חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

היום זה בעברונה מחר זה אצלך בבית

7/12/2014

   

                       

                        צילום: ליאור דפני 

 

        כולנו חותמים וקוראים לממשלת ישראל לשקם את עברונה ולמנוע את האסון הבא,

                                       לחתימה על העצומה >>

 

 

משקמים את עברונה 

ביום ראשון, ה- 28.12.14, עתידה לעלות לאישור הממשלה, הצעת המשרד להגנת הסביבה לשיקום שמורת עברונה, בעקבות אסון דליפת הנפט של חברת קצא"א.  לקראת הדיון הגישה החברה להגנת הטבע נייר עמדה לסגן השר ח"כ אופיר אקוניס, הממונה על המשרד להגנת הסביבה, הכוללת שורה של הצעות לשיקום השמורה: 

 • הקמת מנהלת לליווי ושיקום השמורה ולהגדלת שטח השמורה המיועדת ולהוסיף את שטחי המלחה לשמורה כפיצוי סביבתי. בשטחים אלה מתקיימים תנאים המאפשרים ותומכים בית גידול, בעלי חיים וצומח, והם יכולים לשמש כמקלט לשיקומם של ערכי הטבע שנפגעו ולאישוש אוכלוסיותיהם

 

                    ערבת עברונה- הצעה לפיצוי סביבתי, לחצו על המפות להגדלה:

 

                                                                        

 

 

• בחינה מחודשת של מעמד קצא"א וההצדקה בחיסיון הגורף העוטף את פעילותה. מאז שנת 2010 אירעו מספר תקריות חמורות בהן נפט מקווי-צינור של קצא"א דלף אל הסביבה, זיהם אזורים טבעיים רגישים המוגדרים כשמורות טבע ופגע בחי וצומח שבהם. תקריות אלו רק מדגישות את הצורך הדחוף בבחינה מחדש ושינוי של כפיפותה של קצא"א לדין המהותי של תכנון ובנייה ולכללי שקיפות של מינהל תקין

 

לקריאת הפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו וליועץ המשפטי יהודה ויינשטיין, בנושא קצא"א - דליפת הנפט >>

 

 

מונעים את האסון הבא!

 

קידוחי נפט בגולן 

לפני מספר חודשים אושרו 10 קידוחי חיפוש נפט ברחבי הגולן, וזאת על אף התנגדות ציבורית גדולה ואזהרות מומחים על סכנה משמעותית לזיהום נחלי הגולן והכנרת כתוצאה מהפקת נפט באזור. החברה להגנת הטבע סבורה שאין מקום לתעשיית נפט באזור שהסיכונים לדליפה ולזיהום הם גבוהים כל כך ובעלי פוטנציאל השפעה הרסני.
 
קידוחי גז ונפט בים העמוק (המים הכלכליים)

החברה להגנת הטבע פועלת לשיפור הרגולציה בים התיכון (כולל המים הכלכליים), על מנת לטמיע בה מנגנוני בקרה ציבוריים וממשלתיים כאחד. יש לחזק את סמכותו של המשרד להגנת הסביבה, להקצות תקציבים ותקנים להערכות לאירוע של זיהום ים, להחמרת הרגולציה הסביבתית ולשיפור משמעותי של מנגנוני שיתוף הציבור ושקיפות קבלת ההחלטות.
 
קידוחי מגד של חברת גבעות עולם ממוקמים באחד האזורים הרגישים והחשובים ביותר מבחינה סביבתית באזור מרכז

בסמיכות לשמורת הטבע נחל שילה, מסדרון אקולוגי פעיל וקריטי להישרדותם של מינים שונים של בעלי חיים. בנוסף, הקידוחים מצויים מתחת לשכבת מטרה רגישה ביותר מבחינה הידרולוגית - אקוויפר ירקון תנינים, אחד משני המקורות הראשיים של ניצול מי תהום בישראל. מסיבות אלו החברה להגנת הטבע הגישה התנגדות לקידוחים ב-2012, הגישה עתירה נגד רשות המים בדרישה לחשיפת מידע ביחס לקידוח ולחומרים המוחדרים אליו ועוקבת מקרוב אחר התקדמותם.

 

 

 

מלחת עברונה  - רקע על השמורה  

מלחת עברונה היא שטח טבעי, עשיר במשאבי טבע.
שטח מלחת עברונה מנקז שטפונות וזרימת מים בתת- הקרקע המגיעים לשקע במרכז הערבה ומתנדפים תוך יצירת מליחה באזור הגבול עם ירדן.
הצומח העשיר מסתדר בחגורות סביב המלחה- לפי עמידותו למלח וכוללת צמחים בעלי עמידות למלח, שהבולטים בהם- קבוצות מפוארות של דקלי דום מצרי טרופיים, שכאן גבול תפוצתם הצפוני בעולם!
הרצועה החיצונית ביותר היא סוואנת שיטים ובו כמה אלפי עצי שיטת סוכך ושיטה סלילנית .
בין עצי השיטה חיה אוכלוסייה של צבאי נגב המונה כ- 100 פרטים- כרבע מאוכלוסיית מין מדברי זה בישראל. בלילה פעילים כאן מכרסמים וארנבות וטורפים כשועל מצוי, זאב וצבוע.
משרד התחבורה הכיר בחשיבות עברונה לאחר מאבק ציבורי ארוך לו היו שותפים החברה להגנת הטבע המועצה האזורית חבל אילות, תושבי אילת ורט"ג. הוועדה המחוזית החליטה להקפיא את התוכנית לטרמינל בינלאומי בקצה הדרום-מזרחי של עברונה, ולהעביר את התוכנית לבניית שדה תעופה חלופי לאילת מעברונה לשטח מול באר אורה-תמנע שדה "תעופה אילן רמון – בתמנע". הנבנה בימים אלו.

 

לקריאת מכתבו המרגש של נועם וייס, מרכז הצפרות אילת של החברה להגנת הטבע, תושב באר אורה >>

 

 

 

 

דיווחים מהתקשורת:

ynet, החברה להגנת הטבע לנתניהו: פרסם המידע על התנהלות קצא"א >>

דה מרקר, פנייה לנתניהו: "אשר פרסום דו"חות מבקר המדינה על קצא"א" >>