חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

חשיפה ראשונה: 8 היחידות החדשות בצה"ל שיקדמו פרויקטים סביבתיים בשנת 2016

13/04/2016

נחשפו 8 הפרויקטים לשנת 2016 של מיזם "צבא הגנה לטבע – מפקדים לוקחים אחריות על סביבתם", של החברה להגנת הטבע וצה"ל, בשיתוף רשות הטבע והגנים ובמימון של קרן הדוכיפת מבית החברה להגנת הטבע. מטרת המיזם היא להוביל מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת, שבמרחב הפעילות שלהם. הוא החל בשנת 2014, עם 8 יחידות נבחרות, המשיך בשנת 2015, עם 8 יחידות נוספות והשנה, כאמור, נוספות 8 יחידות חדשות, כלומר כעבור 3 שנים בלבד, מונה המיזם 24 יחידות. יו"ר קרן הדוכיפת, המממנת את המיזם, הוא דורון אלמוג, שזכה בימים האחרונים בפרס ישראל על מפעל חיים ותרומה לחברה

 

חיילים מנקים ומכשירים מסלול הליכה חדש בחרמון. צילום: דב גרינבלט

המיזם מהווה שותפות ערכית של צה"ל והחברה להגנת הטבע, בשותפות עם רשות הטבע והגנים, תוך ערבות הדדית לחיזוק הקשר שבין האדם לארצו ולתבנית נוף מולדתו, המובילה מפקדים וחיילים לאחריות ומעורבות פעילה לשמירה על ערכי הטבע, הנוף והמורשת שבסביבתם, אנחנו מקווים כי עד שנת 2020, יהיו פרושים ברחבי הארץ כ - 40 פרויקטים סביבתיים בהובלת צה"ל ומפקדיו, במטרה לשפר ולקיים מציאות סביבתית טובה יותר.

 
ואלו 8 הפרויקטים שנבחרו לשנת 2016:

שמירת טבע 35

שם היחידה - בא"ח צנחנים, מחנה איתן. מטרת המיזם היא שמירה על ערכי טבע המצויים בשטח האש של היחידה, ובאמצעותם חיזוק המודעות לשמירת הטבע בשטח האש בכלל. הפעילות תאפשר התאוששות מהירה של צמחיית התבלין שנפגעה, ושיקום של אוכלוסיות הצבאים והדרבנים במרחב. נוסף לכך, ישומר במרחב אתר ארכיאולוגי, כך שבעתיד יוכל קהל שוחרי ידיעת הארץ להיכנס למקום. המיזם נועד לחנך למודעות לשמירת הטבע בבסיס ובשטח האש הסמוך, ולעודד את החיילים ואת המפקדים לנקוט פעולה בכל הקשור ליזמות סביבתית.


מים ושמים

שם היחידה - זירת ים סוף. מטרת המיזם היא לעודד את יחידות חיל הים בגזרה הימית של ים סוף, לממש את אחריותן לשמירה על ערכי הטבע בסביבתן - מעל ומתחת למים - ולחנך חיילים ומפקדים למודעות סביבתית לערכי טבע בגזרתם ולאיומים עליהם. נקיטת יוזמה על ידי מפקדי היחידות למיתון ההשפעות הסביבתיות השליליות של פעילות חיל הים במפרץ חיפה ובחופו, תסייע לשיפור מצב הסביבה הימית ועולם החי שלה.


פותחים חלון לנחל שניר

שם היחידה - מטא"מ בית הלל. מטרת המיזם היא להסדיר את הגדה המערבית של נחל שניר, הנושקת לבסיס מטא"מ בית הלל, ולחנך את חיילי הבסיס למעורבות תוך יצירת תחושת אחריות לסביבה בקרבם. חיילי היחידה ומפקדיה יעסקו במהלך השנה בפעילות שוטפת לסילוק מפגעים אקולוגיים בתפר שבין הנחל לבין גדר המחנה, ויסייעו בכך לשיקומה המהיר של הצמחייה הטבעית בגדת הנחל.


ילת"מ למען הים

שם היחידה - ילת"מ. מטרת המיזם היא לבצע פעילות ייעודית לשמירה על הסביבה הימית של הים התיכון באזור הפעילות של היחידה, לחנך לחיזוק תחושת המחויבות של חיילי היחידה ומפקדיה לשמירה על ערכי טבע מוגנים, ולבצע פעילות תשתיתית לשמירה על אוכלוסיות בעלי חיים הנמצאים בסכנה בתווך הימי והתת - ימי.


שומרים על העופות הדורסים

שם היחידה – נחשונים.

מטרת המיזם היא להגדיל את מספר אתרי הקינון של עופות דורסים במרחב היחידה, לחנך את חיילי היחידה ומפקדיה למודעות לשמירת הטבע ולעשותם לשגרירים לנושא זה. הפעילות החינוכית של המיזם תשמש מנוף וכוח מניע לכלל הפעילויות הפיזיות שיבוצעו במסגרת המיזם.


מצילים את אירוס הגולן

שם היחידה - עוצבת הבשן. מטרת המיזם היא להפוך את מרחב בריכת האירוסים ונחל זוויתן, לאתר פעיל ולשמורת טבע נגישה למבקרים בסופי השבוע, זאת באמצעות סימון מקבצים של פרחי אירוס הגולן והסדרת מסלול הליכה בטוח אליהם. המיזם מכוון לחינוך לשמירת הטבע, וייקחו בו חלק כלל חיילי צה"ל המשרתים ברמת הגולן.


הצבי ישראל

שם היחידה - בסיס אימונים שטח 100. המיזם נועד לשקם ולטפח ערכי טבע ומורשת בשטחי האש של היחידה, ולקיים פעילות חינוכית ופיזית שמטרתה לאושש את אוכלוסיית הצבי הארץ ישראלי על ידי אימוצו בשטחי הבסיס, כערך טבע שיש להגן עליו. במסגרת המיזם, תונגש ותוסדר הגעת מטיילים בסופי שבוע, שבהם הכניסה לשטח מותרת, אל בית הכנסת הקדום במרות.


בנשמ"ה - בט"ר ניצנים שומרים על הסביבה

שם היחידה - בט"ר ניצנים. מטרת המיזם היא לשמור על בתי הגידול הייחודיים של החולות הנודדים באזור ניצנים, באמצעות תחזוקה שוטפת של שטחי האש של היחידה, וחינוך המפקדים וטירוני המערך למודעות לנושאי שמירת טבע וההגנה על בית הגידול.

 

ynet, צבאים, צבא וטבע: שומרים על הסביבה בצה"ל >>

כתבות נוספות שיעניינו אותך