חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג פעילות
חיפוש פעילות בטקסט חופשי

ל"ג בעומר שמח (כמה שאפשר) גם לטבע ולסביבה

24/04/2018

אם כשהיינו ילדים מדורות ל"ג בעומר עם הקרשים ותפוחי האדמה היו קונצנזוס, בשנים האחרונות, עם העלייה במודעות לאיכות הסביבה, נשמעים יותר ויותר קולות בציבור לפעילות ל"ג בעומר אלטרנטיבית. בינתיים, כיוון שקשה לפגוע במסורת כל כך מושרשת כמו המדורות, הנה כמה רעיונות איך בכל זאת להפיק מהאירוע את המירב יחד עם הימנעות ככל האפשר מפגיעה בסביבה הטבעית, ובנו.  

אז איזו פעילות אלטרנטיבית אפשר לעשות לל"ג בעומר בלי מדורה??

 

סיור עששיות. צילום: אביטל יוגב, קהילת מודיעין של החברה להגנת הטבע 

 

יציאה אל הטבע לסיור לילי, בליווי עששיות או פנסים, יכולה להיות דרך מצויינת לחגוג את החג.

החברה להגנת הטבע מוציאה טיולי עששיות מודרכים שמותאמים לגילאי הגן ובית הספר היסודי. יוצאים אל הטבע בלילה, מקשיבים לקולות החיות, מדברים על המקום של האדם מול הטבע, על האחריות של האדם לשמר את הסביבה, מספרים על מקורות החג ועל מרד בר-כוכבא, וחוגגים את החג מכל הלב ובכיף! 

 

להזמנת סיור עששיות מודרך - פנו לקהילת החברה להגנת הטבע הקרובה לביתכם.

 

 

ולמי שמתעקש על מדורה - כך תמזערו את הנזקים לסביבה:

 

צילום: אייל ורטהיימר

 

⊗ עזרו לצמצם את כמות המדורותמדורה אחת לכמה כיתות או קבוצות יחד, בדומה לרעיון של pool car - לחסוך במשאבים מזהמים. היוזמה כבר חוללה בעבר שינוי בכמה ערים ברחבי הארץ שהתחייבו לפעול לצמצום המדורות בעיר.

⊗ עשו מדורה צנועה I מלבד החיסכון בעצים, מדורות צנועות מפחיתות את הזיהום ואת הנזק שבהתחממות כדור הארץ, וגם - יוצרות אווירה יותר אינטימית...

 

⊗ אל תבעירו פלסטיק I בל"ג בעומר עולה רמת זיהום האוויר בכל רחבי מדינת ישראל. הימנעו משריפת חומרים כמו פלסטיק וצמיגים, המגדילה בהרבה את רמת זיהום האוויר, דבר המסכן גם את הנמצאים ליד המדורה ובעיקר את המבוגרים יותר והתינוקות.

 

⊗ עדיף לשרוף גרוטאות מעץ I עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. קורות העץ בהן משתמשים לבנייה - מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן - עצים אחרים נכרתים להכנת קורות חדשות. גם לעצים מתים, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים שבורים וכדומה.

 

⊗ שימו לב למיקום המדורה I בחרו אזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. שריפות רבות הנובעות מרשלנות האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות. בנוסף, אסור להקים מדורה מתחת לקווי טלפון, קווי חשמל או איזורים בקרבת דלק וחומרים דליקים אחרים.


⊗ חפרו גומה וגדרו באבנים I את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האיזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת. יש להציב אבנים מסביב למדורה, בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

 

⊗ הימנעו כמה שאפשר משימוש בכלים חד פעמיים I  פלסטיק כבר אמרנו? אז באותו עניין - אפשר לחסוך כך כמויות פלסטיק אדירות, שלא לדבר על חיסכון כספי וחיסכון באיסוף הזבל. למה בעצם שלא כל אחד יביא איתו מהבית צלחת וכוס, ויחזיר אותה לשטיפה בבית? נסו את זה!

⊗ הצטיידו בכמות מים רבה המוקדשת למטרות כיבוי המדורה. יש להרטיב היטב את שרידי המדורה כדי לוודא שכל שרידי האש כבויים. גם רגע לפני שאתם עוזבים, בדקו שלא הושארו גחלים בוערים.

⊗ נקו אחריכם!  את שאריות האוכל והפסולת שימו בפחים המיועדים לכך, על מנת לשמור על ניקיון השטחים הפתוחים, ולמנוע פגיעה בחיות הבר.

 

 

ל"ג בעומר שמח!

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך