חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

התחלות חדשות- בעלי חיים בטבע

31/08/2016

התחלה הפוכה- עטלפים
33 מינים של עטלפים חיים בארצינו, 28 מהם מוגדרים בסכנת הכחדה. למרות שכשליש ממיני היונקים החיים בארץ הם עטלפים עדיין מדובר בקבוצת יונקים הכי פחות מוכרת לציבור.
ידעתם למשל שעטלפים,למרות גודלם הזעיר,מאריכי חיים? בעוד שהכלל אומר שבעלי חיים קטנים חיים תקופת חיים קצרה (עכברים בטבע חיים למשל רק חודשים ספורים,וזאת אם איתרע מזלם..) הרי שתיעוד של עטלפים בטבע מראה ההפך;תוחלת החיים של עטלפים יכולה לעלות במקרים מסוימים על 30 שנים! רק בשנה שעברה נצפה בארץ עטלף חרקים שמשקלו כ 15 גרם שטובע לפני 14 שנים בהיותו כבר אז בוגר.
מערכת הרבייה של העטלפים מורכבת ומתוזמנת לכך שהגורים יוולדו ויגמלו בעונה העשירה ביותר במזון. אמא עטלף ממליטה לרוב גור יחיד כאשר היא מצויה בתנוחת המנוחה העדיפה :תלויה וראשה מטה והגור הנולד מתערסל לו בכנפיה הרכות של האם היולדת.
הרך הנולד, עירום וסתום עיניים, נצמד מיד לאימו על מנת לינוק ולהתחמם מחום גופה. במקרים רבים האם משחרת למזון כאשר בימים הראשונים הרך הנולד צמוד לגופה, נאחז בעזרת פיו בפטמת ההנקה וברגליו ובכנפיו מחבק היטב את האם. במינים מסוימים יש לאם זוג "פטמות דמה" המאפשרות לגור הזעיר להאחז בבליטות הללו שאינן מייצרות חלב. לאחר מספר ימים נשארים הגורים לבדם במערה או בסדק בו שוכנות האימהות. הגורים מתכנסים אז יחדיו על מנת לשמור על חום גופם ולשהות ביחד עד שוב האמהות. האמהות החוזרות משיחור המזון מאתרות את הגורים שלהם על ידי תקשורת קולית מפותחת ומורכבת ובאמצעות ריחם. כאשר מדובר במערה בה שוכנים אלפי עטלפים היכולת לאתר בקול ובריח גור ספציפי מדהימה!
הגורים גדלים מהר מאוד ולרוב בתוך שבועות ספורים יכולים כבר לעוף ולעמוד בזכות עצמם. הקשר בין האמהות לגורים נמשך זמן רב , במיוחד כאשר מדובר באמהות ובנותיהן.

התחלה זנוחה (לא באמת)- צבי ארץ ישראלי
הצבי הארץ ישראלי הוא מסמליה של הארץ וסמל שמירת הטבע בה. אולם בעשורים האחרונים הצבאים כבר לא משגשגים כבעבר ואוכלוסיותיהם נמצאות במגמת ירידה או קיבעון.
בית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן וגני החיות ופינות החי ברחבי הארץ כבר מכירים את התופעה בה באביב או בסתיו מגיעים גורים רבים אליהם,גורים שנאספו על ידי אנשים טובים שנתקלו "בנטושים המסכנים" בעת טיול בטבע ומשלא ראו אמא קרובה אספו אליהם את הגור "והצילו" אותו ממוות בטוח.
אולם ברוב המוחלט של המקרים לא זה הסיפור הנכון:
כמו במקרה העטלפים ובמקרים רבים בטבע, עונת ההמלטות מתוזמנת עם עונות שפע המזון .
לאחר הריון של כחצי שנה מתבודדת הצבייה ההרה ונפרדת מהלהקה המקורית שלה. בדרך כלל נולד עופר בודד אך לעיתים נדירות גם תאומים. הרך הנולד מכוסה פרווה ופקוח עיניים ויכול לעמוד על רגליו וללכת בתוך זמן קצר לאחר ההמלטה.
על מנת לצמצמם את סיכויי הגילוי של העופר הצעיר והפגיע,האסטרטגיה בה נוקטים האם והעופר היא למצוא נקודה מוסתרת ומוצלת בה העופר מוצא מחסה ושם הוא שוכב מכורבל כשראשו נטוי לאחור. צבעי ההסוואה שלו כה מושלמים ותנועותיו מצומצמות כל כך שקשה מאוד לאתרו. האם צופה על העופר מרחוק וכך קטן הסיכוי של טורפים לעקוב אחר האם הזריזה בתקווה לאתר את העופר הפגיע.
במקרה וטורף קטן קרב אל העופר יש והאם תגן עליו בצורה אקטיבית, כאשר קרב טורף גדול האם תנסה למשוך את תשומת לבו אליה. האם מגיעה מספר פעמים ביום כדי להניק את העופר,היא מעודדת אותו לקום,מניקה אותו הנקה חפוזה,מלקקת את ישבנו במטרה לעודד הפרשות ומייד מנתקת שוב מגע.
לעופר הרך לוקח כשלושה שבועות של טיפול חפוז שכזה,מספר פעמים ביום,עד אשר יש ביכולתו להצטרף אל האם וכשלושה חודשים סך הכל עד גמילה מלאה מיניקה.
בתקופה ראשונה זו, בה האם עושה כמיטב יכולתה להגן על העופר מפני טורפים עוקבים, נמצאים עופרים רבים על ידי מטיילים ומובאים כ"נטושים" למרכזי הטיפול. אם כך- ראיתם עופר בודד בשטח,עזבו אותו לנפשו והתרחקו! רוב הסיכויים הם שהאם צופה בו מרחוק.

מתחילים? כמעט...עכשיו מתחילים!- גירית מצויה
גירית מצויה , כשמה כן היא. מצויה למדי בחבל הים תיכוני ונצפית יותר ויותר גם באזורים הצחיחים שבארץ, בעקבות ישובי האדם. הגירית היא בת למשפחת הסמוריים ובין קרוביה בארץ נמנים הלוטרה, הדלק,הסמור וגירית הדבש. במינים רבים של יונקים, ובכללם גם בסמוריים ובגירית המצויה בפרט, נצפית תופעה מרתקת של "קינון מאוחר". ולא מדובר בבניית אתר קינון, הרי הגירית היא יונק ולא ציפור, אלא בתזמון הקליטה של הביצית המופרית ברחם ותחילת התפתחותה. לאחר ההזדווגות וההפרייה ובהתאם לאורך היום והטמפרטורה הביצית המופרית מתחילה את התפתחותה או ממתינה עד המועד המתאים.כך,משך ההריון יכול להיות מתוזמן היטב עם תנאי הסביבה האופטימאליים לגידול הגורים. משך ההתפתחות העוברית נמשך אמנם כחודשיים אך משך השהייה של העובר ברחם יכול להגיע לכדי שנה...יותר מזה: הגירית יכולה להפרות ביציות בעודה בהריון מושהה. וכך ייתכן שבעת ההמלטה יוולדו גורים ממספר אבות.תופעות דומות לעיכוב הקינון של הגירית נצפות גם במינים רבים של עטלפים, איילים,דובים,כלבים ועוד רבים ואחרים.

הצטרפו אלינו ויחד נשמור על חיות הבר!

כתבות נוספות שיעניינו אותך