חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סקר נחושתן נמלים גלילי (כחליל הגליל)

 

 

נחושתן נמלים גלילי הוא פרפר נדיר ומוגן הנמצא בטורקיה ובמזרח הים התיכון. בעבר הפרפר היה מוכר אך ורק מאזור הר מירון וסביבתו, ולכן מכונה גלילי, אולם באמצע שנות ה-90 התגלתה אוכלוסייה גדולה של כחליל הגליל באזור חדרה ובאתרים נוספים בשרון. בנייה מואצת של יחידות דיור באזורים אלו, מאיימת לכלותו וכיום נמצא הפרפר בסכנת הכחדה.

 

החל ממאי 2017, בעקבות תכנון של שכונת מגורים ממזרח ומצפון לשכונת חפצי-בה בחדרה, וביוזמת רשות הטבע והגנים, מתקיים מדי שנה סקר רחב בניהול של אגודת חובבי הפרפרים לניטור מין זהבסקרים השתתפו עשרות מתנדבים ונחשפה ירידה חדה במספר הכללי של הפרפרים (עשירית ממספר הפרפרים שנצפו לפני כ- 10 שנים!) ואף הכחדה של מספר בתי גידול שכבר הפכו לשטחים בנויים.  ראו למטה תוצאות סקרי השנים הקודמות.

 

גם ב 2020 מתקיים סקר נחושתן נמלים גלילי מאמצע אפריל ועד אמצע יוני.  הסקר מתקיים בשש משבצות סקר ולאורך 8 שבועות מתוך מטרה לסקור כל אחת ממשבצות הסקר לפחות פעם אחת בשבוע. הוראות הנחיה להגעה למשבצות הסקר כאן.  פרוטוקול הסקר כאן. המתנדבים מוזמנים לצאת לאתר לסקירה לבחירתם במועד הנוח להם.


בסקר 2019 השתתפו עשרות מתנדבים ובזכותם התקבלה תמונת מצב של תפוצת הפרפר. לצערנו הרב, ניתוח הנתונים מראה שבאזור חפציבה האוכלוסייה התמעטה מאוד, עד כדי 60% בהשוואה לשנה שעברה, כלומר נצפו פרטים בודדים בלבד. לעומת זאת, בחולות קיסריה נצפו פרטים רבים, אם כי חלקם בשטחים  שעתידים לעבור פיתוח - הרחבת אזור תעשייה קיסריה, בניית בית עלמין אזורי וכביש גישה.  תוצאות סקר 2019 כאן.

 

 

 

 

איך מדווחים על צפייה בפרפרים?

 

מתנדבים המעוניינים להשתתף בסקר מתבקשים להוריד לטלפון הנייד אפליקציית "סקר פרפרים" מחנות האפליקציות (רק לאנדרואיד).  יש להפעיל את אפליקציית הסריקה מתחילת ההליכה (ללחוץ על הכפתור התחלת הספירה באתר) ולסגור אותה בסיום. יש להפעיל את המיקום (GPS) בטלפון הנייד.  לא לשכוח לשלוח את הנתונים במייל בסוף יום הסריקות ולוודא את סגירת האפליקציה!

מסך פרטי התצפית - יש לסמן את המין גלילי, לרשום את מספר הצופים ושמותיהם. להתחלת הספירה יש ללחוץ על הכפתור להתחלת הספירה באתר. במסך זה מופיע כפתור "מיפוי לסקר"  אשר מציג מפה עם האזורים המסומנים באופן שמאפשר לסורק  לאתר  את מיקומו ביחס לגבולות האזור.

מסך נתוני התצפית – בסקר נחושתן נמלים גלילי אין צורך לרשום את מספר הצמחים או לשמור את נתוני קבוצת הצמחים. במסך זה נשארים כל זמן הסריקה באתר/אזור כאשר במהלך הסריקה רושמים בכל פעם את מספר הפרפרים שנצפו ולוחצים על כפתור שמירת הנתונים. בכל פעם שנצפה פרפר יש לרשום מספר פרפרים שנצפו לפי זכר, נקבה (לנקבה יש בטן רחבה יותר) או מין לא ידוע.  עם סיום הסריקה האתר/אזור יש ללחוץ על סיום הסריקה באתר.

מסך תיאור מצב האתר – בסקר נחושתן נמלים גלילי אין צורך לתאר את מצב האתר. יש לוודא שאופי התנועה בסקירה מסומן רגלי. יש ללחוץ על שמירה וסיום הסריקה באתר. ניתן כמובן להמשיך לאתרים אחרים. בסיום יום הסריקות יש לחזור למסך פרטי התצפית וללחוץ על למשלוח נתונים במייל.

להנחיות נוספות יש ליצור קשר במייל  orrcomay@tauex.tau.ac.il

שימו לב - המין נחושתן נמלים גלילי הינו מין מוגן. בזמן הסקר אסור לשאת ולהשתמש ברשת פרפרים.

 רוצים לטעום עוד מהפרפרים?

 

חשוב מאוד לקיים ניטור מתמשך באתרים בהם נמצאו הפרפרים ולבצע סקרי המשך באתרים המיועדים לבנייה ובמרחב כולו.  קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע ואגודת חובבי הפרפרים מזמינים מתנדבים המעוניינים לנטר פרפרים באזורים אלו באופן קבוע.  פרטים והרשמה לניטור מתמשך כאן.

 

  

לדוח תוצאות סקר 2017   |    לדוח תוצאות סקר 2018    |    לדוח תוצאות סקר 2019