חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

קוראים לוועדה המחוזית: עצרו את תכניות הבנייה ההרסניות בהרי ירושלים!

הוסיפו את חתימתכם - add your signature

checked

מספר חתימות:

15181
ein lavan
heret
tzvi
תאריך פרסום 31/12/2018

 

תכנית "ספדי" שוב מרימה ראש!

 

בעת הנוכחית מקודמות מחדש תכניות בנייה בהרי ירושלים אשר נדחו בעבר על ידי מוסדות התכנון, לאחר שעוררו התנגדות ציבורית עזה.

 

התכניות יובילו לפגיעה הרסנית בירושלים ובשכונותיה, בנופי התרבות והמורשת שלה, בבעלי החיים ובצמחייה הייחודיים לה, בשמורות טבע, יערות וגנים לאומיים ובאתרי פנאי ונופש.

 

בנוסף על כל אלה מחירי הדירות יהיו גבוהים ולא בגדר דיור בר השגה.

 

אנו קוראים לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז ירושלים ולגורמי התכנון: עצרו את תכניות הבנייה ההרסניות בהרי ירושלים!

 

תכנית רכס לבן

 

תכנית רכס לבן אושרה על ידי הוועדה המחוזית. לאחר אישורה, הוגשו כשבעה עררים על התכנית  (ערעור על החלטת הוועדה המחוזית). העררים נדונים בפני וועדת משנה לעררים שליד המועצה הארצית.


בדרך כלל מתקיים דיון אחד בוועדת הערר ולאחר מכן מתקבלת החלטה. במקרה של תכנית רכס לבן עקב מורכבותה וריבוי ההתנגדויות, התקיימו, עד היום, שני דיונים בוועדת הערר ודיון נוסף מכריע, וכנראה אחרון, מתוכנן להתקיים ב- 13.9.2020 במינהל התכנון (בית הדפוס 12, אגף C).


שני הדיונים האחרונים לוו בקולות מחאה עזים של ציבור ירושלמי שאכפת לו, שאינו מסכים לגזרת הגורל של ייבוש מעיינות, פגיעה במסדרונות האקולוגים של ירושלים – פגיעה באיכות החיים. אך לא רק זאת, המחאה היא גם כנגד כל התכניות שב"קנה": תכנית ההפרדה המפלסית, תכנית סובב הדסה ותכנית רכס לבן ב' שמאיימות להחריב את כל הרי ירושלים.


היינו גם בוועדת הכנסת ! (קישור לווידאו)  .בסיכום הוועדה אמרה יו"ר וועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ את הדברים האלו:


בעידן שבו משבר האקלים נותן את אותותיו המוחשיים, הוועדה מביעה דאגה רבה מהתפרסות בנייה על שטחים עם ערכי טבע ייחודיים ומפגיעה במערכות אקולוגיות תומכות חיים.
הוועדה חושבת כי הפגיעה בהרי ירושלים כתוצאה מפיתוח הכבישים ובניית השכונות המתוכננות בהם מהווה פגיעה קשה ביותר בנכסים הטבעיים של העיר ירושלים ושל מדינת ישראל. נכסים אלו מהווים אבן שואבת לתיירות פנים וחוץ ומבטיחים איכות חיים לתושבי העיר ירושלים וסביבתה.
הוועדה מבקשת מגופי התכנון והגופים הממשלתיים, טרם קידום תכניות שהפגיעה שלהן בסביבה כל כך גדולה, לדאוג למיצוי עתודות הבנייה הקיימות ולגבש תמריצים לקידום פרויקטים של התחדשותך עירונית בתוך הערים.
הוועדה מבקשת ממשרדי הפנים והגנת הסביבה לבחון אפשרות להכרזה על שטחי הרי ירושלים כגן לאומי ובכך להגן עליהם מפני פגיעה בנכסי הטבע.
הוועדה תמשיך ותבחן מודלים אחרים לקידום הכדאיות הכלכלית של התחדשות עירונית אשר אינם מהווים פגיעה בשטחים פתוחים וקרקע משלימה.

 

 

שם גם הצגנו את החזון שלנו לגן לאומי הרי ירושלים ומעייניותיה


בדיון הראשון הציגו המתנגדים (העוררים) את עמדותיהם. בדיון השני המדינה ומוסדותיה והעירייה ענו לטענות שנשמעו, וסיפקו תשובות חלקיות בלבד לוועדה. בעקבות אותו דיון סוער, הוציאה הוועדה החלטת ביניים, בה ביקשה ממגישי התכנית תשובות לשאלות ספציפיות והתייחסויות משאר העוררים והמשיבים – לקראת הדיון השלישי. היום אנחנו עומדים לפני הדיון השלישי (13.9.2020), שעיקרו תשובתם האחרונה של המתנגדים לתכנית.


