חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חַרְדוֹן-צַב הָדוּר

Uromastyx ornata ornata
Heyden 1827    
Ornate Mastigure

תת-סדרה: לטאות (Sauria) 
משפחה: חרדוניים (Agamidae)

סיכון עולמי: לא הוגדר
סיכון אזורי: EN  B,C2a בסכנת הכחדה

תפוצה: אנדמי להרי אילת, סיני וצפון-מערב חצי האי ערב. בישראל עובר גבול התפוצה הצפוני של המין.  במערב חצי האי ערב נמצא התת-מין U. o. philbyi (Wilms and Bohme 2000).
תפוצה בעבר: לא ידוע על שוני בין המצב הנוכחי לבין התפוצה בעבר. בעבר שררה ברשות שמורות הטבע תחושה שהאוכלוסיה בהרי אילת מדולדלת, ועקב כך הועברו בראשית שנות השמונים פרטים צעירים מדרום סיני להרי אילת. לא ברור אם אכן האוכלוסיה היתה בירידה או שתחושה זאת התקבלה מתוך מידע לא מלא. כן לא ברור באיזו מידה נקלטו הפרטים שהועברו, אך יתכן שחרדוני-הצב ההדורים הנראים כיום בהרי אילת מהווים ערבוב גנטי של שתי האוכלוסיות. בסקרים שנערכו באמצע שנות השמונים (מרכז מידע על זוחלים ורשות שמורות הטבע) התברר שבקרב פרטים שנראו בהרי אילת פשטה מחלת עור שמקורה אינו ברור.

מקום-חיוּת אופייני: בית-גידול סלעי במדבריות חמים. חרדון זה מסתתר לרוב בסדקי סלע ובמחילות בין סלעים ומתחתם. שוכן על גבי סלע מגמתי, אבן חול וסלע גיר. מתבסס על מזון מהצומח, ותפוצתו מוגבלת למדרונות או לואדיות שיש בהם מזון, שלפחות חלקו ירוק גם בעונת הקיץ (עצים או שיחים). הטלת ביצים מתבצעת במחילות הנחפרות במדרגות נחל
(Mendelssohn and Bouskila 1989 ; מולכו ובן-דוד 2000). נראה שראשי רכסים אינם מהווים בית-גידול מתאים (עקב גורמים אלה, ועל פי העדר תצפיות וסימני פעילות בראשי הרכסים). עובדה זאת עשויה ליצור בידוד בין תת-אוכלוסיות. (דני מולכו ועמוס בוסקילה, תצפיות אישיות).

גורמי סיכון והפרעה:
» פוטנציאל לאיסוף ע"י פעילים בענף הסחר הבלתי חוקי בחיות-בר.
» פגיעה בשיחים בערוצי נחלים ובמדרגות הנחל על ידי כלי רכב.
» נסיעות תכופות של רכבי שטח בואדיות שחרדוני-צב הדורים נזונים בהם והפרעות ממטיילים עלולות לצמצם את הזמן העומד לרשותם לאכילה משיחים או עצים (שלמון 1990).

גודל האוכלוסיה: לא ידוע.
שינוי בגודל האוכלוסיה: לא ידוע.
בידוד בין תת-אוכלוסיות: לא ידוע. יתכן שיש קיטוע בין אגני ניקוז שונים עקב העדר בית-גידול מתאים בראשי הרכסים.

פעולות נדרשות לשימור המין:
» צמצום נסיעת רכב בואדיות לתוואי אחד בכל ערוץ ושמירה על הצומח ועל מדרגות הנחל.
» מניעת איסוף.
» מניעת עומסי טיולים גבוהים ונסיעות רכב תכופות בואדיות בהם ניזונים חרדוני-הצב ההדורים.
» מחקר בסיסי על אורח חיי מין זה בטבע, בכדי לאפיין את גורמי ההפרעה ופעולות השימור הנדרשות.

לחצו לצפייה בספר האדום על ממשק המפות של גוגל