חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

עולם שלם בטיפה של מים: שומרים על בריכות החורף

יש מקום נהדר, עשיר ומגוון. אלפי יצורים קטנים מסתובבים, צמחים יחודיים צומחים והחיים שם שוקקים. מתנה נפלאה של הטבע שמתעוררת לחיים כל בכל שנה עם בוא הגשמים- בריכת חורף. ביקור בבריכת חורף יוביל אתכם לאתר יפה, מעניין ונגיש. אבל חשוב לדעת שבריכות החורף נמצאות היום בסכנת הכחדה ממשית! החברה להגנת הטבע מקדמת את שימורן של בריכות החורף בישראל בשיתוף קהילות מקומיות. הפרויקט משלב פעילות קהילתית וחינוכית, ממשק אקולוגי ויצירת מעגלי השפעה מקומיים למען מטרה אחת: שימור בריכות החורף בישראל.
מהי בריכת חורף? | קהילות מאמצות בריכות חורף |

 

 

מהי בריכת חורף?
מקווה מים עונתי המתמלא מדי חורף, בימי הגשם, ומתייבש בהדרגה לקראת הקיץ. בשל אופייה הזמני של הבריכה, מתקיים בה עולם של חי וצומח מיוחד במינו. בעלי החיים בבריכה תלויים במים לקיומם ועל כן עליהם להשלים מחזור חיים שלם במהלך התקופה הלחה של הבריכה, הנמשכת חודשים בודדים בשנה. כשהבריכה מתייבשת נוקטים יצורי הבריכה באסטרטגיות מגוונות: דו חיים נכנסים לתרדמה באדמה או מוצאים מחסה לח, סרטנים וחסרי חוליות נוספים משאירים ביצי קיימא בקרקעית הבריכה היבשה ואילו עופות וחרקים מהגרים לבית גידול אחר. בריכות החורף הן בית למגוון עצום של בעלי חיים וצמחים. בריכות חורף הן נכס אדיר כאתר בילוי, פנאי וחינוך.

 

עולם הולך ונעלם

בריכות חורף היו בעבר חלק בלתי נפרד מהנוף הארץ-ישראלי. בנייה, סלילת כבישים, עיבוד קרקע לחקלאות וזיהומים הביאו לצימצום של למעלה מ- 90% משטחי בריכות החורף שהיו כאן במאה הקודמת. רוב הבריכות, שעוד קיימות, סובלות מהזנחה מתמשכת: השלכת פסולת בניין ועודפי עפר, נסיעה בטרקטורונים בשטח הבריכה ועוד. בית הגידול של בריכות חורף נמצא בסכנת הכחדה חמורה! החברה להגנת הטבע מקדמת את שימורן של בריכות החורף בישראל בשיתוף קהילות מקומיות. הפרויקט מיועד להגביר את מודעות הקהילות החיות בסמוך לבריכות החורף לאופיין המיוחד של הבריכות, ובכך לחזק את השמירה עליהן. העלאת המודעות והמעורבות הציבורית מסייעת בפעילות לשימור הבריכות אל מול מקבלי ההחלטות ברמה המקומית והארצית.

 

קהילות מאמצות את בריכות החורף

הקהילות המאמצות את הבריכות מגוונות בדיוק כמותן: מושבים, קיבוצים, תנועות נוער, בתי ספר ועוד. הקבוצות השונות לומדות על המערכת האקולוגית של בריכת החורף, על האיומים על עתידן ועל החשיבות לשמרן. וכמו תמיד הלמידה הכי טובה היא דרך הרגליים, ואין כמו המפגש ה"רטוב": יוצאים החוצה להכיר מקרוב את הבריכה ולחקור את בעלי החיים והצמחים המאפיינים אותה. לקראת האביב, מקיימת הקבוצה הפעילה אירוע שיא, בו נחשף העלום הקסום של בריכות החורף למעגל רחב יותר בקהילה. היכן שצריך ומתאפשר, הקהילה נוטלת חלק פעיל בשמירה על הבריכה בהנחיה של אקולוגים ובאישור רשות הטבע והגנים. ניקיון, גידור ושילוט של בריכת החורף וסביבתה מגבירים את המודעות לערכה ומונעים את הפגיעה בה ובכך מאפשרים קיום תקין של בעלי החיים והצמחייה באזור. הפרויקט פועל זו השנה הרביעית ומתרחב מדי שנה. כיום הוא כולל כ-30 אתרים ברחבי ארץ.

