חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

נחל עמוד

קוד טיול: 12345678
סוג טיול: טיולי משפחות, טיולי מבוגרים
מתאים לגיל: 6+
דרגת קושי: בינוני
אזור טיול: צפון->גליל עליון ומערבי
נחל עמוד

בי"ס שדה גליל מספר על נחל עמוד

 

איך מגיעים:
נוסעים בכביש עכו צפת, בצומת חנניה פונים לכיוון צפת בכביש מספר 866 . כקילומטר אחרי הכניסה למושב בית שמאי, פונים ימינה לדרך עפר ובה שלט המפנה לנחל עמוד, נוסעים כקילומטר עד למגרש חנייה, כאן מתחיל ומסתיים המסלול. במקום יש קיוסק שבדרך כלל נמצא בו פקח שיכול לענות על שאלות נוספות.

 

 

תאור המסלול:
ממגרש החנייה הולכים בשביל אדום עד לבניין בטון נטוש בו סימנים של נקבי כדורים, זוהי משטרת עין תינה שהוקמה על ידי הבריטים בתקופת המאורעות כדי להגן על מקורות המים שבנחל עמוד. פה גם תצפית יפה על העיר צפת ועל הרי הגליל העליון.

מכאן נרד בסדרה ארוכה של מדרגות היורדות אל הנחל. כשנגיע אל אפיק הנחל נראה מים זורמים ליד מבנה בטון, כאן נובע מעיין עין יקים הקרוי גם עין א- תינה על שם עצי התאנה הרבים שנמצאים כאן, המבנה הוא מכון השאיבה שהוקם כאן בתקופת הבריטים כדי להוביל מים לעיר צפת.
מכאן נרד בקטע היפה ביותר של הנחל שנקרא בעבר בפי הערבים וואדי טוואחין על שם טחנות הקמח הרבות שפעלו כאן ואת שרידיהן נראה לאורך הדרך.

 

 

נחל עמוד, ילד בנחל

 
 

מעין יקים ישנם שני מסלולים מקבילים היורדים לבריכת שכווי ויוצרים מסלול מעגלי, האחד לאורך הנחל והאחר לאורך הבוסתן, נתחיל בשביל העליון שמסומן בכחול, השביל הולך לאורך אמת המים מעל לבוסתן עצי פרי שונים ששופץ ומתוחזק כיום על ידי פקחי רשות שמורות הטבע. כאן נבחין ברימון, זית, תאנה, שקדים, גפן, אגוז לימון ועוד. השביל יורד למבנה אבן גדול מבנה זה שימש כמבטשה בה עיבדו אריגי צמר שניטוו בצפת.
המבטשה היא שריד לתעשיית האריגים המשגשגת של העיר צפת במאה ה - 16. כאן השביל מתחלף לצבע שחור ואיתו נמשיך ללכת מעל לערוץ הנחל עד לטחנת קמח נטושה, כאן ניתן לראות את אבני הריחיים וגלגל הברזל שהונעו בכוח המים וטחנו את החיטה.

השביל עובר בגשר מעל הנחל ויורד עד לבריכות שכווי, כאן אפשר ליהנות מצל העצים ולהיכנס אל המים.
לאחר מנוחה הגונה עולים שוב בשביל המקביל מצפון לערוץ,המסומן בשחור ועובר בסמוך למים הזורמים.מדי פעם נראה בריכה טובה לרחצה אליה יורד שביל קצרצר. השביל מתחבר אל שביל הבוסתן ומחזיר אותנו אל עין יקים, עתה נותר רק לעלות שוב במדרגות בשביל המסומן באדום עד למשטרה הנטושה ועד למגרש החנייה.


אפשריות נוספות לבילוי:

1. חמדת ימים - בית בודד עם נוף מהמם הממוקם מעל מושב שפר, כאן גרה משפחת מוסיקאים, בכל סוף שבוע עורכים רסיטלים לפסנתר, יש לתאם ביקור מראש
2. צפת - טיול בסמטאות הציוריות בבתי הכנסת העתיקים, ובקריית האומנים, קברי צדיקים ועוד.
3. מושב מירון - בית הכנסת וקבר הרשב"י ( לא בשבת).

לינה באיזור:
בי"ס שדה הר מירון

הדרכה באיזור:
בי"ס שדה גליל 

 

ב"ס שדה גליל מספר על נחל עמוד

השביל נמצא בשמורת טבע ייחודית בגליל העליון. מסלול המשלב בין חורש ים תיכוני וצמחיית נחלים על גדות נחל עמוד השופע מים לאורך כל השנה, ולכן נעים לטייל בו גם בחודשי הקיץ.

המסלול מתחיל בחניון נחל עמוד, הנמצא קילומטר וחצי צפונית לכפר שמאי על כביש 866. חשוב לשים לב לפנייה לשביל עפר עם השילוט, אין רמזור בצומת. אחרי נסיעה קצרה בשביל עפר תגיעו לחניון, שם מתחיל המסלול.  

נחל עמוד נמצא ממש מתחת לעיר צפת - ובעבר היא התקיימה רק בזכות הנחל הזה. הייתה בצפת תעשייה גדולה של ייצור בדים, שנעשתה בנחל. בשילוב עם הבוסתן, טחנות הקמח והרחצה במי הנחל - נחל עמוד הפך להיות מקום הבילוי של אנשי צפת. היום ניתן לראות לאורך הנחל שרידים של כל הפעולות הללו. 

 

תתחילו את המסלול בהליכה בשביל עפר מסומן באדום, עד שתגיעו למשטרת עין טינה - מבנה משטרה מהתקופה הבריטית שהשקיף על הנחל. שם תתחילו את הירידה במדרגות, עד שתגיעו לעין יקים. מהנקודה הזו ממשיכים ללכת מזרחה עם הנחל בצמוד לאמת מים עתיקה, ומגיעים לאחר כ-200 מטרים לפיצול שבילים שחור וכחול. כל אחד מהם הולך על גדה שונה של הנחל. לא משנה באיזה תבחרו, רק תדאגו לחזור בגדה השנייה. במהלך המסלול שמוצל לכל אורכו בזכות החורש השופע של הגליל העליון, תשמעו לאורך כל הדרך את הזרימה החזקה של המים. תעברו ליד טחנות קמח רבות ואף ליד מבטשה - שם ייצרו בדים בעבר. בשלב מסוים אף תראו את הבוסתן, שם בעבר היו מגדלים גידולים חקלאיים. 

בסופו של דבר תגיעו לבריכות שכוי, בה מומלץ לעצור לשכשוך רגליים במים הקרירים. בנקודה זו אתם עוברים לגדה השנייה של הנחל, ומתחילים את הטיפוס בחזרה לחניון. וכן, עולים את כל המדרגות בחזרה... 

שמורת נחל עמוד היא מהשמורות המיוחדות בארץ. השילוב בין החורש הפראי והנחל שזורם כל השנה יוצר בית גידול מעולה, שמאפשר מחייה למינים רבים של בע"ח וצמחייה. 

 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

  

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.