חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
בחר דרגת קושי
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 
פייסבוק
ניוזלטר

ואדי קלט

קוד טיול:
סוג טיול: טיולי מבוגרים
מתאים לגיל: 12+
דרגת קושי: בינוני
אזור טיול: בקעת הירדן ומדבר יהודה->מדבר יהודה
צילום: ליאור גינצברג, בית ספר שדה עפרה

איזור הטיול:
נטייל בשמורת הטבע של ואדי קלט, בצפון מדבר יהודה, מצפון לכביש ירושלים-יריחו. הנחל חתור לאורך 28 ק"מ לרוחבו של כל צפון מדבר יהודה. שטח אגן הניקוז שלו כ-175 קמ"ר, והוא יורד מגובה של כ-770 מטרים מעל פני הים אל גובה של 395 מטרים מתחת לפני הים. הנחל חתור בנוף מדברי אופייני, שחלקו גבעות קירטון בהירות ומעוגלות, וחלקו מצוקי גיר קשה, שהנחל חתר בהם קניון רב רושם.

בואדי קלט זורמים מים באפיק במרבית חדשי החורף, ומעיינותיו שופעים כל השנה. בקיץ זורמים המים באמה הבנויה בגדת הנחל. האמה מתחילה בבריכה הטבעית של עין קלט ומסתיימת ביריחו. בנחל גדלה צמחיה עשירה ומגוונת, הן צמחיה מדברית והן צמחיית מים, המקנה לו אופי של נווה מדבר גדול. במצוקיו מרובים בעלי כנף, מהם נדירים מאוד, וכן בעלי חיים שונים כשפני סלע, שועלים, ארנבות ועוד. כן פזורים בנחל הרבה שרידים ארכיאולוגיים מעניינים: אמות מים מתקופת הבית השני, מנזרים מהתקופה הביזנטית, וסמוך לשפכו - שרידי מבצרים וארמונות מימי בית חשמונאי ובית הורדוס.

תיאור המסלול:
מסלול הטיול את טיולנו נתחיל ברחבת החניה הנמצאת בתחילת דרך העפר היורדת אל האפיק, ומסתיימת סמוך לבית משאבות נטוש. את המשאבות הציבו במקום הבריטים בתקופת המנדט, כאשר הוקם מפעל מים להשקיית ירושלים במי המעיינות הפורצים באפיק הנחל: עין פארה, עין פואר, מעיינות קלט. שביל דרוך היטב בגדה הדרומית של ואדי קלט, ינחה אותנו במעלה הנחל מערבה.

מהלך כ- 300 מטר מהחניון נחלוף על פני שרידי גשר אבן גדול, בפתחו של ואדי אבו צ'בע, המזוהה עם גיא צבועים (שמואל א', י"ג 18). גשר זח הינו חלק מאמת מים מתקופת הבית השני, אשר הוליכה את מי עין פואר, הנמצא כ-4 ק"מ מערבה במעלה הואדי, אל מצודת קיפרוס, שבגדה הדרומית, בפתחו של ואדי קלט. עד היום אפשר לראות בגשר זה מפלסי אמות שונות ושרידי פיגומי עץ מקוריים, מתקופת הבניה.

לאחר כקילומטר אחד נגיע אל עין קלט. המעיין נובע כקבוצת נביעות בתוך בריכה טבעית, שנוצרה בקניון צר עטור צמחיית מים. מרובים כאן צמחי פטל, קנה ועבקנה, שערות שולמית וטחבים שונים. אמה מודרנית הבאה מעין פואר, מזרימה את מימיה במפל יפה אל בריכת עין קלט ו"מתגברת" אותו בימי הקיץ. במי המעיין חיים דגי חפף, המסוגלים לשחות נגד הזרם ובמעלה מפלים לא גבוהים. עם אמת המים ממישטח הסלע שלגדות המעיין נפנה מזרחה בגדה הצפונית, ונלך על גבי האמה הקדומה (המחודשת) בכיוון זרימת המים.

בדרכנו נעבור תחילה בנוף גבעות רכות של קירטון. נעבור על פני טחנת קמח מושבתת. בעבר הלא רחוק טחנו כאן בני משפחת אלחוסייני קמח לבדווים משבטי כעאבנה וג'אהילין החיים בשטח. את הטחנה הפעילו בכוח מים מהאמה. באזור טחנת הקמח מרובים עצי פרי אוהבי חום ומים: תמרים, הדרים, תאנים. לאחר שנעבור על פני שלושה גשרים הנטויים מעל יובלי ואדי קלט, ניטוש את האמה בשביל המסומן בצבע אדום ונרד אל האפיק.

כמחצית השעה לאחר שירדנו מאמת המים ונכנסנו לקניון נגיע אל שלט ברזל קבוע על סלע בגדה הדרומית של הוואדי. בגובה של כ- 20 מ' מעל השלט נראית מערה שטוחה. במערה זו נהרג סא"ל צביקה עופר במרדף אחר מחבלים בחורף תשכ"ט. בדרכנו באפיק מזרחה נגיע אל גשר אבן עתיק וגדול הנטוי לרוחב אפיק ואדי קלט. אמת המים הקדומה (ועליה המודרנית) בנויה עד כאן על גבי המצוק הצפוני שלה קניון, ומכאן ואילך היא בנויה על המצוק בגדה הדרומית. האמה הדרומית נמוכה מזו שמולה, ולכן עוברים אליה המים במפל מלאכותי, היורד אל גשר האבן הנ"ל.

