חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חולות ראשון לציון - מינים פולשים ובינוי

חולות ראשון לציון מהוות גבול תפוצה צפוני של מינים פסמופיליים (חובבי חולות) שונים, ובהם הלטאה "כח אפור". מינים פולשים מהווים את הגורם השני בחשיבותו בהכחדת מינים בעולם. בישראל טרם הוחל בפעילות משמעותית בנושא. בית הגידול החולי סובל קשות מפלישת מינים ביולוגית המשנה באופן קיצוני את בית הגידול, בעיקר על ידי ייצוב החול, ודחיקת האורגניזמים המקומיים. פלישות אלה, בעיקר של צמחים כמו שיטה כחלחלה וטיונית החולות, משנות את בית הגידול ומהוות גורם איום משמעותי על קיומו.

שטחים נרחבים בחולות פלמחים, חולון, ראשון לציון ונתניה מופרים היום ברמות שונות בגלל השתלטות צומח פולשני. הגורם המסייע העיקרי לפלישה ביולוגית הוא הפרה של המערכת הטבעית - על-ידי זיהום, הרס הצומח הטבעי או פגיעה בקרום הקרקע על-ידי נסיעה לא מבוקרת בשטח.בחולות אלה שרדו ערכי טבע משמעותיים.

חלק מחולות ראשון לציון מוחזק על ידי צה"ל במסגרת "מטווח 24". הפיתוח הצבאי פגע בחלק מהשטח, אך איום גדול יותר מרחף מעליו - כוונות פיתוח עתידיות של העיר ראשון לציון, הרואה בחלקו הצפוני של השטח כעתודת שטח לפיתוח.


ממזרח למטווח 24 מצויים שטחי השפד"ן הנטושים. בשטח זה ביצעה עיריית ראשון לציון עבודות להקמת מאגר ניקוז, אשר פגעו קשות בריכוז פריחת "אירוס הארגמן". עיריית ראשון לציון מבקשת כיום להרחיב את גבולות התכנון שלה לשטח מטווח 24 ושטחי השפד"ן הנטושים, ועולה חשש ליוזמות שונות שלא יעלו בקנה אחד עם חזון שימור השטח.

עמדת החברה להגנת הטבע:
» יש לבצע פעולות מיגור מינים פולשים בשטחי החולות, ע"י רתימת גופי תשתית, מערכות חינוך ורשויות מוניציפליות וגורמים נוספים המחזיקים בשטח, כמו מערכת הבטחון. החברה להגנת הטבע, בשיתוף עיריית חולון ומשרד הגנת הסביבה תערוך השנה פרויקט חינוכי - אקולוגי של מיגור מינים פולשים בחולות חולון.

» החברה להגנת הטבע רואה בשטחי חולות ראשון לציון שטח בעל חשיבות מטרופולינית: שטחי "מטווח 24", שמרביתם מוגדרים כ"יער פארק חופי", ראויים לשימור כפארק החופי הגדול של גוש דן, המשלב בין חוף ים נרחב עם עורף של גבעות כורכר ודיונות חול. החברה להגנת הטבע אינה רואה מקום לפיתוח עירוני במרחב זה.

» שטחי השפד"ן הנטושים ראויים לשמש, בהתאם לייעודם, כשטחי מתקנים הנדסיים בעלי חשיבות מחוזית , על מנת שאלה לא ימוקמו בשטחים הפתוחים המוגנים, תוך שימור ערכי הטבע הייחודיים גם לשטח זה.

 

איכפת לכם מהטבע ומהסביבה? רוצים להיות מעורבים ולקחת חלק בפעילות שלנו?
כל הדרכים שלכם לתרום לעשייה ולקדם את שמירת הטבע והסביבה בישראל 

בואו להיות חברים שלנו גם ברשת!