חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ראיתי עטלף ביום

ראיתם עטלף מעופף בשעות האור?  יש לכם עץ המושך אליו עטלפים גם במהלך היום? 
ראיתם עטלפים היוצאים מהמושבה בבוקר? 
אתם יכולים לסייע במחקר המנסה להבין את היקף התופעה וללמוד מדוע חלים שינויים בפעילות העטלפים.


איזה מידע יעזור לנו?

מיקום ושעה של התצפית

האם נצפו עטלפי פרי (גדולים מציפור דרור) או עטלפי חרקים (קטנים מציפור דרור)

מספר העטלפים שנצפו

האם העטלף היה בתעופה חופשית או על עץ

צילום (אם אפשר)

זיהוי העץ ממנו אכלו

     


עטלפי פרי הפעילים ביום, על רקע עצי אזדרכת, תמר ופיקוס. צילומים: יובל ברקאי. 


עטלפי פרי הפעילים ביום, על רקע עצי אזדרכת, תמר ופיקוס. צילומים: יובל ברקאי. 


כמה עובדות על עטלפי פירות (ובכלל על עטלפים)

עטלפים הם סדרה במחלקת היונקים, מגוונת מאד מבחינת מספר ואופי המינים שבה (כחמישית מכלל מיני היונקים על פני כדור הארץ הם עטלפים!). מדינת ישראל התברכה ב - 33 מיני עטלפים, יותר מאשר בכל מערב אירופה. מתוכם רק מין אחד הוא עטלף פירות וכל היתר עטלפים אוכלי חרקים. עטלפי הפירות נפוצים מאוד כמעט בכל רחבי הארץ ומכיוון שהם העטלפים הגדולים ביותר בארץ, קל יותר לראותם בשעת מעוף.

סדרת העטלפים הינה גם ייחודית מאד. עטלפים הינם היונק היחיד המסוגל לעוף תעופה ממשית, הם ישנים בשעות היום ופעילים בלילה, הם ישנים הפוך, כלומר תלויים מהרגליים עם הראש כלפי מטה, לרובם יש היכולת להתמצא במרחב לפי הד (אקולוקציה), הם היונק היחיד הנולד באופן קבוע עם סט שיני חלב, ויש להם תכונות ייחודיות רבות ונוספות. על עטלפים יש הרבה דעות קדומות ושגויות: כך למשל עטלפים כלל אינם עיוורים, הם אינם מסתבכים בשערות, הם אינם מוצצים דם מבני אדם ואינם פונים שמאלה ביציאה מהמערות. למעשה עטלפים הם חיה ביישנית למדי ויעדיפו להעביר חיים שלמים וארוכים (עטלפים חיים שנים רבות) מבלי לפגוש בבני אדם.

כיון שישראל הינה מדינה צפופה, חיים בה בכפיפה אחת ובקרבה רבה בני אדם וחיות בר רבות. עטלפי הפירות מצטיינים במגורים בקרבת האדם. הם ישנים במערות טבעיות, במבני אבן נטושים וגם בחניונים. הם נוהגים לחיות במושבות צפופות המונות עשרות ולפעמים מאות ואלפים של פרטים. מספר מושבות עטלפים מפורסמות הינן המושבה בהרצליה, המושבה בחניון דיזינגוף סנטר, המושבות בגן הלאומי בית גוברין ועוד. לבטח יש עשרות מושבות עטלפים ברחבי הארץ.

 

 

עטלפי פרי אוכלים בעיקר פירות של עצי נוי נטועים בידי אדם כגון פירות משפחת הפיקוסיים אבל גם נוהגים לאכול מפירות של עצי תמר, שסק, תות עץ, אזדרכת ועצים נוספים בעונה המתאימה. עטלפי פירות אוכלים כמשקל גופם מדי לילה ולכן הם מבלים שעות ארוכות באכילת פירות.

על מחקר עטלפי היום

מחקר העטלפים התפתח מאד בשנים האחרונות ועדיין רב הנסתר על הגלוי ודברים רבים אינם ידועים לנו עדיין. כך למשל, אנו עדים בשנים האחרונות לתופעה בה עטלפי פירות יוצאים לאכול גם בשעות היום הגלויות והחמות. נשמח לעזרתכם באיתור ודיווח על עטלפים שכאלה. רוב היונקים הינם פעילי לילה והעטלפים הם מהמפורסמים שבהם. בכל זאת מסתמן שיש עטלפים שהחליטו להעז ולצאת לאכול בשעות היום. מדובר בשינוי משמעותי של אורחות החיים. האם בגלל תחרות על הפירות עם עטלפים אחרים? האם בגלל תחרות עם מינים אחרים? מה הרווח ומה הסיכון בשיחור מזון בשעות היום עבור חיה לילית? עזרו לנו לגלות. נשמח גם להכיר גם מושבות נוספות של עטלפים ולבחון באלו שעות במהלך היום יוצאים עטלפי הפרי.

כל מיני העטלפים בארץ הינם חיות בר מוגנות ולכן נזכיר שאסור ללכוד או לפגוע בהם. כדאי וגם מומלץ לעצור ולהתבונן. אם ראיתם עטלף פירות מעופף סביב עצים בשעות היום אתם יכולים לעזור לנו. שימו לב! במידה וראיתם עטלף על האדמה בשעות היום מדובר בעטלף במצוקה. אנא צרו קשר עם עמותת ע.ט.ל.ף ויבואו לאסוף אותו מהמקום.

 

 

 

 

איך הדיווח שלכם יוכל לסייע?

דיווחים ותמונות של עטלפים פעילי יום יסייעו לנו בבניית מפות תפוצה עדכניות של עטלפים פעילי יום. כמו כן, נוכל לעמוד על היקף התופעה בארץ. כרגע היא מוכרת לנו בעיקר מתל אביב.

מיזם זה נעשה בשיתוף פעולה עם בית הספר לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב. המחקר מבוצע ע"י ד"ר מאיה ויינברג ועופרי איתן בהנחיית פרופ' יוסי יובל.

 

 

למידע נוסף צרו קשר עם ד"ר נירית לביא אלון, רכזת תחום מדע אזרחי בחברה להגנת הטבע, nirita@spni.org.il

עזרו לנו לשמור על הטבע והסביבה באמצעות דיווחים