חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

תכנית "רכס לבן" - סכנה להרי ירושלים

5/08/2019

11 שנים אחרי שהמועצה הארצית לתכנון ובניה דחתה את תכנית ספדי לבניה בהרי ירושלים בעקבות מאבק ציבורי גדול, הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז ירושלים אישרה את תכנית "רכס לבן" לבניית למעלה מ-5000 יחידות דיור בהרי ירושלים - באותו השטח. נגד אישור שינוי יעוד הקרקע על ידי המועצה הארצית הוגשו עתירות לבית המשפט, ובימים אלה נבחנות אפשרויות המשך המאבק נגד אישור התכנית המפורטת בוועדה המחוזית.

 

רוצים לעזור? לחצו כאן לחתימה על העצומה נגד הבנייה בהרי ירושלים


 
 

 

                                                  רכס לבן ועין לבן. צילום: אבנר רינות

 

 

במה מדובר?


 

בחודש יולי 2019 הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחוז בירושלים אישרה את תכנית "רכס לבן" שמספרה 101-0387449.
 
התכנית כוללת הקמת שכונת מגורים חדשה בהיקף של כ-5,250 יחידות דיור, מלונאות, שטחים ציבוריים, תעסוקה ומסחר וחניון "חנה וסע". הבנייה מתוכננת בשולי העיר הדרום מערביים, למרגלות מושב אורה - שטח בו יער, פארק מטרופוליני ושטח חקלאי.
 
זוהי גרסה שונה במעט של "תכנית רכס לבן", אשר הייתה חלק מקבוצה של תכניות בנייה בשטחים הפתוחים שסופחו לירושלים ב-1993, ואשר הוקפאו בזו אחר זו בין השנים 2000-2007 בשל התנגדות ציבורית עזה.
 
ביום חמישי, 28 בפברואר 2019, הגישה החברה את
התנגדותה לתכנית, בצירוף למעלה מ-6,000 התנגדויות של אזרחים שהצטרפו אליה, ביניהם חברי כנסת, מדענים, אישי ציבור שונים, וכן אנשי רוח, אמנים וסופרים.

 

 

מדוע אנו מתנגדים?


קטיעת "המסדרון האקולוגי" של נחל רפאים - פגיעה בצבי הישראלי
שטח התכנית מהווה מרחב מחיה ומסתור לבעלי חיים, במיוחד ליונקים גדולים כצבי הישראלי, ודופן חיונית למסדרון האקולוגי לאורכו של נחל רפאים. מסדרון זה הולך ומצטמצם בעשורים האחרונים, בעקבות פעולות פיתוח לתשתיות תחבורתיות ואחרות.

התכנית מאיימת על אוכלוסייה גדולה של צבאים ישראלים בנחל רפאים, שנהנית מנוף טראסות ירושלמיות המכוסות בצומח ויער פתוח ועשיר בצומח. להקות של צבאים שוכנות גם בנחלים כוס, גילה ובשלוחות שמעל לנחל רפאים. הבנייה ברכס לבן תצמצם משמעותית את מרחב המחייה של הלהקות וותפגע קשות ביכולת שלהן לקיים קשר זו עם זו. במרחב נחל רפאים קיימות כבר היום תשתיות רבות: כבישים, רכבת, פארק עירוני, גן חיות , אקווריום אתרי מורשת ומוזיאון פעיל מגודרים, מתקנים בטחוניים ועוד... פיתוח רכס לבן מאיים על הטבע השברירי במרחב, שעבור רבים הוא חלק מהותי מאופייה של העיר ירושלים. 

 

עין לבן עלול להתייבש

הקרקע של רכס לבן חשובה למי המעיינות באזור, הבנייה על הרכס תצמצם את אפשרות החלחול של המים, מה שיוביל ככל הנראה לזרימה של פחות מים לעין לבן, עד שיהיה יבש לאורך רוב ימות השנה. גם מעינות אחרים עלולים להיפגע.

 
האמנם חסרות עתודות קרקע?
  