גם בגשר זה, כבגשר שעל ואדי צ'בע אפשר לראות מפלסים שונים של אמות מתקופות שונות. נזילות מים מרובות, הן מהגשר והן מהמפל, הביאו להיקוות מים בבריכות בסלע, ולידן צמחיית מים מגוונת. מנזרי ואדי קלט לאחר שלושה פיתולים נוספים באפיק הוואדי יתגלה לעינינו מנזר סנט. ג'ורג'.

המנזר נבנה לראשונה במאה ה- 6 לסה"נ, על ידי מושבת נזירים נוצריים. מנהיגה הרוחני היה גיאורגיוס ועל שמו המנזר. הוא גר במערה המצויה כיום בתחומי המנזר, ולימים התפתחה מסורת שבמערה זו חי אליהו הנביא, כאשר ברח משומרון בדרכו להר חורב, וכאן ניזון בלחם ומים שהביאו לו העורבים. המנזר הינו אחד מני רבים, שהוקמו על ידי מושבות הנזירים נוצריים שישבו במדבר יהודה בתקופה הביזנטית (מאות 7-4 לסה"נ). הם ישבו ברחבי המדבר כביטוי לאידיאולוגיה שדגלה בחיי צנעה ועמל, הרחק משאון הישוב. המנזר הזה, כרבים אחרים, חרב בשנת 614 עם פלישת הפרסים לארץ ישראל הביזנטית. למעט פריחה קצרת ימים בתקופה הצלבנית, עמד המנזר כמעט נטוש עד המאה הנוכחית. כספים מרוסיה סייעו לשיקום המנזר.

בנוסף ל"מערות אליהו" מראים בו הנזירים חדרי תפילה על יסודות המנזר העתיק ההרוס, את קברו של גיאורגיוס הקדוש (המייסד), גולגלות של הנזירים טבוחי שנת 614, ויצירות אמנות שונות. כיום יושבים בו שמונה אנשים (לא כולם נזירים), והוא שייך לכנסיה היוונית-אורתודוכסית. במצוקים שמעל המנזר מקננים בחורף עופות שונים, וביניהם זוג של עיטים ניציים. אלה דורסים נדירים ברוב חלק ארץ ישראל, המקננם כיום במרבית נחלי מדבר יהודה.
מהמנזר נוכל להמשיך בשביל בגדה הצפונית, או באפיק הקניון. הירידה אל אפיק הקניון אפשרית כ- 300 מ' מערבית למנזר.

תוך כדי הליכה נוכל להבחין באפיק מזרחית למנזר סט'. ג'ורג' במנזר נוסף, הוא מנזר קלט, ומולו חורבותיו של מנזר "הנשים". שני מנזרים אלה נטושים כיום. הם בנויים באזור עשיר במערות טבעיות, אשר שימשו בעבר משכן לנזירים מתבודדים, שהקימו לימים את מושבת הנזירים הגדולה של ואדי קלט, ממנה צמח מנזר סנט ג'ורג'.

שרידים הרודיאניים וחשמונאיים בקצה השביל באפיקו המתרחב של ואדי קלט, עם היציאה לערבות יריחו, מנחה אותנו אל שולי מחנה פליטים גדול נטוש כמעט לחלוטין, ושמו עקבת ג'אבר. מרובים בו גידולי בננות, תמרים וירקות. סביב מחנה הפליטים אתרים שונים. ביניהם: מצודת קיפרוס ההרודיאנית בגדה הדרומית. נמצאו בה שרידי ארמון ומצודה הרודיאנית וחשמונאית, מערכת מים מפותחת המורכבת מאמה, סוללה להגבהת האמה ובורות מים גדולים. כן נמצאו שם שרידי בית מרחץ בסגנון רומי. עקבת ג'אבר אלתחתאני – מבנה אבן ששימושו לא ברור, אם כי יש ומשייכים אותו למפעל המים הקדום בנחל. תלול אבו אלעלאיק; שני תלים משני עברי הוואדי שנחשף בהם ארמון ענק של הורדוס על יסודותיו של ארמון בית חשמונאי, והוא כולל בריכות מים, גנים, בית מרחץ ועוד.

גבעת נוסייב אושיה, בשולי המצוק הצפוני בפתח ואדי קלט. שרידי מצודה קדומה שנותרו כאן - יש סבורים שהם שרידים של תרכס, או טאורוס, המוזכרות אצל יוסף בן מתתיהו כמצודות סמוך ליריחו. שרידי אמות מים, הקשורות למפעל המים של ואדי קלט ושל עין נועימה שמצפון ליריחו.

שימו לב- על פי הנחיות הצבא - פיקוד מרכז, אסור לטיול לבודדים.

מחייב אישור פיקוד מרכז- 02-5305511 שבוע מראש לפחות. 

דרגת הקושי אינה מצביעה על רמת הבטיחות

לינה באיזור:
בי"ס שדה עין גדי

הדרכה באיזור:
בי"ס שדה עפרה 

 

* * *
המלצת החברה להגנת הטבע (ע"ר) נוגעת לערכי הטבע והנוף במסלולים המומלצים בלבד, ואין בה כדי להטיל עליה אחריות לכל פגיעה ו/או נזק ו/או אובדן שעלולים להגרם למטיילים ו/או לרכושם במהלך הטיול ו/או בקשר אליו, והיא אינה פוטרת את המטיילים מהחובה למלא אחר הוראות כל דין בקשר לטיול במסלולים המומלצים ולנקוט בכל אמצעי הזהירות הדרושים לפני הטיול ובמהלכו.