חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

בזכותכם הצלחנו: שומרים על הנהר הסודי בים המלח!

30/01/2020

 

תודה לאלפי האנשים והחברים של החברה להגנת הטבע שחתמו על העצומה שלנו, אשר קראה לעצור את העבודות הפוגעות, לשמור על השטח ולהנגיש אותו לקהל הרחב. הלחץ שלכם השפיע ואתמול אנשי החברה להגנת הטבע נפגשו עם הנהלת מפעלי ים המלח והתקבלה שורה של החלטות :

  • לא יתבצעו עבודות נוספות באזורים רגישים
  • בהתאם לבקשתנו, כל עבודה בהמשך תיעשה בהתייחס לסקר גיאולוגי שיבחן את ערכי הטבע במקום
  • ייבחנו הדרכים להנגיש את השטח לקהל הרחב.

בואו נהפוך את המקום הכי נמוך בעולם, מאזור של אסון, מסוכן, לא נגיש, מעורפל ועלום, למקום שמור, מופלא, שכולנו נוכל ליהנות ממנו ולהתגאות בו בפני העולם כולו. בואו נחזיר את התקווה לים המלח ולאזור, כדי שגם הדורות הבאים יזכו לחוות את הפלא הזה.

 *** המקום מסוכן מאוד עקב מוקשים ובולענים, חל איסור מוחלט מטעם גורמי הביטחון לבקר בו! *** 

 

 

עבודות של מפעלי ים המלח איימו לפגוע ב"נהר הסודי" שנחשף לציבור בחודש ינואר בחדשות כאן 11.  בעקבות חשיפת המקום, קראנו למפעלי ים המלח לעצור את העבודות עד לשינוי התכניות, כדי שנוכל לשמור על אוצרות הטבע הייחודיים של המקום, ובעתיד לפתוח שם לציבור הרחב דרך בטוחה ללא מוקשים, בוץ ובולענים! 

 למעלה מ-4000 איש הצטרפו אלינו וחתמו על העצומה!

 

 מהו הנהר הסודי?

 

ה"נהר הסודי" שנחשף לציבור לראשונה בחדשות כאן 11 הוא קניון נחל ערבה הזורם בעוצמה, חותר בסלעי חוואר של מצוקי צאלים ומתנקז לאגן הצפוני של ים המלח. המים שזורמים בו הם מי מעיינות, מי תהום, מי שטפונות ומי בריכות לאחר שהופק מהם המלח. השילוב של מים מסוגים שונים יוצר גוונים עזים של תכלת וטורקיז, ומערבולות במפגש הערוצים. גדות הנחל הן שטח מישורי בתולי, שמהווה רקע מרהיב לנקיק.

 

העבודות אושרו מבלי שאיש ידע על המקום

 

המקום הוא ללא ספק גילוי מדהים ברמה עולמית מבחינת תופעות הטבע הבראשיתיות והמיוחדות שלו: נטיפים וזקיפים של מלח, פטריות מלח ייחודיות, מעיינות חימר והפיתולים המיוחדים של הנחל. 

כיוון שהשטח מסוכן עם מוקשים ובולענים, איש לא הכיר אותו והעבודות של מפעלי ים המלח אושרו ב-2014 על ידי מוסדות התכנון, מבלי שאיש ידע על כך.

בעקבות חשיפת המקום, פנינו לועדה לתשתיות לאומיות על מנת שיעצרו את העבודות במקום ויחזירו את התכנית לדיון נוסף.  

 

 

מחזירים את התקווה לים המלח  

 

ים המלח, שהשינוי המשמעותי ביותר שעובר עליו הוא ירידת המפלס במהירות מדהימה של 120 ס"מ לשנה, הוא אוצר של תופעות טבע – אלפי הבולענים שנפערו, אלפי דונמים של שטחים שהיו מכוסים מים והפכו לשטחי בוצה, מעיינות שנודדים ועוד.
בספטמבר 2017 פרסמנו את עמדתנו "ים המלח - מאזור אסון לאזור של תקווה",
במסמך שמציג חזון לנקיטת פעולות מעשיות לשמירת המערכות האקולוגיות של ים המלח והאזור, והגנה על הנוף הבראשיתי המאפיין אותו. אסטרטגיית הפעולה שהצענו היא זהירה ומדורגת, תוך ניטור ולמידה והימנעות מפתרונות רדיקליים.

 

בואו נהפוך את המקום הכי נמוך בעולם מאזור של אסון, מסוכן, לא נגיש, מעורפל ועלום, למקום שמור, מופלא, שכולנו נוכל ליהנות ממנו ולהתגאות בו בפני העולם כולו. בואו נחזיר את התקווה לים המלח ולאזור, כדי שגם הדורות הבאים יזכו לחוות את הפלא הזה. 

 

 צילומים: אורן אהרוני, כאן 11

 העצומה נפתחה ב-22.1.20 ונסגרה ב- 30.1.20 עם 4026 חתימות !