חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

מגינים על הצבאים ליד אלעד

22/10/2019

 

העיר אלעד נמצאת בשולי הגבעות המזרחיות, ציר הררי של שיפולי השומרון, מרחב פראי כמעט אחרון באזור המרכז. ממזרח ומדרום לה נמצא "מסדרון אקולוגי" - רצף של שטחי טבע פתוחים בהם נעים עדרים של צבאים, צבועים ועופות דורסים מרשימים. העיר מבקשת להתרחב ולספח אליה את השטחים הללו, ואנחנו פועלים כדי להגן עליהם.  

 

השטחים הסובבים את אלעד ומהווים מסדרון אקולוגי. צילום רחפן: דב גרינבלט

 

 

מרחב הגבעות המזרחיות של מחוז מרכז הוא מקום המפגש של השומרון עם שפלת החוף. הגבעות המזרחיות לאלעד הן חלק מהמסדרון והמרחב האקולוגי הארצי הים תיכוני היחידי של ישראל. זהו בית גידול נדיר ששטחו מצטמצם והולך – מסוג בתה עשבונית, וחיים בו סוגים שונים בעלי חיים - יונקים, עופות וזוחלים.

הצבאים משוטטים ביער


יער קולה, הגובל בדרום העיר, מהווה חלק מהמסדרון האקולוגי הזה, והוא גם מרכז אזורי של נופש, פנאי וטיולים עבור מאות אלפי תושבים באלעד ובאזור המרכז. יש בו בריכת חורף עם מגוון דו חיים כמו טריטון פסים, אילנית מצויה וקרפדה מצויה – שהם מינים בסכנת הכחדה אזורית ועולמית, וצבאים ארץ ישראליים רבים.  במהלך היום והלילה הצבאים משוטטים בשטחים האלה ועובר ממקום למקום, בדרכו אחרי חיפוש מזון והתרבות.

כחלק מסקר שערכה רשות הטבע והגנים, הציב מרכז היונקים של החברה להגנת הטבע הציב בשטח הגבעות מצלמות שביל, כדי לבחון את חשיבות המרחב הזה - יער קולה שממוקם מדרום לאלעד והשטח הצר שממזרח לה עד למחנה נחשונים - כשטח מחייה ומעבר עבור הצבי הארץ ישראלי.

במהלך השנים האזור נפגע קשה מבחינה נופית ואקולוגית עם סלילת גדר ההפרדה, הקמת בסיס נחשונים, הרחבת ראש העין ועוד.

                                                                                                    צבי שלא ישן בלילה . נקלט במצלמת שביל שהוצבה ביער קולה.

  הרחבת אלעד תפגע בצבאים


הרחבת אלעד מזרחה ודרומה תחסום ותנתק באופן סופי את הרצף צפון–דרום. המשמעות היא פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בטבע הישראלי בקנה מידה ארצי, הפגיעה הגדולה ביותר בטבע שפגשנו במשך השנים בכל אזור המרכז.
ניתוק מסדרון זה יקטע את יכולת המעבר של הצבאים בין השמורות נחל שילה והדום השומרון שמדרום לה, ויסכן את קיומם. 

                                                                                       

לפתח בשטחים אחריםהחברה להגנת הטבע פועלת ליצירת חלופות בנייה בשטחים אחרים, כדי לא לפגוע בשטחי המסדרון האקולוגי: 

1.  הצענו לבנות על שטחים חדשים לפיתוח ממערב לעיר , שאינם רגישים. הצגנו את הצעתנו במוסדות התכנון - בותמ"ל ובועדת הגבולות שהוקמה לבחינת הנושא מטעם משרד הפנים. בסמוך לשטח שהצענו, בדרום כפר סירקין, מערכת התכנון הארצית מקדמת תכנית לבניית אלפי יחידות מגורים. ועדת הגבולות בוחנת את האפשרות להוסיף את השטח הזה לעיר אלעד 

2.  הצענו להגדיל את כמות המגורים בתוך העיר עצמה , במסגרת תכנית שמקודמת בותמ"ל. ההצעה שלנו תיבחן במסגרת הדיון בהתנגדויות שייקבע בקרוב. 

שילוב של שני הפתרונות הללו נותן מענה חלופי טוב מאוד מבחינתנו להתרחבות ובנייה בגבעות המזרחיות וביער קולה. אנחנו מאוד מקווים שועדת הגבולות וגם הותמ"ל יבינו את החשיבות ויאמצו את הפתרונות שהצענו.   נמשיך לעקוב ולפעול כדי להבטיח שהמרחב הזה יישמר, בכל חלופה שתיבחר.

  
מסלול טיול ביער קולה - שביל ישראל


יער קולה, הנקרא גם יער כח, הוא חלק משביל ישראל החוצה אותו. מומלץ להתחיל מהכניסה למוזולאום מזור עם הסימון הכחול שנמצא על הכביש. אחרי כ-50 מטר פוגשים את שביל ישראל ופונים ימינה , השביל עובר ליד משוכות צבר ומגיע למבצר קולה, שרידי יישוב צלבני. מסביב שרידי בתיו של הכפר קולה שנכבש במלחמת השחרור. השביל נכנס בין עצי אורן, חוצה את כבש 465 ומגיע לאנדרטת חטיבת אגרוף ורומח שמנציחה את נופלי חטיבת השריון במלחמות ישראל.

המסלול קצר ונעים, 2-3 קילומטר. אפשר להשאיר רכב נוסף בנקודת הסיום ליד האנדרטה, או לחזור בחזרה לנקודת ההתחלה.

למקטע שביל ישראל המלא באזור זה לחצו כאן

 

   

הגבעות המזרחיות ויער קולה. צילומים: החברה להגנת הטבע

 

 

 

 

 

 

בואו להיות חברים שלנו גם ברשת!


  עמדת החברה להגנת הטבע ביחס הרחבת אלעד
  מצגת: אירוע ציבורי באלעד, פסח תש"ע

כתבות נוספות