  

ממשק מרהיב ונוח של מפת פרויקט בריכות החורף וכל המידע המעניין אודותיהן >>

 

 

 

 צילום: אורן קולדוני, שרה אוחיון 

 

 

קראו עוד על פעילות הפרויקט ברחבי הארץ בשנת 2013/14 >>

 

 

חדשות מן הבריכות:
♦ עושים מקום לטבע שלנו - פרויקט מאמצים את בריכות החורף ♦

החברה להגנת הטבע משמרת את בריכות החורף באמצעות הקהילות המקומיות אשר תחת חסותה, ובכך מחזקת את הזיקה אל בריכת החורף, הופכת אותה למקור גאווה לתושבים ודרך חינוך נוחה ומקצועית לדור הצעיר. להמשך קריאה >>

♦ פברואר 2014: תגלית מפתיעה בבריכת החורף שעל גבול ת"א חולון - סרטן נדיר, שנחשב נכחד ולא נראה באזור מאז שנות ה-80... להמשך קריאה >>

 

 הצצה לפעילות בכמה מהבריכות שהשתתפו בפרויקט

 

בריכת נווה רותם: בפרדס חנה-כרכור
הבריכה: בריכת חורף קטנה בשטח חקלאי פתוח, מדרום לשכונת נווה רותם בפרדס חנה. שטח הבריכה וסביבתה היה מוזנח ומלא בפסולת בניין.

 

השילוט החדש של בריכת נווה רותם

 

שיפור החזות: החברה להגנת הטבע והמועצה המקומית פרדס חנה כרכור פעלו לשיפור מצבה של הבריכה והנגשתה לקהילה. הבריכה וסביבתה נוקו והיא גודרה באבנים גדולות על מנת שלא יכנסו אליה כלי רכב. האבנים הנותרות שימשו להקמת פינת ישיבה תחת עץ האקליפטוס הסמוך לרווחת המבקרים והמטיילים במקום. לבסוף, הוצב במקום שלט יפה עם הסברים על המערכת האקולוגית הייחודית של בריכת החורף והיצורים החיים בה.

 

המאמצים: את האתר אימצו הורים וילדים מקהילת "קשת" לקיימות מקומית בהובלת הדס ילינק. על אף החורף השחון והעבודה שהבריכה התמלאה רק לזמן קצר, הילדים למדו על בריכת החורף. ובאביב הם אף הדריכו אירוע קהילתי מקסים שחשף את בריכת החורף לתושבים נוספים, במהלכו נחנך השלט החדש. 

 

בריכת רשפון
הבריכה: בין רכסי הכורכר, באיזור שבין נחל פולג לנחל רשפון נמתחו בעבר שטחי הצפה נרחבים. רבים מהם נעלמו תחת הפיתוח לטובת שטחי בנייה או חקלאות. השנה, נחפרה בריכת חורף חדשה בסמוך למושב רישפון. הבריכה היא גשר בין עבר לעתיד- היא משמרת את נופי המים שאפיינו בעבר את האיזור ומסייעת בהמשך קיומם של בע"ח התלויים בבריכות החורף. בריכת רישפון היא "אבן קפיצה" בין בריכות קיימות (יקום והרצליה) ותורמת ליצירת מסדרון אקולוגי לח בו כל בריכה משמשת תחנה בדרך.

