חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

"מור אור לס"- להכריז על מישורי הלס בצפון הנגב כשטחים מוגנים

5/08/2014

דו"ח חדש של החברה להגנת הטבע, דן במערכת האקולוגית המאוימת ביותר בישראל- מישורי הלס בצפון הנגב. הדו"ח קורא להכריז על חלק מהם כשטחים מוגנים, ולצמצם את היקף הפיתוח והבנייה המאיימים עליהם.

 

 

צילום: אלון רוטשילד

 

בימי האביב הנעימים מתכסים מישורי הלס בצפון הנגב במרבדי פריחה מרהיבים, ומכל קצוות הארץ כולם נוהרים לחזות בחגיגה הצבעונית של הטבע. הם מהווים מוקד משיכה לנופש ופנאי בחיק הטבע, ובסיס לאירועים תיירותיים כדוגמת פסטיבל "דרום אדום". בינות מרבדי הפריחה עושר אדיר של פרוקי רגליים ומגוון עופות, זוחלים ויונקים. עושר מינים זה מרכיב את המגוון הביולוגי הייחודי, הכולל גם מינים של צמחים ובעלי חיים שייחודיים רק לאזור הזה ומותאמים לחיים בקרקעות הלס בנוף הפתוח. כפועל יוצא של האיומים הנשקפים למישורי הלס, מדובר במערכת האקולוגית המאוימת ביותר בישראל.

 

לקריאת הדו"ח המלא >>

 

 
קווים לדמות הלס
מישורי הלס בצפון הנגב, מרצועת עזה במערב ועד בקעת ערד במזרח, ומנחל שקמה בצפון ועד מדרום לבקעת באר שבע, מהווים מערכת אקולוגית חשובה, אשר יחד עם מערכות אחרות מעצבות את דמותה של ארץ ישראל. הלס הוא משקע דק-גרגר, אשר מגיע כאבק המוסע עם הרוחות אל צפון הנגב מדיונות החול של סיני ומערב הנגב, ומהסהרה. עם שקיעתו הוא נרבד על פני הקרקע, מתערבב בקרקע המקומית, וכך יוצר פסיפס מגוון של טיפוסי קרקע שונים.

 

יתרונות הלס
בנוסף למרבדי הפריחה המהווים מוקד משיכה באביב, שדות הבעל במזרח שטחי הלס, המעובדים בשיטות מסורתיות, מספקים מרעה לצאן ולגמלים, המשמשים כמקור מזון בעיקר לאוכלוסייה בדואית המקומית. מגוון מיני צמחים מקומיים משמשים כצמחי מרפא לאוכלוסייה הבדואית המקומית, וגלום בהם פוטנציאל רב לגילוי ופיתוח תרופות חדשות. הם מספקים גם שירותי בקרה וויסות של האקלים.

 

 

שנונית באר שבע. צילום: בעז שחם

 

סכנת הכחדה
שטחי הלס הטבעיים צומצמו משמעותית בעשורים האחרונים. מינים אופייניים לשטחי הלס נמצאים בסכנת הכחדה בשל כמה איומים:
• הקמת יישובים חדשים
• פעולות ייעור של קק"ל
• מפגעי פסולת ושפכים
• התיישבות בלתי מוסדרת של הפזורה הבדואית
• רעיית צאן מוגברת
• פיתוח תשתיות

 

 

חוברה מדברית. צילום: אסף מירוז

 

בבסיס חצרים שומרים על מישורי הלס >> 

 

 

 

מינים בהכחדה
האיומים האלו פוגעים במגוון הביולוגי, הן בשל כמות האיומים על השטח , והן בשל חוסר ההגנה על ידי החוק. מבין בעלי החיים נמצאים בסכנת הכחדה חוברה מדברית, הירבוע הגדול, רץ המדבר ושנונית באר שבע (לטאה ייחודית לאזור). בין הצמחים אירוס הנגב, אירוס שחום, דמומית עבת שיבולת ושום קולמן.

 

מה עושים?
אנחנו ממליצים, לנוכח חשיבות וייחודיות השטחים, להכריז על לפחות 10% מהם כשמורת טבע. דבר שיאפשר הגנה על פי חוק. יש לשנות את מדיניות הייעור ולהפסיק את השינוי האגרסיבי של פני השטח., המלווה בפגיעה קשה בחי ובצומח. יש לקדם פעילות הסברה בקרב הקהילות המקומיות- בדואים ויהודים כאחד. וחשוב מאוד שכל תהליך פיתוח ילווה בתהליך מושכל.

 

לקריאת המסמך "שומרים על הטבע בצפון הנגב" >>


דו"ח: "פעולות הייעור בנגב פוגעות בטבע המקומי" >>

 

 

 13.7.14,  "הארץ", "דו"ח- מישורי הלס- המערכת האקולוגית האומללה בישראל >>

כתבות נוספות שיעניינו אותך