חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

צומת ישי (כביש 77) – עירום עודפי עפר בשטחים הפתוחים

עודפי עפר בצומת ישי. צילום: רן גולדבלטהפיתוח המואץ בישראל בשנים האחרונות, בדגש על פיתוח מערך הדרכים והתשתיות הארציות, כמו מנהרת הכרמל, כביש 6 והרכבת לירושלים, גרם לכך שעודפי העפר מעבודות אלה מוערמים בשטחים הפתוחים באורח זמני או קבוע, וגורמים לנזקים נופים ואקולוגיים, אשר חלקם בלתי הפיכים.

דוגמא בולטת ביותר היא פעולתה של החברה הלאומית לדרכים (מע"צ) לערום עודפי עפר בהיקף של עשרות אלפי מ"ק בצומת ישי לצורך הרחבתו בעתיד של כביש 77 בקטע סמוך.

ללא תוכניות מסודרות וטיפול נאות של מוסדות התכנון והרשויות המקומיות בעודפי העפר המוצאים מאתרי הבנייה השונים, יגדל איום הפגיעה בטבע, בסביבה ובנוף.


הבעיה מוכרת למוסדות התכנון, שהפנימו את הצורך בשיפור הטיפול בעודפי עפר (חומרי חפירה ומילוי). הוראות לטיפול בערימות אלה הוכנו - אך עדיין אינן מיושמות כנדרש.

עמדת החברה להגנת הטבע:
» החברה להגנת הטבע מתנגדת לעירום פיראטי של עודפי עפר בכלל ובשטחים הפתוחים בפרט. ראוי שהפרויקטים השונים לפיתוח יחויבו בהוראות מפורטות ומחייבות לפינוי וטיפול של עודפי עפר עם עדיפות למחזורם וניצולם. בזמני הביניים יש לאתר כדין מיקום אחסנת עודפי עפר אשר לא יהוו מפגע כלשהו.
» תל העפר בצומת כה מרכזית בצפון הארץ, בתחום שטחים פתוחים בעלי אופי כפרי - נופי מערב עמק יזרעאל, פוגע אנושות בנוף ובזכותם של מאות אלפי נהגים, נוסעים ותיירים לחוויית נסיעה בנופים פתוחים.
» החברה להגנת הטבע פועלת אל מול החברה הלאומית לדרכים לפינוי המפגע ולשיקום האתר בכדי להחזירו למצבו הקודם - שטח פתוח כפרי. לאחרונה נרשמת פעילות ערה לסילוקו של האתר ע"י גריסתו וריבודו כמצע להרחבת כביש 77.

 

איכפת לכם מהטבע ומהסביבה? רוצים להיות מעורבים ולקחת חלק בפעילות שלנו?
כל הדרכים שלכם לתרום לעשייה ולקדם את שמירת הטבע והסביבה בישראל 

בואו להיות חברים שלנו גם ברשת!