חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

נחל כזיב - המסלול הקצר

קוד טיול:
סוג טיול: טיולי משפחות
מתאים לגיל: 12+
דרגת קושי: בינוני
אזור טיול: צפון->גליל עליון ומערבי
נחל כזיב

צילום: סיוון ארבל

 

דרך הגעה:
מכביש 899 המוכר ככביש הצפון פונים דרומה אל תוך פארק גורן. הכביש הפנימי של פארק גורן יוביל דרומה בכיוון מצפה מונפורט. מיד לאחר פנייתו מערבה נמצא חניון המצפור. זה יהיה סוף המסלול ושם צריך יהיה להשאיר את הרכב האוסף. ממשיכים בדרך זו (שלעיתים היא סלולה ולעיתים דרך עפר) מרחק נסיעה של כ 3 קמ' עד לחניון זיתים, שם מהפינה הדרום מזרחית של החניון יורד שביל המסומן בכחול אל הערוץ.

 

תיאור המסלול:
הירידה מחניון זיתים בשביל המסומן בכחול (שביל 2221) אל הערוץ, מעט תלולה ומחייבת הליכה זהירה. בדרכנו בתוך חורש אלונים המלווה בשיחי מרווה רבים נפגוש גדר. גדר זו היא חלק ממכלאת איקלום יחמורים אשר לאחר הסתגלותם לתנאי השטח משוחררים לחופשי. היחמור הפרסי היה נפוץ בישראל עד תחילת המאה העשרים אז נכחד בשל ציד לא מבוקר. רשות שמורות הטבע פעלה להשבת היחמורים על ידי הבאת יחמורים מאיראן. לאחר שהתרבו היחמורים בחי בר בכרמל החליטו להשיבם לטבע גם בנחל כזיב.
בסוף הירידה חוצים דרך עפר וממשיכים לרדת למטה לעין טמיר. עין טמיר הינו מעיין עם ניקבה הנמצא על משטח סלע גיר לבן ובולט. הניקבה צרה ואורכה כ-30 מטר. כדאי להצטייד בפנס ולהתכונן למים קרירים המגיעים עד המותניים.
שם, על הגדה הדרומית של הנחל, משתנה צבעו של השביל לירוק (שביל 2217). נמשיך בשביל הירוק תוך חציית הערוץ מספר פעמים (בעונת החורף החצייה תעשה במים המגיעים לעיתים מעל מותניו של אדם בוגר). בין דולבים ושאר צמחיית נחלים נרד במורד הנחל עד שנגיע למבנה עתיק ששימש בתקופה הצלבנית כבית חווה חקלאית. מבית החווה הצלבני יוצא צפונה שביל המסומן באדום (2224) ועולה בעליה שתחילתה מעט תלולה והמשכה מתון יותר אל מצפור המונפורט, שם מסתיים הטיול.

 

 
נחל כזיב, אב ובנו
 
נחל כזיב, מבט מלמטה
 
נחל כזיב, חוצים את הנחל
 
נחל כזיב, קופצים לנחל

 

אפשרויות ואתרים נוספים באזור:
ראש הנקרה (כניסה בתשלום), סיור לאורך חוף אכזיב, מערת קשת (ליד קיבוץ אדמית)

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות


לינה באזור:

בית ספר שדה אכזיב

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.