חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

התכנית המשפחתית לחיסכון במים

22/02/2011

עם טיפת מאמץ, גם המשפחה שלך תחסוך שליש מחשבון המים

המדינה נמצאת במשבר מים מתמשך, הגיע הזמן להחליט שכולנו חוסכים! תכנון המים לישראל (תה"ל) והחברה להגנת הטבע חברו בפרויקט משותף לחיסכון במים. רק אם כולנו נשתמש במים בחוכמה, לא נייבש את המדינה. כיצד תוכלו לחסוך באופן יומיומי באופן שיעזור למשפחתכם לחסוך במים? הנה כמה טיפים:

 

נזילות ודליפות בדירה I איך בודקים? נזילות ודליפות מצינורות גורמות לבזבוז עצום של מים. על ידי בדיקה פשוטה בדירה ובגינה ניתן לאתר דליפות ונזילות. סיגרו את כל הברזים הקיימים והביטו במד המים של הדירה, במידה וקיימת תנועה סימן שקיימת נזילה. ניתן לבדוק נזילה בניאגרה על ידי הנחת נייר באסלה. אם הוא נרטב - סימן שיש נזילה. איך מתקנים? נזילה ממתקן הדחה בשירותים: תקלה שכיחה שפתרונה הוא החלפת האטם בתחתית מיכל ההדחה. נזילה מברז: לרוב הפיתרון לנזילה הוא פשוט החלפת הגומייה.

נזילות ודליפות בבניין I איך בודקים? נזילות ודליפות מצינורות הבניין גורמות לבזבוז מים רב ולא תמיד גלויים לדיירי הבניין. נזילות ודליפות משולמים בחשבון המים הפרטי ומוגדרות כ"צריכה משותפת". ניתן לאתר נזילות ודליפות על ידי סגירות כל צרכני המים בבניין ולאות אם השעון הראשי של הבניין מסתובב. אם קיימת תזוזה בשעון, סימן שיש נזילה או דליפה. איך מתקנים? הזמן מומחה לאיתור ותיקון דלף

עוד לא התקנתם חסכם מרכזי? I לחץ עודף מרשת המים העירונית, ממנו סובלים בתים ובניינים רבים, גורם לפיצוצים, דליפות ובלאי מואץ של הצנרת - ולצריכת מים עודפת. איך חוסכים? בבניין או בדירה: מתקינים חסכם מרכזי בכניסה לבניין או בכניסה לדירה וחוסכים  מאות שקלים בשנה לכל דירה. חשוב לדעת: החסכם המרכזי אינו פוגע באיכות ההנאה מהמים!

איך חוסכים במקלחת? I צריכת המים הממוצעת ברחצה מהווה כ-35% מהצריכה הביתית, כ-55 ליטר לאדם ביום! למשל בגילוח או בצחצוח שיניים, אנו צורכים 10 ליטר מים בכל פעולה. איך חוסכים? מתקינים חסכמים בכיור ובמקלחת ♦ סוגרים את הברז בזמן צחצוח השיניים, הגילוח וההסתבנות.

איך חוסכים בשירותים? I צריכת המים בשירותים מהווה כ-35% מהצריכה הביתית, כ-55 ליטר לאדם ביום! איך חוסכים? עוברים למיכל הדחה דו-כמותי ומשתמשים בחוכמה בשתי כמויות המים הקצובות. ♦ כשמשפצים, עוברים למיכלי הדחה של 6/3 ליטר.

איך מקפידים על חיסכון במטבח? I צריכת המים הממוצעת במטבח מהווה כ-20% מהצריכה הביתית, כ-30 ליטרים לאדם ביום! איך וכמה חוסכים? ♦ מתקינים חסכם בכיור ♦ סוגרים את הברז בין שטיפה לשטיפה ♦ מפעילים את מכונת הדחת הכלים רק כאשר היא מלאה.

איך מקפידים על חיסכון בכביסה וניקיון? I צריכת המים הממוצעת לכביסה ולניקיון מהווה כ-5% מהצריכה הביתית. הפעלת מכונת כביסה צורכת כ-50 ליטר מים בכל הפעלה! איך חוסכים? ♦  מתאימים את כמות הכביסה לתכנית השטיפה ♦  מפעילים מכונת כביסה בקיבולת מלאה ♦  משתמשים בחוכמה בדלי מים לניקיון ושטיפת הבית.

איך חוסכים בהשקייה של הגינה? I צריכת המים הממוצעת הארצית בגינון מהווה כ-5% מהצריכה הביתית! מחשבי השקייה, קוצבי מים ומדי מים - חשובים מאוד, אך חשוב לכוונם לפחות פעמיים בשנה, בהתאם לעונות השנה. בחורף חשוב לנתק את מחשב ההשקייה, חשוב לנתק מהמחשב אזורים שכלל לא מצריכים השקייה. איך חוסכים? ♦ מתקינים קוצב או מחשב השקייה ♦ דואגים להשקות בין השעות 19:00 בערב ועד 7:00 בבוקר ובתדירות מתאימה ♦ שותלים צמחים חוסכי מים  ♦ מצמצמים את שטחי הדשא  ♦  עוברים מממטרות לטפטפות ♦  יוצרים אזורים מוצלים.

איך חוסכים בשטיפת מכוניות, משטחים וחצרות? I שטיפת מכוניות, משטחים וחצרות גורמים לבזבוז רב של מים. שטיפת המכונית באמצעות דלי או במתקן לרחצת מכוניות בו הותקנה מערכת למחזור מי השטיפה הביא לחיסכון של למעלה מ-80% בכל שטיפת מכונית! איך חוסכים?  ♦  שוטפים את הרכב באמצעות דלי  ♦   שוטפים במתקן לרחצת מכוניות בו הותקנה מערכת למחזור מים  ♦  מטאטאים משטחים מרוצפים. 

יש לכם עוד טיפים? הגיבו לכתבה ושתפו אותנו!