על-פי יזמי התכנית והוועדה המחוזית, הבנייה נדרשת בשל חוסר בעתודות קרקע לבנייה בעיר וכן מתוך צורך ב"קרקעות משלימות" בעקבות פרויקטים של פינוי-בינוי. על-מנת "לרכך את המכה", טוענים היזמים והוועדה המחוזית כי השטחים המיועדים לתכנית דורגו כבעלי רגישות סביבתית לא גבוהה. טענות אלו אינן נצמדות לאמת.

בפברואר 2019 פורסם 'מאגר העתודות למגורים בירושלים לשנת 2040 והמלצות לאימוץ כלי מדיניות משלימים'. הדוח הוגש גם כאחד מהנספחים להתנגדות החברה לתכנית הבנייה ברכס לבן. על פי הדוח, גודלו של המאגר המצטבר של עתודות למגורים עד 2040 נע בין 124,840 יחידות דיור פוטנציאליות ועד 78,655 יחידות דיור לאחר הפחתה בשל קשיי מימוש. זאת, לאחר שהוחסרו ממאגר העתודות אלפי יחידות דיור הנמצאות בשטחים פתוחים איכותיים: תכניות הבנייה ברכס לבן, מורדות אורה, שלוחת הדסה ומצפה נפתוח.
כלומר: הפיתוח העירוני אינו מחייב בנייה באזורים אלו.

 

ירושלים אינה זקוקה לתוספת יחידות דיור בכל מחיר, סביבתי או חברתי. בוודאי לא בשכונות קצה נוספות המגדילות את השטח הבנוי, מתרחקות עוד ועוד ממרכזה, מאריכות את התשתיות העירוניות, מסבכות ומייקרות את אחזקתן ותפעולן, וגורמות להמשך הזנחת שכונות העיר הישנות ולפגיעה באפשרויות התחדשותן, שהיא הצורך הגדול והחיוני ביותר של העיר.
 
כמו כן, תיוג הבנייה ברכס לבן כ"קרקע משלימה", שתינתן ליזמים כבטחון כלכלי וכשיפוי על חידוש הבניינים בשכונות הוותיקות חוטא למציאות, שכן הרעיון הוצג לחברי מוסדות התכנון ולתושבי השכונות הרלבנטיות כמודל תיאורטי בלבד. עדיין לא נקבע כיצד יתבצע בפועל תהליך התמיכה ביזם, ותכניות הפינוי והבינוי המוצעות בשכונות הוותיקות אינן מתקבלות על הדעת, שכן התכנון מכיל יחידות דיור בצפיפות גבוהה לאין שיעור ביחס ליחידות הקודמות. 
 

איך אנחנו פועלים?  

אנחנו קוראים לרשויות הרלוונטיות לעשות כל מאמץ נדרש ולהשתמש בכל כלי אדמיניסטרטיבי, כלכלי או משפטי, העומד לרשותן, כדי להוציא לפועל את הפיתוח והבנייה בעתודות קרקע קיימות שאינן במחלוקת, תוך מתן מענה, במימון ממשלתי נדיב במידת הצורך, לפתרון חסמים העומדים בדרכן ולתמיכה בתהליכי התחדשות עירונית.

 
הרס מתמשך ושיטתי של השטחים הפתוחים והערכיים בהרי יהודה, כדי לאפשר "קרקע משלימה" לתמיכה במיזמי התחדשות עירונית בירושלים, לא יעלה על הדעת. השטחים הפתוחים הללו חיוניים לתושבי השכונות, העיר והארץ. 

 
החברה להגנת הטבע מתנגדת לתכנית רכס לבן ופועלת כדי להביא לדחייתה וביטולה! בימים אלה מופקדת להתנגדויות הציבור תכנית נוספת באזור זה, בשם הפרדה מפלסית צומת אורה, שהיא למעשה תחילתו של כביש טבעת מערבי בהרי ירושלים. החברה להגנת הטבע מתנגדת לכביש זה, ותגיש התנגדותה לוועדה המחוזית בימים הקרובים.
 
לחצו כאן לחתימה על העצומה וקבלת עדכונים לגבי המאבק נגד הבנייה בהרי ירושלים.

 

לצפייה בתכנית "רכס לבן"