 

התושבים בבריכה ברשפון

 

המאמצים: פעילים מקומיים, בוגרי קורס מנהיגות סביבתית של היחידה האיזורית לאיכות סביבה בשרון, זוכי קול קורא " קהילות שומרות טבע".

 

משחזרים נופי מים היסטוריים: צוות הפעילים הנמרץ איתר שטח חקלאי בצפון-מזרח רשפון בו הקרקע מתאימה להקמת בריכת חורף- בעלת הרכב חרסיתי המסוגל החזיק מים. לאחר קבלת אישורם וברכתם של הועד המקומי והאגודה החקלאית, הוצג הפרויקט בפני הקהילה המורחבת שהביעה התעניינות גדולה. את הבריכה תכנן אדריכל הנוף ליאב שלם, בעל ניסיון רב בהקמת בריכות חורף והיא נחפרה בסיוע אנשי המקצוע המלווים- האקולוגים פרופ' אביטל גזית ולירון גורן. יומיים לאחר החפירה, כבר התכנסו התושבים לפעילות ראשונה של זריעת פרחי בר מקומיים על תלולית העפר שנערמה, כדי להעשיר את סביבת הבריכה ולצמצם השתלטות של מיני צומח פולשים. במהלך העונה הרטובה, הגיעו הפעילים לבריכה וניטרו את גובה המים, את הטמפרטורה וכמובן גם את בעלי החיים שבבריכה. לאירוע השיא בבריכה, שהתקיים במסגרת אירועי "שבוע האהבה לסביבה" שקיימה המועצה האזורית חוף השרון, הגיעו משפחות רבות, רובן מהקהילה המקומית של רשפון. המשפחות קיבלו הסברים מפרופ' אביטל גזית על בעלי החיים בבריכה, נהנו מתחנות הסבר ויצירה והתרשמו מתמונות המתארות את תהליך הקמת הבריכה.


כתבה שפורסמה באתר YNET >>

 

בריכת כפר שמריהו

הבריכה: בריכת חורף ותיקה הנמצאת בסמוך למחלף המעפילים. הבריכה היתה חלק משטחי הצפה גדולים שהשתרעו בעבר במערב הרצליה, לאורך מסילת הרכבת ("המרזבה"), מאזור גליל ים בדרום ועד כפר שמריהו בצפון. כחלק מעבודות החפירה של כביש 20 (איילון צפון) נותקה הבריכה מאגן הניקוז שלה וכיום היא כמעט ואינה מתמלאת מים.

 

צמחייה בבריכת כפר שמריהו

 

פועלים לשמור על מה שנשאר:החברה להגנת הטבע פועלת מול המועצה המקומית לשיקום ושימור בריכת החורף בכפר שמריהו כשטח ציבורי פתוח למען הסביבה והקהילה.
 
המאמצים: את האתר אימצו תלמידי כיתה ד' מביה"ס המשותף רישפון-כפר שמריהו בהובלת המורה פולינה גור. הם למדו על בית הגידול של בריכות חורף בכיתה ובהמשך הגיעו לשטח בריכת כפר שמריהו ויחד עם מדריכת הפרויקט דניאל מאייר חקרו את היצורים שהתפתחו בה על אף מצבה הירוד. התלמידים אף פגשו את יוחנן, בעל המשתלה הסמוכה לבריכה והחקלאי האחרון של כפר שמריהו, שסיפר להם על עברה של הבריכה. בעזרת כל השותפים אנו מקווים כי בריכת כפר שמריהו תשוקם ותחזור לשגשג
.

 

בריכות החורף על המפה! פעילות פרויקט שימור בריכות החורף מצטרפת למאמצים הבינלאומיים לשימור בתי הגידול הלחים >>

 

 

* חשוב להדגיש כי ערכי הטבע בבריכה מוגנים על פי חוק, ואין להיכנס לבריכה או ללכוד בעלי חיים בה ללא אישור בכתב מרשות הטבע והגנים