במהלך הדיון השני בערר התבהרו עוד יותר טענותינו: הנזקים של בניית השכונה ברכס לבן הינם וודאיים בשעה שהתועלות מוטלות בספק. הנזק הוודאי שיגרם למעיינות, לאקוויפר ולמערכת האקולוגית למול ההבטחות להתחדשות עירונית ומנגנון הקרקע המשלימה שהתגלו במערומיהן – כהבטחות גרידא ללא כל עיגון מחייב .  

 
הפגיעה הקשה הצפוייה למעיין עין לבן, למערכת האקולוגית, לפנאי ולנופש של ציבור גדול, הובילו את משרד הבינוי והשיכון להציע תוספת להוראות התכנית שעיקרן הקצאת מים לטבע עבור עין לבן. בכך למעשה מתחזקת ההבנה של ההשפעה ההרסנית שתהיה לבניית שכונת רכס לבן על עתיד המעיינות. הדבר דומה לחיבור המעיין למערכת הנשמה מעתה ועד סוף התשלומים על המים. מנגנון הקצאת המים לטבע הינו בגדר הפתרון האחרון לאחר שהתרחשה פגיעה אנושה במערכת אקולוגית. כאן הנזק טרם נעשה ויש אפשרות ממשית לשמר את הזרימות ואת המערכת ההידרולוגית הטבעית כפי שהיא. ולכן, בעצם אישור התכנית, נגזר עתידו של המעיין לאבד את שפיעתו הטבעית ולהתחבר במקום זאת למערכת מלאכותית – ויצא שכרנו בהפסדנו. בשל כך אנו מתנגדים נחרצות להוראות שמטרתן "להנשים" את המעיין באופן מלאכותי לחלוטין, מצב שאינו מהווה תחליף אמיתי למצבו הטבעי אלא רק למראית עין.


גם מנגנון הקרקע המשלימה – לכאורה ההצדקה החברתית לבניית רכס לבן – העז שבקרניה נתלו מגישי התכנית, התבררה כחסרת עגנים תכנונים, משפטיים ועם קשיים שלא מאפשרים את ביצועה.  "מנגנון מסורבל" כך התבטא השר ליצמן בעניינה.


ולכן, אנו קוראים לוועדת הערר להורות על קידום התחדשות עירונית באותם מתחמים "אדומים"* על ידי שימוש בסל של כלים כלכליים תכנוניים, רגולטוריים וחברתיים שפותרים את בעיית המתחמים "האדומים" ולא מסתמכים על בנייה בשטחים פתוחים ערכיים (=קרקע משלימה).


*מתחם אדום הוא מתחם שבנוי בצפיפות התחלתית גבוהה ולכן אינו כלכלי לפרוייקט פינוי בינוי ללא פיצוי מסויים. לדוגמא פינוי בינוי ברחוב הנורית.


לתשובתנו המלאה לקראת הדיון השלישי לחץ כאן 


אנחנו מזמינים אתכם להגיע ולהשמיע את קולכם ברחבה ליד וועדת המשנה לעררים, ביום ראשון 13.9.2020 בשעות הבוקר ! , בית הדפוס 12, בית השנהב, אגף C

 

 

האיום הראשון כבר כאן - תכנית "רכס לבן" לבניית למעלה מ-5,000 יחידות דיור אושרה והופקדה להתנגדויות הציבור וכיום הינה בהליך ערר על החלטת הוועדה המחוזית. החברה להגנת הטבע מתנגדת לתכנית רכס לבן ופועלת כדי להביא לדחייתה וביטולה!

לחצו לקריאת התנגדות החברה להגנת הטבע לתכנית שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

האיום השני הינו פיתוח כביש כניסה חדש לירושלים מכיוון מבשרת. כביש דו מסלולי, דו נתיבי, ממחלף חמד לכביש בגין, דרך צומת אורה. מטרת כביש זה היא לתמוך תחבורתית בשכונות נוספות שיבנו ממערב לעיר במסדרון האקולוגי : שלוחת הדסה, סובב הדסה, מורדות אורה (להן אנו מתנגדים בתוקף !). ראו את מפת האיומים כאן:

https://www.teva.org.il/?CategoryID=231&ArticleID=26410&dbsAuthToken

 

גם כביש זה מתוכנן בשיטת הטלאים. כיום מקודמת, כחלק הכרחי מכביש זה, ההפרדה המפלסית בצומת אורה. לחצו לקריאת התנגדות החברה להגנת הטבע לתכנית זו שהוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

 

http://www.teva.org.il/_Uploads/dbsAttachedFiles/LevelSeparationResistance.pdf

 

 

לקריאה נוספת לגבי תכנית רכס לבן

 

לקריאה נוספת בנושא המאבק נגד הבנייה בהרי ירושלים 

 

 

 

 

 

צור קשר עם מארגני העצומה