חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

קַרְפָּדָה יְרֻקָּה

קרפדה ירוקה. צילום: אייל ברטובBufo viridis
(Laurenti 1768)
Green Toad  
     
שם ערבי: עולג'ום, צפדע אלג'בל

סדרה: חסרי זנב (Anura)      
משפחה: קרפדיים (Bufonidae)

סיכון עולמי: לא הוגדר
סיכון אזורי: EN A1c

תפוצה: המין חי בארץ בתפוצה רצופה בכל החבל הים-תיכוני (מישור החוף, יהודה ושומרון, גליל, גולן וחרמון). הוא חי גם – בתפוצה מקוטעת ומוגבלת לאתרים עם מים זמינים – בחבל המדברי עד הערבה הדרומית. הרחבת אזור התפוצה לחבל המדברי התרחשה בשנות ה-50, ככל הנראה כתוצאה מהרחבת ההתישבות ועליה בפעילות האדם. בעבר הוגדר המין באירופה בקטגוריית סיכון EN ((Honegger 1981.
תפוצה בעבר: כל הארץ מפטרה (Barbour 1914), באר שבע (Flower 1933) ונחל עזה וצפונה, למעט אזור ים המלח (Mendelssohn and Steinitz 1944).

מקום-חיוּת אופייני: מקומות ישוב, שדות מושקים, מעיינות ומקווי-מים. הרֹאשנים מתפתחים בשלוליות חורף, בבריכות וביובלים עם זרימה איטית; הבוגרים חיים בקיץ במקומות לחים, שדות מושקים וגינות; בחורף – מתחת לאבנים בקרבת אתרי הרביה.

גורמי סיכון והפרעה:
» הרס מקומות-חיוּת (התיבשות מקורות מים).
» זיהום מקורות מים.
» קיטוע מקומות-חיוּת.

גודל האוכלוסיה: אוכלוסיית הבוגרים בארץ מוערכת באלפים בודדים של פרטים. בסקרים אחרונים שנערכו בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 נמצאו ראשני קרפדה בכ-60 אתרים (גפני וגזית, נתונים שלא פורסמו), אך סביר כי נתון זה חלקי בלבד.

שינוי בגודל האוכלוסיה: נתוני סקרים של אתרי הטלה שנערכו בעשר השנים האחרונות מצביעים על הפחתה של למעלה מ-55% במספר אתרי ההטלה הפעילים. ממצא זה מהווה אינדיקציה לירידה דומה במספר האוכלוסיות.
בידוד בין תת-אוכלוסיות: על פי תצפיות והערכה האוכלוסיות עדיין רצופות, אך הירידה הדרסטית במספר האוכלוסיות עלולה להוביל לשבירת רצף זה.

פעולות הנדרשות לשמירת המין: נדרשת הגנה על שלוליות חורף קיימות מפני יבוש וניקוז עקב שינויים בשימושי קרקע ומפני זיהום. ההגנה על שלוליות החורף צריכה לכלול גם הגנה על אגן ההִקווּת שלהן, על מנת לשמור על משטר ההתמלאות של השלוליות. כמו כן יש ליזום חפירת שלוליות חורף מלאכותיות בתחומי שמורות טבע ובאתרים מוגנים.

תפוצה בעולם: דרום אירופה ומרכזה (עד דרום שוודיה), המזרח התיכון (כולל ישראל, סיני, מצרים וערב הסעודית), צפון אפריקה כולל מרכז הסהרה, מרכז אסיה עד טיבט ומונגוליה.

(צילום: אייל ברטוב)

לחצו לצפייה בספר האדום על ממשק המפות של גוגל