חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

נוף המכתש שייך לכולנו!

24/02/2014

  

כך תיראה שפת המכתש במידה ותאושר התכנית סיקור המאבק בתקשורת | ציוני דרך במאבק

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, החליט להקפיא את התכניות להקמת שכונה חדשה של בתים פרטיים על המצוק של מכתש רמון, כך הודיע אריאל ביום ראשון (23.2.14) לאנשי החברה להגנת הטבע, איתם נפגש. את המאבק נגד הקמת השכונה החדשה, הובילה בשנים האחרונות החברה להגנת הטבע, ביחד עם תושבי העיר, שטענו כי במצפה רמון יש עתודות מספיקות לבנייה ואין צורך להקים את השכונה דווקא על שפת המכתש, שטח בעל ערכי טבע, נוף ותיירות, חשובים ביותר. בחברה להגנת הטבע בירכו את השר אריאל ואמרו כי את המאמצים יש להפנות כעת למציאת שטחים מתאימים יותר לבנייה בתחום העיר, ללא פגיעה מיותרת בערכי טבע ונוף ייחודיים וערכיים במיוחד 

על ההישג בתקשורת

הארץ, 26.2.14 - הישג לירוקים: הוקפאה בנייה על שפת מצוק מצפה רמון

גלי-צה"ל, 26.2.14 - ניצחון לירוקים: תופקא הבנייה על שכונת "הר גמל" על המצוק של מכתש רמון

מעריב, 27.2.14 - ניצחון לתושבי מצפה רמון: הוקפאה הבנייה סמוך למכתש

המאבק לשמירת ערכי הטבע והנוף של מכתש מצפה רמון

לאחר מאבק ממושך למען שמירת ערכי הטבע והנוף של מכתש מצפה רמון, משרד השיכון והבינוי הפקיד לאחרונה את תכנית בניית שכונת 'הר גמל' בידי הוועדה המחוזית דרום.

 

הקמת השכונה 'הר גמל' בסמיכות לשפת מכתש רמון הינה מהלך שיביא לפגיעה בלתי הפיכה באחד מערכי הטבע הייחודיים של ישראל. הר גמל היא נקודה תיירותית שכל מטייל שעובר במצפה רמון נהנה ממנה. הנוף שנשקף מההר אל מכתש רמון הוא נכס לאומי ממעלה ראשונה, ולמעשה אין שני לו בעולם. ככזה, במסגרת החלטת ממשלה על שימור "ארץ המכתשים" הוכרז המכתש כערך לאומי, והוא אף נמצא בהליכים להכרזתו כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו.

 

ביום שני ה2.12.13, נערך דיון בוועדה המחוזית דרום. נציגי החברה להגנת הטבע, התושבים וראש העירייה החדש, רוני מרום, הביעו התנגדות נחרצת לתכנית. ראש העירייה אמר:" יש במצפה רמון מספיק שטחים פתוחים שאפשר לקדם בהם בנייה, יש בעיר עתודות קרקע ל-10 שנים קדימה". הוועדה החליטה בעקבות הדיון לקיים סיור בשטח כדי להתרשם מהמשמעויות השונות של בנייה במקום.

דב גרינבלט, הדובר של החברה להגנת הטבע, בטור  ברשת ב' הממליץ לנסוע ולהתרשם מהתפצית על מצוק מכתש רמון

 

החברה להגנת הטבע, מתנגדת לתכנית ביחד עם עוד אלפים מתושבי העיר: "התכנית תגרום לפגיעה קשה באחד מאוצרות הטבע והנוף הייחודיים בהן התברכה ישראל... היא תשנה את אופיו של היישוב, אין בה כל תועלת ליישוב והיא מתעלמת מחלופות קיימות וזמינות, שאינן יגרמו לפגיעה קשה כל כך בטבע ובנוף".

הוועדה תדון, בין היתר, בהתנגדותה לתכנית של החברה להגנת הטבע.

קרוב ל2500 אנשים חתמו על העצומה שהדגישה: נוף מכתש רמון הוא של כולנו. על מה ולמה הם חתמו?

על כך שאנו מתנגדים להקמת שכונת מגורים בסמיכות כה קרובה לשפת המצפה למכתש רמון.
• על כך שאנחנו דורשים מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז דרום, ממשרד השיכון והבינוי וממנהל מקרקעי ישראל לעצור את ההחלטה להקמת השכונה שתביא לפגיעה בלתי הפיכה באחד ממשאבי הטבע הייחודים של ישראל!
• על כך שאנחנו מודעים ותומכים בקביעת מבקר המדינה משנת 2010 שציין שהקמת השכונה בסמיכות כה קרובה לשפת המצפה תביא ל:" פגיעה בנוף שהוגדר כ'איכותי' ו'ייחודי'...".
• ברור לכל שמצפה רמון צריכה להמשיך ולהתפתח, אבל בתוכנית המתאר של מצפה רמון יש שטחים פנויים רבים המיועדים לבנייה. למה המדינה מתעקשת לבנות בסמוך לשפת המכתש?

 

ציוני דרך במאבק:

תחילת שנות ה-90: עם גלי העלייה הגדולים לישראל, המדינה אישרה בניית שכונת וילות על שפת המכתש.

ספטמבר 2008: לאחר שנים של קיפאון בנושא, משרד השיכון והבינוי מחליט להקים שכונת מגורים בסמוך לשפת המצוק שמשקיף על מכתש רמון.

