חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

מדווחים על חיות בר דרוסות

 

החברה להגנת הטבע פועלת להסדרת מעברים בטוחים לחיות בר, שיעזרו למנוע את הפגיעה בהם. ראיתם חיית בר דרוסה בכביש בין-עירוני? היכנסו ל-WAZE ודווחו לנו: 
דיווח >> סכנה >> על כביש/ בשולי הכביש>> בעל חיים


רשת הכבישים העניפה בישראל מתפתחת ומאפשרת לנו להגיע בנוחות ממקום למקום. אבל באותו זמן, הפיתוח יוצר סכנה ואתגר לחיות הבר. בעלי חיים כמו צבאים, דורבנים, גיריות, צבים, צבועים, לוטרות ואחרים מתקשים לחצות את הכביש בלי להידרס ולסכן את חייהם ואת חיי הנהגים בכביש. הכבישים גם מפרידים בין האוכלוסיות של בעלי החיים, ונוצרת בעיה דמוגרפית וגנטית המשפיעה לרעה על הדור הבא של אוכלוסיות שלמות של חיות הבר ויכולת הישרדותן בעתיד.
המודעות הגוברת לקושי ולסיכון הקיים לבעלי חיים כתוצאה מכבישים, הביאה את המתכננים להוסיף ולבנות מעברים מיוחדים עבור בעלי חיים בכבישים חדשים או כאלו שעוברים הרחבה ושדרוג, אך עדיין בעשרות כבישים אין פתרון עבור בעלי החיים ונדרשת הערכה ארוכת טווח כדי לבדוק האם המעברים החדשים הם הפתרון הנכון.

 

 

איך תוכלו לסייע לשמור על חיות הבר?

דווחו ב waze על  חיות בר דרוסות. מטרת המיזם לאסוף מידע מצטבר על דריסה של חיות בר בכבישים בינעירוניים. ככל שתדווחו יותר, תתקבל תמונת מצב שתאפשר לנו לזהות "כבישים אדומים" - כבישים בהם שכיחות גבוהה יותר של דריסת חיות הבר. בכבישים אלו נאתר מקטעים למעקב יותר מפורט, באמצעות מצלמות שביל ודיווחי מתנדבים ננסה לזהות את  סוגי חיות הבר הנדרסות והגורמים לכך. בהתאם לממצאים גם נציע המלצות.

 

דרושים נתונים בעיקר מכבישים ביהודה ושומרון (למעט צירים ראשיים). נשמח שהנוסעים בכבישי יו"ש יגבירו עירנות וידווחו ב waze אם נתקלו בחיות בר דרוסות.


בכביש 1 נבנה מעבר אקולוגי לחיות בר, בסמוך לשואבה. נשמח לקבל דיווחים בעיקר במקטע שבין שער הגיא ועד מחלף שואבה, על מנת להשוות נתונים של דריסות בעלי חיים, לפני ואחרי פתיחת המעבר.

לאורך כביש 90, מים המלח ועד אילת, הצטברו עדויות משנים קודמות על דריסות  בעיקר של יעלים, שפנים ואוכלי נבלות. הסיבה נעוצה כנראה בתופעה ייחודית של נביטה ראשונית בשולי כבישים בסביבה מדברית זו בשל ניקוז הגשם אל שולי הכביש. כתוצאה מכך אוכלי עשב, ובעיקר יעלים, המגיעים להיזון מעשב ראשוני זה נדרסים ולעיתים, בעקבות כך, נדרסים גם אוכלי פגרים הבאים להיזון מהם. לבעייה זו פיתרון פשוט יחסית בדמות ריסוס במעכבי נביטה טרם תחילת החורף. אנו זקוקים לדיווחים שלכם לאורך כביש 90.

 

שימו לב:

• מטעמי בטיחות, הדיווח יעשה ע"י מי שאינו נוהג.
• אנא דווחו רק מחוץ לשטח העירוני ורק על חיות בר (לא כלבים וחתולים).
• הדיווח אינו עובר לרשויות המטפלות בפינוי פגרים מהכביש, לשם פינוי הפגרים אנא דווחו לרשויות המתאימות. 
 

אלו הדיווחים שלכם

 

 באמצעות שיתוף הפעולה עם WAZE מתקבלים דיווחים בזמן אמת , אותם ניתן לראות במפה הבאה:


  לחצו למפה המלאה

 

 

 

הפתרון - מעברים אקולוגיים לחיות 

 • גשר עילי מעל כביש 70 באזור בת שלמה
 • מעבר מעל כביש 6 באזור גבעת ניל"י לצורך שימור ערכי הטבע והנוף של רמות מנשה
 • מעבר עילי בכביש 1, בקטע שבין שער הגיא למחלף שורש.
  בתמונה מופיע הגשר בהדמייה לפני בנייתו. הגשר הבנוי כוסה באדמה ואליה הושבה הצמחיה הטבעית שהועתקה ממקומה
  מעבר עילי לבע 
   
   
 •  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • גשר אקולוגי מעל כביש 85 סמוך לצומת עמיעד, עבור עדר הצבאים שחי באזור
 • שדרוג מעברי ניקוז קיימים מתחת לכבישים, בעמק החולה, בהם הוסדרו מעברים עבור לוטרות - מין הנמצא בסכנת הכחדה בישראל. בעת שטפון במעברים הלוטרות נרתעו, עלו לכביש ונדרסו. בהסדרה גודרו הכבישים ונבנו רמפות מוגבהות בתוך תעלות הניקוז, מעל קו המים המקסימלי, שיאפשרו ללוטרות לעבור בתוך מעברי הניקוז גם בזמן שטפונות.

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים