חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

נחל קדש – תצפית נבי יושע

קוד טיול: 89
סוג טיול: טיולי משפחות, טיול מעגלי
מתאים לגיל: 6+
דרגת קושי: קל
אזור טיול: צפון->גליל עליון ומערבי
נחל קדש – תצפית נבי יושע

דרך הגעה:
מכביש 90 – צומת כח פונים שמאלה, עולים בכביש 899 עד צומת ישע, פונים ימינה (צפונה) לרחבת חניה – "חניון האלה" – מצודת כח (מצודת ישע).

תיאור המסלול:
ראשיתו של נחל קדש בלבנון בשני ערוצים, אך עד חצותם את הגבול והגיעם לכביש הצפון (כביש 886) הם לא עושים רושם על אף אחד. ממזרח לכביש הם מתעמקים עד להיותם קניונים ובטיולינו היום נכיר מעט משניהם. למרגלות מצודת ישע מתאחדים הערוצים לקניון יפה ותלול. הנחל והיער אשר מצפון לו הם שמורת טבע בה צומח עשיר ומגוון, אפשר לצפות כאן בבעלי כנף שונים אך בעיקר התפרסם הנחל במושבת שפני הסלע שרבים לנו הסיכויים לפגוש את אלה שלא עקרו מהמקום (ואם לא נבריחם).

במסלול מספר מפלוני סלע, וטיפוס בערוץ מסולע וחלול מעט. קוצרו היחסי של המסלול הופך אותו ללא קשה במיוחד. בחלקו הראשון תצפית יפה וקטע פתוח עטור פריחה באביב.

מהחנייה של מצודת כ"ח נלך למרפסת התצפית ולאנדרטה לזכר כ"ח הלוחמים שנהרגו בקרבות. על מצודת ישע נכתב וסופר הרבה. זו אחת ממצודות המשטרה שהקימו הבריטים לצורך שליטה על גבול הצפון עם לבנון. במלחמת העצמאות נכבשה המשטרה בידי כוחותינו לאחר מספר התקפות ובמחירם של 28 לוחמים. בתחילה הוסב שמה "למצודת כח" על שם הנופלים והיום שמה העברי הוא מצודת ישע. בחצר המשטרה אנדרטה ורחבת תצפית לעבר בקעת חולה. בסביבות המצודה, הוצבו שלטים המספרים על הקרבות, וכן הוכשרו וסומנו על ידי הקק"ל "שבילי לוחמים".

מהאנדרטה נלך צפונה עם שביל ישראל צמוד לגדר המשטרה, נעבור את החורשה לזכר הלוחמים ולידה נצפה צפונה אל הקניון ולכיוון החרמון. מיד אחרי השער בגדר נפנה שמאלה עם שביל ישראל ונלך על קו גובה בכיוון מערב. לאחר כ-10 דקות בשביל צר ופורח השביל יורד אל הערוץ הדרומי של הנחל. נרד בו לאט ובזהירות בין הסלעים והמפלונים, כ-400 מ' עד מפגשו עם הערוץ הצפוני בצד שמאל. חשוב לא להמשיך למטה בנקודה זו אל הקניון התחתון אלא לפנות שמאלה עם שביל ישראל ולעלות במפלי הערוץ הצפוני עד שהוא נפתח אל הנוף. מנקודה זו עוד כ-100 מ' מגיע השביל אל הכביש ליפתח. כאן כדאי לעצור ולשלוח את הנהגים למצודת כ"ח לאורך הכביש, כ-15 דקות הליכה מהירה. אפשר גם ללכת דרומה עם הכביש אל חניון האלה הסמוך ולחכות שם לנהגים.

אפשרויות נוספות:
סיום במורד נחל קדש – מכביש 90 מותנה באיסוף ע"י רכב. אתרים סמוכים: חניון האלה, תל קדש המזרחי. נבי יושע: קבר שייח שלידו התפתח בעבר כפר מתואלי-שיעי שננטש ונהרס כולו במלחמת השחרור. אל קבר השייח שראו בו גם את קברו של יהושע בן נון עלו לרגל בעבר השיעים מלבנון ומכפרי השיעים שהיו בארץ ואף עלווים. גם היום פוקדים את המקום עולי רגל עלווים ושיעים.

אתרים נוספים באזור:
החולה, אגמון החולה, צוק מנרה, שביל הפסגה בהר מירון, קבר רבי שמעון בר יוחאי, צפת, שביל אדמונית החורש, מערת עלמה, מערת פער, שמורת נחל עמוד עליון, הכפר פקיעין, יער ברעם ובית הכנסת העתיק

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה באזור:
בית ספר שדה הר מירון * בית ספר שדה אלון תבור 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.