מנת לאשר את הזיהוי.

דיווחתם? תודה! יחידת הסקרים תשלב את המידע בסקרים העירוניים הרלוונטיים. להלן תקציר הדיווחים שלכם עד יולי 2019.


 יש לכם זיכרונות ילדות מהטבע העירוני שלכם?

יש לכם תמונות של טבע עירוני מפעם, לפני הבינוי והפיתוח? נשמח אם תשתפו אותנו!! >שלחו לנו זיכרונות ותמונות של טבע היסטורי בתחומי העיר שלכם. 

 

 

 

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים