חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

חולות אשדוד- לא מוותרים

14/10/2012
חולות אשדוד - התפתחויות
26.2.13: החברה להגנת הטבע והפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד, הגישו למועצה הארצית לתכנון ובנייה, ערר על אישור התכנית להקמת אזור תעשייה בחולות אשדוד. בערר נכתב, בין היתר: "על פי התכנית, מתוכנן לקום אזור תעשייה ומשרדים בדרומה של העיר אשדוד, על גבי שטח חולות בעל איכויות נופיות וסביבתיות נדירות, בשל שילוב ייחודי של גורמי קרקע ואקלים. אזור זה נקבע כיער פארק חופי לשימור. היער מורכב מעצי שקמה, שרידי בוסתנים וצמחייה עשירה, המהווים שריד של שדרת השקמים שהייתה שלטת בעבר בנופו של מישור החוף הדרומי, ונכחדה רובה ככולה, עקב הבנייה והפיתוח הנרחבים באזור. לב ליבו של הערר הוא הצורך לשמר שטח חולות ייחודי זה ולהגן עליו בפני לחצי הפיתוח הכבדים".

17.12.13: מוסדות התכנון בדרום דנו בהתנגדויות שהוגשו להקמת איזור תעשיה בחולות אשדוד.למרות 3000 התנגדויות מטעם הציבור שהוגשו, חוות דעת אקולוגיות על ערכיות השטח וחלופות במרחק של קילומטרים ספורים, ועדת המשנה להתנגדויות של מחוז דרום, אישרה את התכנית להקמת אזור תעשייה בחולות אשדוד הערכיים.
"ארגוני הסביבה הזהירו מפני הקמת אזור התעשייה החדש באשדוד, 3000 תושבים התנגדו" פורסם בהארץ

עץ שקמים. צילום: יגאל עוז

חנקן אדום גב. צילום: משה כהן

חולות. צילום: מיכל דה-פורטו
את האלבום המלא (הכולל כ-20 תמונות נוספות) תוכלו לראות בעמוד הפייסבוק של החברה להגנת הטבע ולקבל מושג על החיים המדהימים ביופיים שיכולים להיעלם מהנוף שלנו.


תן לשים ת'ראש על... איזור תעשייה?!
חולות מישור החוף עליהם מתוכננת תכנית אזור התעשייה הדרומי באשדוד הם סביבת חיים ייחודית שאין דומה לה בישראל.
ייחודם נובע מצירוף נדיר של גורמים היוצרים "אי אקולוגי" שבו שוררים תנאי קרקע יובשניים באקלים ים תיכוני. רוב שטחי החולות בארץ כבר נוצלו לבניית ערי החוף, לפיתוח תעשייה ולמתקנים צבאיים. החול שנותר נכרה בקצב מהיר כחומר גלם לבנייה. שטחי נוף טבעי של חולות ורכסי כורכר בשטח של 43 קמ"ר בלבד בדרום מישור החוף נותרו כלואים.

עיריית אשדוד מובילה ומקדמת תכנית מתאר המציעה הקמת אזור לתעשיות עתירות ידע, המשתרע על שטח של כ- 230 דונם ובהיקף של 430 אלף מ"ר, ממערב לתחנת הרכבת אשדוד ולכביש מס' 4 וממזרח לדיונה הגדולה, המהווה שריד כמעט אחרון לחולות הלבנים במרכז הארץ. התכנית מוצעת על שטח חולות נדיר הטומן בחובו אינספור רגעי קסם של ילדות ישראלית וכיף אמיתי לכל מי שמטייל באזור. השטח כולל בין השאר עצי שקמים, בוסתנים ועצי שיטה מלבינה ומשמש בית גידול נדיר למינים שונים של בעלי חיים.

אנו מודים ל-3000 הגולשים שהגישו את התנגדותם לתכנית כאן באתר.
החברה להגנת הטבע הגישה את התנגדותה להקמת אזור התעשייה וצירפה לכך את אלפי ההתנגדויות של גולשי האתר. המשיכו לתמוך ולעקוב אחר העדכונים בנושא. לקריאת התנגדות החברה להגנת הטבע שנכתבה על ידי בית הספר למשפטים של המכללה האקדמית ספיר, לחצו כאן

וכמובן - תודה לכל מי שתמך ברגליים והגיע לאירוע שמירה על החולות שנערך ב12.7.12 ונהנה מסיור מודרך ללא תשלום לכל המשפחה בחולות הקסומים.


שטחים פתוחים באשדוד
חורשת השטה המלבינה. משמשת מקום מפלט לבעלי חיים מפני חום הקיץ ופעילות אנושית.

