חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי
 

שמירת טבע ביהודה ושומרון -סיכום הכנס "הסביבה ביו"ש - משבר בצבת הגיאופוליטיקה"

מה אתם מכירים על מצב הסביבה ביהודה ושומרון?

ביום חמישי האחרון (12.1.17) התכנסו נציגי ארגונים רבים באוניברסיטת תל אביב, כדי להציב תמונת ראי קודרת למצב הסביבה ביו"ש, וחשוב מכך - להציע פתרונות לשיפור המצב הקיים.
הכנס "הסביבה ביו"ש - משבר בצבת הגיאופוליטיקה" - הוא פרי שיתוף פעולה של החברה להגנת הטבע, יחד עם גופי סביבה נוספים, כמו "ירוק עכשיו", "בית ספר שדה כפר עציון", "איגוד ערים לאיכות סביבה שומרון", "איגוד ערים לאיכות סביבה יהודה", "המרכז הביו אזורי", "אקו פיס", והוא התקיים בבית הספר ללימודי הסביבה ע"ש פורטר, באוניברסיטת תל אביב.

בכנס נכחו מקבלי ההחלטות בנושא הסביבה ביו"ש.
במהלך הכנס הוצגו מפגעי סביבה רבים, שאינם מטופלים כראוי מעבר לקו הירוק - מזבלות לא חוקיות, שפכים בנחלים, עברייני פסולת מישראל שמפנים פסולת ליו"ש ללא היטל הטמנה, זרימת פסולת בתי בד לנחל אלכסנדר, מפחות הפוגעות באוויר הנקי של אזור חדרה ועוד.
את הכנס פתח מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ,ישראל דנציגר, שסיפר על תכניות המשרד לטפל לעומק בסוגיות הבוערות. כמו כן, הבטיח שהשנה יתנו במשרדו דגש גדול יותר להחלת תקנות סביבתיות ויישומן בתוך שטחי יו"ש.

סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, מר ניר פפאי, פירט את "הנכסים החשובים" לשמירה על מסדרונות אקולוגיים ומגוון ביולוגי באזור שבו גדר ההפרדה ובנייה מואצת מאיימים על הסביבה.
בפאנל "מדברים מהשטח", הציג רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע ביו"ש, אריאל פילבר, את המאבקים בהם לקחנו חלק בשנים האחרונות, ומהם המחדלים מהם מתעלם המנהל האזרחי. בין השאר, הוא פירט את המאבק על הביוב הזורם לנחל פרת, כבר למעלה מ -25 שנים, וכן את המאבק נגד הקמת אתר סילוק פסולת בשמורת נחל מכוך.
בדיון על פתרונות אפשריים, לקחו חלק ח"כ לשעבר מוסי רז, יו"ר מרצ, וחברי הכנסת מוטי יוגב ויעל כהן פארן.

אז מה ניתן לדעתנו לעשות?

לחזק את המוטיבציה במנהל האזרחי, להגברת האכיפה בהתאם לסמכויות,
לדאוג להחלת צווי אלוף בנוגע לתקנות סביבתיות ביו"ש,
לקדם שיתוף פעולה אזורי בין כל תושבי האזור - ישראלים ופלשתינאים כאחד.


ומה לא לעשות?

לא להחליט שבגלל שזה מורכב, אז לא מתעסקים בזה, כי לסביבה אין גבולות. זיהום אוויר, קרקע או מים, אינו נעצר בגדר ההפרדה.

 

לקריאה נוספת


 מפעל טיהור שפכים אל-בירייה 

 תמונות: אריאל פילבר ודב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

 

כתבות נוספות