חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

מפת טיולים וסימון שבילים 8: צפון מדבר יהודה וים המלח (מהדורה מעודכנת 2014)

זיהום בואדי קלט

עקב זרימת ביוב אסורה הכניסה למסלולי הטיול בנחל פרת עד להודעה חדשה!

הכניסה מותרת לאתרים עין פרת ועין מבוע בלבד.

 

מדבר יהודה - חבל ארץ המשתרע לאורך המדרונות המזרחיים של הרי בית אל, ירושלים והר חברון. אורכו כ-90 ק"מ ורוחבו נע בין 15-20 ק"מ. הגבול הצפוני עובר באזור כוכב השחר, את הגבול הדרומי מקובל לקבוע בעמק של נחל חמר. הגבול המזרחי הוא הקו התחתון של מצוק ההעתקים, ובמערב תוחם את מדבר יהודה קו גבול אקלימי, קו הנמשך מרמאללה ועד ערד, ממזרח לקו זה כמות המשקעים יורדת אל מתחת ל-250 מ"מ בשנה. מדבר יהודה מוגדר כמדבר בצל גשם. נהוג לחלק את מדבר יהודה לשתי יחידות גיאוגרפיות כשהגבול בניהן הוא נחל ערוגות כך גם חולקו מפות הטיולים וסימון שבילים לגיליון צפוני וגיליון דרומי. מפה טיולים וסימון שבילים מספר 8 "מכסה" את החלק הצפוני של המדבר. את רוב שטחו של המדבר תופסת רמת המדבר ממערב לה נמצא את רצועת ספר המדבר וממזרח מצוק ההעתקים.

 

 חבל ארץ זה היה מהראשונים שזכה לסימון שבילים. כיום מרושת מדבר יהודה בשבילים מסומנים המובילים את המטייל במסלולי טיול מרתקים ואתגרים תוך כדי מעבר באתרי טבע מגוונים, שרידי ישוב ועקבות מורדים. מפגש עם עולם צומח וחי ייחודיים לחבל ארץ זה .
קרבתו של מדבר יהודה אל חלקה המיושב של ארצנו ואופיו המיוחד, מושכים לכאן מגוון של מטיילים, יחד עם זאת בחלקו הצפוני של מדבר יהודה שטחי אימונים לא מעטים של צה"ל המחייבים תיאום מוקדם.
כדי להקל על המטיילים, מופיעים במפה זו פרטים חשובים, כגון: שמורות טבע ואכסניות, תחנות דלק ושירותים אחרים. הודגשו נתוני שטח כמו מצוקים ואתרי טבע, עודכנו פרטים וצבעי סימון השבילים. על גב המפה מודפסים טבלות מסלולים (לפי דרגת קושי), תרשימים ומידע מפורט, שנועדו לעזור בתכנון הטיול ובמהלכו – לא רק למיטיבי לכת, אלא אף למשפחות היוצאות לטיול קצר. כך, בעזרת המפה, תוכלו לגלות פינות חמד שהיו חבויות עד היום. שעה שאתם מטיילים כאן, חשבו על מראה האזור בעתיד, ועזרו לשמור עליו יפה ונקי, כשם שהוא עכשיו.
אנא השתמשו במפה ובמידע שבה והקדישו תשומת לב לכל הפרטים. תכנון טיול על כל פרטיו מרבה הנאה ומונע אסון!
לפני צאתכם לדרך, יש להשאיר באחד ממשרדי בתי ספר שדה או משרדי רשות הטבע והגנים שבאזור פרטים על מסלול הטיול ושמות המשתתפים בו.

שינויים בשטח שעדיין לא צעודכנים במפת סימון שבילים ויופיעו החל מהמהדורה הבאה.

 

נופי פרת: שביל רגל חדש מסומן בכחול מחוות הרועה העברי אל הישוב נופי פרת.

 

 • תצפית אלמוג: כניסת רכב לתצפית בנ.ג. 62-, משביל רכב כחול 8210, סומנה באדום.

 

שינוי בתוואי שביל ירוק  8218. הכניסה למעלה מזין הועברה מכביש 90, אל הכניסה לישוב אובנת – השביל מתחיל מכביש הכניסה לישוב, כ 150 מטר מכביש 90, מתקדם צפונה במקביל לכביש 90 עד הגעתו לנחל מזין, ממשיך מערבה במעלה ערוצו של נחל מזין, עד הגעתו למפל, עולה על הגדה הצפונית, ומתחבר לתוואי המקורי שעולה מערבה.

 

* נחל תמרים:  שביל רגל כחול 8333, הכניסה הדרומית מכביש 90 עד המפגש עם רגל אדום 8329 - בוטלה. אדום 8329 סומן בכחול ומעתה הוא הכניסה היחידה ל - 8333 מכביש 90 .

 

* מצפה עין גדי : שביל אדום 8530 מקצה דרך הרכב ממשיך כשביל רגלי למצפה עין גדי ומתחבר צפונה לשחור רגל 11014 מעלה עין גדי.

 


מונטר-מרסבא:


כניסה לדרך רכב שחור 8227: הועברה דרום מערבה, ליד שער הכניסה למעלה אדומים.


דרך רכב אדום 8230,: הכניסה לשביל במערב מהכניסה לישוב קידר הישנה. במזרח הוארך השביל עד תצפית המרסבא.

דרך רכב חדשה, מסומנת כחול, מהעליה הדרומית להר מונטר, צפונה על הרכס, יורדת ומתחברת לשחור 8227 .

 

לרכישת מפות טיולים וסימון שבילים

למידע נוסף אודות סימון שבילים