חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתי חזיר טבעון

 

ראיתם חזיר בטבעון?    

 

גם בטבעון, כמו ביישובים אחרים שמוקפים במרחבים הטבעיים וכוללים מערכות טבעיות כלואות, חיים בין היתר חזירי בר, מהיונקים הגדולים בישראל. בחיפושם אחרי מזון, עולים החזירים מהואדיות אל שכונות היישוב, לאחר שנמשכו על ידי זבל שנערם סביב הפחים, גינות לחות ומוקדי האכלת חתולים.

המפגשים בין חזירי הבר לאזורים המיושבים יוצרים פחד הדדי ומפגעים לא רצויים. כדי לעצור את התופעה ההולכת וגוברת, אנחנו רוצים לתעד את מימדיה - לאן מגיעים החזירים, מה הם עושים ועוד... למידע נוסף על חזיר הבר לחצו כאן  

איך הדיווח שלי יכול לסייע?

דיווחים על פעילות החזירים בעיר יסייעו לנו בבניית תמונת מצב עדכנית ובפרט בהבנה של גורמי המשיכה של החזירים לעיר.   על סמך הממצאים האלה נוכל לגבש המלצות לפעולה, שיחזירו את השקט ליישוב ואת החזירים לטבע.

  איזה מידע יעזור לנו ?

       מיקום התצפית, תאריך ושעה

    מספר החזירים שנצפו  (צעירים ובוגרים) או סימנים כמו נבירות בקרקע, גללים, עקבות, שערות של חזיר או לעוסיות (צמחים עשבוניים שחזיר לעס וירק), בליווי תמונות - לדוגמה:

 

 

גללי חזיר

 

לעוסיות

נבירות בקרקע

 

עקבות

     

 

צילומים: עזרא חדד, אוהד שוורץ

       מידע על גורמים הנמצאים בסביבת החזירים – גינון, תחנות האכלה, פחים ולכלוך

 

בכפתור "דווח/י לנו" תמצאו קישור לטופס הדיווח, בו מופיעות כל השאלות המבוקשות. ככל שתענו על יותר שאלות כך תסייעו יותר למחקר. אנא מלאו גם פרטי התקשרות ליצירת קשר במידת הנדרש ובמידה ותרצו לקבל עדכונים תקופתיים.

ראיתם חזיר? אתם יכולים לעזור לנו !

  

    בטבעון התקיימו דיונים בנושא חזירי הבר בשיתוף הציבור וגורמי מקצוע. המועצה מקדמת מספר פעולות לטיפול כמו עיגון פחים (הצבת מתקן למניעת הפיכת פח האשפה על ידי החזיר וקיבוע הפח על ידי שרשרת), פיילוט של שימוש במכשיר אולטרסאונד (המכשיר הוצב באופן נסיוני בחצר בית ומנע מעבר חזירי בר דרך החצר) וכן אכיפה כנגד מאכילי חזירי בר.

 

חשוב לזכור !

החזיר היא חיה גדולה וחזקה, בתרחישים מסויימים היא עלולה להיות מסוכנת. לכן, אסור להתקרב אליה. הימנעו מלהפתיע חזירי בר והשמיעו רעש על מנת להרחיקם. אם פגשתם חזירים התרחקו מהם על מנת לשמור על בטיחותכם.
החזיר הוא חיית בר מוגנת ואין לפגוע בו. אם ראיתם חזיר פצוע יש לדווח
למוקד רשות הטבע והגנים –*3639  
 

 

מיזם זה נעשה בשיתוף פעולה של המועצה המקומית קרית טבעון, אוניברסיטת חיפה והחברה להגנת הטבע. למידע נוסף צרו קשר: nirita@spni.org.il

   החזירים שכבר דיווחתם לנו עליהם מופיעים כאן במפה :

 

 

לצפייה בחלון גדול לחצו כאן

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים