חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

סקר כחליל הגליל 2018

3/04/2018

תנופת הבנייה באזור חדרה ואור עקיבא נמשכת ובתי הגידול של הפרפר הנדיר מצטמצמים. בחודש מאי 2018 נערך שוב סקר על מנת לעקוב אחר מצבו של כחליל הגליל באזור חדרה והשרון בתחום שבין נחל אלכסנדר בדרום ועד ג'סר אל זרקא בצפון, זאת כדי ללמוד על מצבו ולהניע פעילות ארוכת טווח להגנתו.

 

הסקר יתחדש במאי 2019.  הנחיות למתנדבים חדשים לקראת השנה הבאה:  הסריקה מחייבת שימוש באפליקציה (זמינה רק לאנדרואיד). על מנת להעלות לטלפון יש לפתוח את הקישור הזה בנייד להורדה והתקנה.  ימי הדרכה למתנדבים חדשים יתואמו לקראת מאי. מתנדבים שעברו הדרכה יכולים לבחור לעצמם ימי סריקה ולתאם את המיקום עם ישראל-פאר במייל: israel@gluecad.com או בטלפון 050-8491508).  


 

צילום: גלית משה

 

כחליל הגליל הוא פרפר נדיר ומוגן הנמצא בטורקיה ובמזרח הים התיכון. בעבר הפרפר היה מוכר אך ורק מאזור הר מירון וסביבתו, ולכן מכונה כחליל הגליל, אולם באמצע שנות ה-90 התגלתה אוכלוסייה גדולה של כחליל הגליל באזור חדרה ובאתרים נוספים בשרון. בנייה מואצת של יחידות דיור באזורים אלו, מאיימת לכלותו וכיום נמצא כחליל הגליל בסכנת הכחדה.

 

בחודש מאי 2017, בעקבות תכנון של שכונת מגורים ממזרח ומצפון לשכונת חפצי-בה בחדרה, התקיים ביוזמת רשות הטבע והגנים ובניהול של אגודת חובבי הפרפרים סקר רחב לניטור מין זה. הסקר נוהל על ידי ישראל פאר מחברת גלוקאד. ניהול מדעי, ניתוח וכתיבה בוצעו ע"י ד"ר גיא פאר. תוצאות סקר 2017 להלן. בסקר השתתפו כ-100 מתנדבים ונחשפה ירידה חדה במספר הכללי של הפרפרים (עשירית ממספר הפרפרים שנצפו לפני כ- 10 שנים!) ואף הכחדה של מספר בתי גידול שכבר הפכו לשטחים בנויים.   הנושא מקבל כיום תשומת לב חשובה וזוכה להכרה ותיאום בין גופי בנייה ותעשייה לבין גופי הטבע הדואגים לשמירה על הפרפר המיוחד הזה, כנציג וכסמן אקולוגי של מצב הטבע באזור זה של מישור החוף.

 

חשוב מאוד לקיים ניטור מתמשך באתרים בהם נמצאו הפרפרים  ולבצע סקרי המשך באתרים המיועדים לבנייה ובמרחב כולו. 

קהילת חדרה של החברה להגנת הטבע ואגודת חובבי הפרפרים מזמינים מתנדבים המעוניינים לנטר פרפרים באזורים אלו באופן קבוע - פרטים והרשמה לניטור מתמשך כאן.

 

 

 

לדוח תוצאות סקר 2017 


למידע נוסף אודות ניטור פרפרים

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים