חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סגור? סגור! חיילים מחזירים את האיזון לטבע הישראלי

4/08/2014
 

 

יכול להיות שגם לכם יצא להשליך בשטח חתיכת טונה ממנת הקרב, או שארית מהכריך העסיסי ישירות לאדמה. "זה אורגני" אמרתם לעצמכם בלב, אני הרי יודע איך לשמור על הסביבה. אולי אפילו השארתם את הפח פתוח, כדי ש"שיהיה לחיות מה לאכול", או שהשארתם את הפסולת לאחר אימון בתוך שקית סגורה בשטח. "בטיול השנתי לימדו אותנו שהזבל הכי גרוע הוא שקיות פלסטיק ופחיות שתיה, כי הן לא מתכלות". אבל מסתבר, שפסולת אורגנית, שמתכלה מהר יחסית, מזיקה לא פחות ואולי אף יותר! פסולת אורגנית (שאריות מזון) מחוללת שרשרת אירועים אקולוגית שבסופה נזק כבד לחיות הבר, לחקלאים וסכנה לבריאות האדם, כולל חיילי צה"ל.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


מערך הדרכה על סיכוני הפסולת האורגנית והפתרונות למצב.

לחצו לקריאה >>

 

 

 

 

איך זה קורה?
מספרן של חיות בטבע נשמר בזכות איזון עדין בין כמות המזון הטבעית, כמות הטורפים הטבעיים, אופי השטח וכו'. כאשר בני האדם משאירים "מסעדה" בדמות שאריות מזון, אנחנו משנים את האיזון, וגורמים לעלייה חדה במספרם של מינים מקומיים ("מינים מתפרצים") שאוכלוסיותיהם גדלו הרבה מעבר לכושר הנשיאה הטבעי של השטח.

 

חיות טורפות
מינים מתפרצים כמו שועלים, תנים, עורבים, אנפיות בקר, חזירים וגם חיות בית משוטטות כמו כלבים וחתולים, הם כולם חיות טורפות. כשהמספר שלהם עולה בגלל עודף המזון בפסולת, הם וצאצאיהם טורפים את חיות הבר הטבעיות באזור בעוצמה גדולה מהרגיל, וגורמים לנזק אקולוגי לטבע. כך, כלבים משוטטים שמתרבים בזכות פסולת שהאדם משאיר, טורפים חיות נדירות כמו צבי ויחמור. עורבים טורפים את הצב הנדיר "צב יבשה מדברי". חתולים משוטטים טורפים ציפורים ולטאות, ותנים טורפים מכרסמים כמו מריון חולות וגרביל.

 

סיכון בריאותי

אבל, האיזון שהופר לא נעצר שם, אלא מהווה גם סיכון בריאותי. צפיפות גבוהה של חיות כמו תנים, שועלים וכלבים מעלה את הסיכון להתפרצות של מחלות כמו כלבת – מחלה קטלנית שעלולה להגיע חזרה אלינו בני האדם.

 

נזק לחקלאות
חיות כמו תנים וחזירי בר מתפשטות לכיוון השטחים החקלאיים, וגורמות שם לנזקים ליבול ולצינורות ההשקיה. לעיתים, חקלאי מתוסכל מתפתה לעבור על החוק, ושם פיתיון מורעל על מנת להילחם בחיות מתפרצות אלה, אך אז התוצאה היא אסון אקולוגי – מאות חיות מרהיבות כמו נשרים, עיטים וחתולי בר, הניזונים מפגרים, עלולים לאכול את הפגרים המורעלים ולמות בעצמם. פסולת ושאריות מזון מסכנים את הטבע, את הבריאות ואת החקלאות.

 

כללי הזהב
מחקרים רבים הראו שמעגל קסמים זה ימשך עד שלא יטופלו מקורות הבעיה – עודפי פסולת ומזון. את הפסולת האורגנית זורקים לפח, ואת הפח סוגרים. אם אתם בשטח – את הפסולת האורגנית לוקחים בחזרה לבסיס. זכרו, שקית "סגורה" שתושאר בשטח היא בסך הכול "ארוחה ארוזה" שבעלי החיים יפתחו אותה ויפזרו את תכולתה לכל עבר תוך כמה שעות.

 

                

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך