חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עוצרים את קידוחי הנפט

18.2.20 

 

עדכון משמח: לא יוענקו רשיונות חדשים לחיפוש ולהפקה של פצלי שמן בארץ.

בנובמבר 2019 פנינו לשר האנרגיה יובל שטייניץ, בבקשה לעצור את קידומן של כל היוזמות לפצלי שמן בישראל. השבוע התקבלה ההחלטה לא להעניק רשיונות חדשים להפקת פצלי שמן. אנחנו מברכים על ההחלטה החשובה! מדובר במפגע סביבתי חמור, שאין לו מקום במדינת ישראל ולכן הצעד הבא והמתבקש, הוא עצירה של כל רישיונות ההפקה בישראל.

 

צילום: מני צוברי

 

בישיבה מסכמת בנושא שנערכה בתחילת השבוע בין משרד האנרגיה למשרד להגנת הסביבה סוכם כי שר האנרגיה יובל שטייניץ לא יעניק רישיונות חדשים לחיפוש ולהפקה של פצלי שמן במעמקים וכן לא בכרייה על פני הקרקע. 


החלטה זאת מתקבלת לאור מחויבותם של שני השרים לקדם אנרגיה נקייה ולאור האיזון הנדרש בין התועלת האנרגטית של פצלי השמן מחד לבין ההשלכות הסביבתיות מאידך, וכן בשל טביעת הרגל האקולוגית שעלולה להיות לפרויקטים אלה.

 
בנוסף, משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט מקבוצת כי"ל (לשעבר פמ"א), כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה, חודש מאי 2021.
באשר לשני הרישיונות שכבר הוענקו במישור רותם ובאורון סוכם, כי תוכניות אלו ייבחנו לאור קריטריונים סביבתיים שייקבע המשרד להגנת הסביבה.

 

מהם פצלי שמן?

פִּצְלֵי שמן הם סלעים עשירים בחומר אורגני שניתן להפיק מהם אנרגיה על ידי שריפתם בתנורים מיוחדים, או דלק נוזלי באמצעות חימום או מיצוי כימי.
בישראל קיימים מרבצים גדולים של פצלי שמן במספר אתרים בנגב, בעיקר במישור רותם-ימין, וכן בנגב הצפוני, בנחל צין, בהר טוב ובשפלה. קיימות שתי שיטות של כריית פצלי שמן - האחת במעמקים והשנייה קרוב לקרקע. באזור מישור רותם, פצלי השמן נמצאים קרוב לפני הקרקע, בעומק של עד 50 מטרים. הם מועברים במצבם הגולמי למתקני הפקה תעשייתיים ומעובדים לשם הפקת נפט וחשמל.

 

אנחנו קוראים להקפיא את כל המהלכים לפצלי שמן ולקידוחי נפט

 

בשנים האחרונות קיבלה ממשלת ישראל שורה של החלטות חיוביות ומבורכות להפחתת פליטת גזי חממה וזיהום אוויר. למרות זאת, היא קידמה 12 יוזמות שונות לפיתוח נפט ופצלי שמן ברחבי הארץ, שעלולות  להביא להפקה של מאות מיליוני חביות נפט מזהמות, חלק מהיוזמות הללו מהוות איום של ממש על איכות החיים, הסביבה והמערכות האקולוגיות.  החברה להגנת הטבע קוראת לממשלה להקפיא לאלתר את כל קידוחי החיפוש והמהלכים לפיתוח פצלי שמן. 

  

היוזמות מתוארות במסגרת דוח שפרסמנו לקראת ועידת האקלים הישראלית שהייתה ב–4 בנובמבר 2019. לשמחתנו, המודעות הציבורית למשבר האקלים הולכת וגוברת בישראל ובעולם, ועמה גם סדרת החלטות שקיבלה הממשלה בנושא בעשור האחרון.  למרות זאת, מהדוח עולה, כי בשנים האחרונות מקודמות בישראל יוזמות רבות לחיפוש ופיתוח של דלקים פוסיליים נוזליים, הבאות לידי ביטוי בחיפושים אחר מאגרי נפט יבשתיים, המצריכים פיתוח קונבנציונאלי או שאינו קונבנציונאלי, ובפיתוח שדות פצלי שמן, בהיקפים כוללים שעשויים להסתכם במאות מיליוני חביות נפט.

 

חלק מיוזמות הפיתוח הקיימות היום מהוות איום ממשי על איכות החיים, על איכות הסביבה ועל המערכות האקולוגיות בישראל. לא ברור לנו כיצד מיזמים אלה, המקודמים בברכת המדינה ובאישורה, מתיישבים עם התחייבויותיה של אותה ממשלה ממש, להפחתת פליטות גזי חממה ומזהמי אוויר, ולפעילויותיה הרבות והמבורכות בתחומים אלה בשנים האחרונות.

הדוח מציג בצורה האבסורדית ביותר את המציאות, בה מקודמים מיזמי הפקת אנרגיה הרסניים מבחינה סביבתית, ביד אחת, תוך כדי קידום פעילות ממשלתית משותפת ומבורכת להפחתת זיהום האוויר ופליטות גזי חממה, ביד השנייה.  

 

לצפייה בדוח שלנו "קודחים ובוכים" לחצו כאן

 

כתבות קודמות בנושא:

 

לא רוצים להיות שפן הניסיונות של תעשיית הנפט

 

 

קידוחי נפט ברמת הגולן: סיכונים למקורות המים הטבעיים