חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

חופי ישראל - בין גאות ושפל

הגדל

הקיץ פה, ואנו שבים ובודקים את מצב החופים בישראל. החברה להגנת הטבע מנהלת מאבק ארוך כדי שנוכל להמשיך ליהנות מהחופים לאורך זמן. 

* באוגוסט 2004, בלחץ מתמשך של ארגוני הסביבה התקבל בכנסת החוק לשמירת הסביבה החופית לאחר מסכת ארוכה של דיונים. בבסיסו של החוק הגדרת קו החוף, מניעת זיהום ים, הגבלת בנייה לאורך החוף ושמירה על ערכי הטבע. לאחר אישור החוף יש צורך לודא את אכיפת החוק ויישומו. 

* שמונה-עשר נושאים שונים הקשורים בחוף הים נבחנו כדי לנסות ולהעריך את השינויים והמגמות שחלו במצב חופי הים התיכון לאורך הזמן. ניתוח המגמות יכול להצביע על מצבו העכשווי של הים התיכון בהשוואה לעבר. הנתונים מראים מגמת שיפור ברורה בנושאי תכנון ובנייה ומגמה פחות מובהקת של שיפור בכל הקשור להיבטים שונים של חופי רחצה וים.

השוואה זו מלמדת כי מצבם של חופי הים התיכון של ישראל נמצאים במגמת שיפור בשנים האחרונות. על פירוט הנושאים ובדיקת השינויים שחלו בהם תוכלו לקרוא בהרחבה בכתבה על מצב החופים ובדו"חות המקיפים שהחברה להגנת הטבע מפרסמת בנושא מידי שנה מאז שנת 2000.

* לאחרונה פורסם כי עיריית תל-אביב מתכוונת לבנות מחדש את טיילת הרברט סמואל לאורך חוף הים המרכזי של העיר, באופן שירחיב אותה על חשבון שטחי החול ותחבר את הרחוב עם החוף. פרסום התכנית מהווה הזדמנות לדיון בשאלה כיצד אנו רוצים ליהנות מהחופים שלנו וכיצד צריך להיראות חוף עירוני? על כך תוכלו לקרוא בכתבה לחוף חוקים משלו, ולצפות במצגת על חוף הים כמרחב ציבורי.

* ולסיום, אין יותר מרגיע מטיול לאורך החוף, כשהחול מלטף את כפות הרגליים וברקע קולות הגלים. נציע לכם כאן מסלולי טיול לאורך הים, המיועדים לכל המשפחה, בחופים היפים שעדיין נותרו פתוחים. אנו תקווה כי תטיילו, תהנו ותעזרו לנו לשמור על החופים.

כתבות נוספות בנושא החופים