חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

פרפרים

 

 

 

הם רבים, הם מפתיעים, הם צבעוניים ותמיד חלמתם לזהות אותם? בואו ללמוד עליהם ולנטר אותם! הצטרפו למערך הניטור ולקבוצות המתנדבים של החברה להגנת הטבע ואגודת חובבי הפרפרים ותסייעו למחקר ולשמירה על הפרפרים בישראל.

 

פרפרים הם לא רק צבעוניים, יפים ומושכים את העין, יש להם גם חשיבות עבור תהליכים בטבע. הם ידועים כסמן חי לסביבה הטבעית בהיותם רגישים לשינויים בסביבה. קיומם יכול להעיד על מצבם של שטחי הטבע הפתוחים, המערכות האקולוגיות והמגוון הביולוגי בטבע.
יחסית למעופפים אחרים, הפרפרים הם גדולים, עפים לאט יותר, ומתקיימים בבית גידול ספציפי עם צמחים פונדקאים. הם קלים לזיהוי ומתועדים היטב ביחס לקבוצות אחרות ולכן קל יחסית לצפות בהם כדי לקבל תמונת מצב על הטבע. המידע שמתקבל בעקבות ניטור הפרפרים עולה למאגר התצפיות ומסייע למחקר והגנה על זני הפרפרים השונים.

 

ניטור פרפרים בישראל


בשנת 2008 נכתב הפרוטוקול הלאומי לניטור פרפרים בישראל, החברה להגנת הטבע מכשירה ומפעילה קבוצות מנטרים בשיתוף אגודת חובבי הפרפרים, שיוצאים למסלולי ניטור קצרים (כ-300 מטר) פעמיים בחודש בין אוקטובר לסוף יוני. הההכשרה כוללת סדרת מפגשים (הרצאות, סיורים ופעילויות נוספות) בהם מכירים את הפרפרים בארץ, את המשמעות הביולוגית שלהם ולומדים איך מנטרים אותם. ההכשרה בתשלום סמלי, ולכל משתתף יוענק כשי מדריך הפרפרים בישראל מאת דובי בנימיני.

 

הרשמה לקבוצת הניטור במודיעין    הרשמה לקבוצת הניטור בחדרה

 

ספירת הפרפרים הגדולה

ספירת הפרפרים הגדולה

סקר נחושתן נמלים גלילי (כחליל הגליל)

סקר נחושתן נמלים גלילי (כחליל הגליל)

סקר צמריר (כחליל) הקדד

סקר צמריר  (כחליל) הקדד