חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

לא בונים על הדיונה הגדולה

14/08/2017

עשרים שנה וכלום לא השתנה. למרות שכבר בשנות התשעים נגנזה תכנית לבנייה בחולות אשדוד ובדיונה הגדולה, ביום ראשון 13.8 חתמה המדינה "הסכם גג" עקרוני עם עיריית אשדוד, אשר כולל פיתוח ובנייה באזור. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת להגן על אזור זה וגם לספק מענה חלופי למגורים 

 

 

חולות אשדוד והדיונה הגדולה. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

 

לא חייבים להיות ילדים כדי ליהנות מהדיונה הגדולה בפארק החולות של דרום אשדוד – מרחבים של חולות כיפיים עם חורשת פיקניק לידם, שמאפשרים פשוט להימלט מרחשי העיר אל מקום שכולו שלווה וילדות, להתגלגל מגובה 35 מטר או רק לטייל וליהנות.
לא חייבים להיות ילדים כדי להבין, שמקום כמו הדיונה הגדולה הוא לא מקום שבונים עליו, פשוט כי אין עוד מקומות כאלה. ואכן, כבר בשנות התשעים נגנזה תכנית לבניית 13 אלף יחידות דיור ממש שם, כחלק מהרחבת אשדוד.


ביום ראשון 13.8 חתמו ראש הממשלה ושר האוצר על הסכם גג עם עיריית אשדוד במסגרתו אושרה מחדש הבנייה של יחידות אלו. אך חתימת ההסכם אתמול באשדוד היא עקרונית בלבד. החברה להגנת הטבע תמשיך ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת להגן על חולות אשדוד והדיונה הגדולה, תוך תמיכה בתכניות בנייה בעיר ובמזרחה, ללא הצורך לפגוע בחולות ובדיונה, ובכך גם לשמור על הטבע וגם לספק מענה למגורים.

 
שטחי החולות האלה הם נכס לאומי ייחודי ומשאב טבעי חשוב בו התברכה העיר אשדוד. הם פיקדון בידינו לשימור ולא לפיתוח. הם חלק מיחידת החולות האחרונה במישור החוף, שנותרו בה מרחבים של דיונות גבוהות ונודדות, עם בתי גידול ייחודיים של חיות בר.
השטח הזה הוא מוקד משיכה לתושבי אשדוד והסביבה ולמטיילים מכל הארץ, שמחפשים חוויה אמיתית של נופש ופנאי. הוא ראוי להיות מוכרז כשמורת טבע.
 אנו מברכים על המנגנון של הסכם הגג לפיתוח פתרונות דיור באשדוד, אך כשותפים בתכנית המתאר החדשה של העיר, שכנענו גם את ועדת ההיגוי של התכנית, כי כיווני ההתפתחות הנכונים לאשדוד הם בצפון העיר ובמזרחה, בתחומי "המשולש החקלאי".
המדינה יכולה עדיין לתקן את ההסכם ולהתאימו להמלצות ועדת ההיגוי, לתכנית המתאר הכוללנית ולהתפתחות העירונית של אשדוד מבלי לפגוע בשטחים שלא צורך. כולנו תקווה שהיא תעשה זאת.

 

הפגנת החברה להגנת הטבע ופעילי סביבה נוספים בעת חתימת ההסכם באשדוד. צילום: דב גרינבלט

כתבות נוספות