החברה להגנת הטבע והפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד פועלים לשמירת חולות אשדוד ולקידום אתר חלופי לאזור התעשייה, הנמצא בצפונה של העיר, קילומטרים ספורים בלבד מהחולות.

אזור התעשייה החדש, יפגע בריכוז הגדול ביותר של עצי שקמה בתכנית שדרת השקמים, המקודמת היום לשימור מגוש דן ועד אשקלון.

החברה להגנת הטבע תובעת לחזק את ההגנה על שדרת השקמים, משום שהיא בעלת ערך אקולוגי, נופי ותרבותי גבוה ביותר.

בתכנית כלולים גם אזורי חולות, ולאור הייחודיות, החשיבות והערכיות של שטח החולות ועצי השקמה, החברה להגנת הטבע והפורום הציבורי לאיכות הסביבה באשדוד מתנגדים לתכנית אזור התעשייה החדש.

המאבק שמנהלת החברה להגנת הטבע למען שמירת הדיונה הגדולה, זוכה לתמיכה ציבורית רחבה.

ד"ר בעז שחם,
אקולוג וזואולוג, כותב בחוות דעת שהוכנה עבור החברה להגנת הטבע: "בתחום התכנית קיים מגוון של בתי גידול עשירים מבחינת נוף צומח וחי, לרבות: חולות מיוצבים למחצה, חולות מיוצבים, שקעים בין-דיונאריים וכתמי "סוואנה" של שיטה מלבינה. בדיונות באזור זה ניכרים בדרך-כלל סימני פעילות רבים של זוחלים, מכרסמים ועופות.
הדיונה הגדולה באשדוד
החולות המיוצבים למחצה והמיוצבים מהווים בית גידול חשוב למיני צומח וחי רבים, חלקם במעמד של מינים אדומים, דוגמת מריון חולות, המוגדר "בסכנת הכחדה". לפי סימני שדה כגון מחילות ועקבות, מריון חולות מצוי בחלק זה של החולות.
אזור חניון השקמים מהווה אבן שואבת לפעילות נופשים ומטיילים. עצי השקמה עצמם מהווים "איים" של פעילות למיני זוחלים מטפסים או אילניים, כגון: שממית עצים, חרדון מצוי וזיקית ים תיכונית. בשלכת שמתחת לעצי השקמה ניתן למצוא חומט גמד. מינים אלה אינם מיוחדים לחולות, אך מהווים רכיב חשוב במגוון המינים באזור. הקמת אזור תעשייה תהפוך את העצים היפים הללו, שכיום רוחשי חיים למשל ציפורי שיר רבות, למעין "עציצים" נטולי הקשר לסביבה הטבעית שבה צמחו ושגשגו.

שמירה על שטחים פתוחים, צבאים בדיונה הגדולה באשדוד
צבאים בדיונה הגדולה באשדוד. צילום: בועז רענן

שטח התכנית מהווה חלק משטחי החיץ המגוננים על שטחי הליבה של החולות. כל גורמי ההפרעה הקשורים בפעילות אנושית, לא זו בלבד שיוגברו אם תתממש התכנית אלא שהם יתקרבו עוד יותר ללב שמורת החולות ויאפשרו חדירה של ההפרעות למקומות רגישים אליהם קודם לכן לא הגיעו.


ילדים נהנים בדיונה.

למרות שהשטח נמצא בקצה יחידת הנוף של חולות ניצנים, ועל אף ההפרעות והקרבה לעיר הפוגעים ללא ספק בצומח ובחי, נשמרו במקום מגוון ביולוגי עשיר ואוכלוסיות רבות של מינים חשובים לשימור. יש חשיבות גם לשמירת הרצף עם האוכלוסיות של שמורת טבע חולות ניצנים.
מתוך היכרותי עם האזור, לרבות סיור שערכתי בשטחים הסמוכים לדיונה הגדולה לפני כחודשיים, בשטח זה צפויים להימצא מרבית מיני הזוחלים מתוך הרשימה האזורית המוכרת, הכוללת 34 מיני זוחלים. עשרה מהמינים שברשימה נכללים ברשימת המינים האדומים של ישראל.
לחוות הדעת המלאה לחצו כאן


חוות דעת נוספות על ערכיות השטח ניתנו גם מטעם אקולוג מחוז מרכז של רשות הטבע והגנים ומטעם המחלקה לגאוגרפיה ופיתוח סביבתי של אוניברסיטת בן גוריון בנגב.
המאבק על חולות אשדוד בתקשורת - קראו כאן את הכתבות שפורסמו ב"הארץ", רשת ב', לוקאל אשדוד.