מרץ 2010: מבקר המדינה התייחס לנושא במסגרת הדו"ח השנתי:" בסקר שביצע משרד השיכון בנובמבר 2004 הומלץ לפתח את היישוב (מצפה רמון) לצפון ולצפון מזרח, ולא למערב (כלומר לא לבנות לכיוון שפת המצוק), הואיל ופיתוח לצד מערב עלול לגרום לפגיעה בנוף שהוגדר כ'איכותי' ו'ייחודי'...".

אוקטובר 2010: תושבי מצפה רמון שולחים מכתב לירון ביבי, ראש מינהל מקרקעי ישראל, בבקשה לשנות את תכנית הבנייה מחשש לפגיעה תיירותית כתוצאה מהבנייה בסמוך לשפת מצוק מכתש רמון.

יוני 2011: מועצת הגנים הלאומים ושמורות הטבע המליצה שלא לאשר גריעת 8.5 דונם מהמצוק לטובת בניית שכונת המגורים, 'הר גמל'. מתוך המלצתה של המועצה:" מכתש רמון הוא תופעת טבע בעלת חשיבות לאומית ועולמית ממדרגה ראשונה, והיישוב מצפה רמון הפך ליישוב תיירותי הודות למשאב טבע זה".

נובמבר 2011: הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים במשרד הפנים אישרה גריעה של 8.5 דונם משמורת הטבע שעל שפת המצוק, זאת לטובת הקמת שכונת המגורים 'הר גמל'.

יוני 2013: משרד השיכון הפקיד בידי וועדה מחוזית דרום את התכנית להקמת השכונה 'הר גמל' בסמוך לשפת המצוק שמשקיף על מכתש רמון.

ספטמבר 2013: הוועדה המחוזית דרום התכנסה ב16.9.13 לדיון בעתיד השטח הפתוח שסמוך לשפת מכתש מצפה רמון. החברה להגנת הטבע השתתפה בדיון, אליו הגישה את התנגדותה למתווה התוכנית הנוכחי, קראו.

 

 

 

השמש שוקעת על הר גמל. צילום: אפי פרי, החברה להגנת הטבע

קצת רקע...
שכונת הר גמל תוכננה בשנות ה-90, על ידי משרד השיכון בתקופת העלייה הגדולה של שנות התשעים, אז היה צורך דחוף בהקמת שכונות מגורים תוך זמן קצר. השנים חלפו, הצרכים השתנו - אך התכנית הפוגענית בעינה עומדת.
למרות מאבק התושבים שנמשך למעלה משלוש שנים והבטחת הוועדה המחוזית להכניס שינויים בתכנית, לבסוף פורסם מכרז למגרשים לבניה פרטית בשכונת 'הר גמל' המתוכננת על שפת המצוק של מכתש רמון. המכרז הציע מגרשים לבנייה פרטית סמוך לשפת המצוק. הכשרת אזור זה לבנייה תחייב נזק נופי קשה והבתים יראו מתוך המכתש.
לטענת תושבים יש להחיל על השטח המיועד את "חוק החופים" כך שקו השכונה יורחק ל- 250 מ' משפת המצוק ויאפשר למכתש ונופיו להיוותר נכס ציבורי

לפתח נכון את מצפה רמון

פרופסור עמנואל מזור ממכון וייצמן הגיש כבר בשנת 1989 למועצת מצפה רמון תכנית רעיונית לפיתוח הישוב, בו הוא מציין את חשיבותו של שטח חיץ טבעי ללא פיתוח לאורך המצוק: "אל שולי המכתש, יש להתייחס כאל שפת הים בערי החוף. מדובר ברצועת שטח בעלת משקל מיוחד מבחינה נופית. רצועה זו יש לתכנן לרווחת כלל התושבים וכמרכיב מרכזי בקביעת הצביון המיוחד של מצפה (אחרי הכל, זו העיר היחידה בעולם על שפת מכתש...)".
לטענת החברה, ניתן לשנות את התכנית תוך התחשבות בערכי הטבע והנוף של המכתש ותוך שמירה על המצוק. את הפיתוח לשכונת המגורים ניתן לערוך בשטחים חלופיים הנמצאים בקרבת מקום.
שטחים אלה כבר נהרסו בעבר עקב עבודות פיתוח קרקע. חלקם נמצאים בסמוך לשכונה המתוכננת וחלקם נמצאים צפונית למצפה רמון, לאורך כביש 40. בעמדה זו תומכים תושבים רבים מצפה רמון, החרדים לצביונו וייחודו של מצפה רמון.
עמדת החברה להגנת הטבע היא, שיש להתייחס למצוק כשטח פתוח לטובת תושבי העיר והציבור הרחב, ולהרחיק ממנו כל בנייה עתידית. בכדי להציג תוכנית עדכנית ונכונה, יש להציג את צרכי הבניה הכוללים במצפה רמון, ולדרוש תכנון מחדש של השכונה, כחלק מהליך תכנוני כולל בתכנית המתאר המחוזית החדשה. שמירה על ערכם הגדול של השטחים הפתוחים באזור המצוק ועל זכות המעבר החופשי הינה למען תושבי מצפה רמון וישראל כולה, לקידום התיירות, לשמירת ערכי הטבע הנוף והמורשת, למען הדורות הבאים.

מן העיתונות:

ספטמבר 2008: משרד השיכון החליט להקים שכונת מגורים בסמוך לשפת המצוק: פורסם ב'מעריב'.

יוני 2011: מועצת הגנים הלאומיים המליצה שלא לבנות בסמוך לשפת המצוק: פורסם ב'ישראל היום'.

נובמבר 2011: אושרה גריעת 8.5 דונם משמורת הטבע עבור הקמת שכונת 'הר גמל': פורסם ב'ידיעות אחרונות'.

 כך צפויה להיראות השכונה בהר גמל:

 

  ההדמיה באדיבות רשות הטבע והגנים