חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

עוצרים את המגדלים בחוף של חיפה!

13/09/2018


מגדלי חוף הכרמל החוסמים את חופי חיפה מעוררים כעס בקרב כל אוהבי החופים.  אז רק שתדעו, שהיזם של המגדלים הללו, חברה פרטית בבעלות יצחק תשובה, מבקש להמשיך לבנות את הפרויקט, כך שחלק מהים ייובש (!) ולשני המגדלים הקיימים היום יתווספו עוד 4 מגדלים, על חשבון הנוף והחוף של כולנו! החברה להגנת הטבע מתנגדת לתכנית ותפעל בכל הדרכים העומדות לרשותה כדי להביא לביטולה ולמנוע את הפגיעה בחופי חיפה!


הדיון בבקשת היזם התקיים ביום חמישי, 13.9.18 בוועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה בירושלים.
ההחלטה תתקבל בקרוב. החברה להגנת הטבע תעשה הכל כדי למנוע הקמת מגדלים מפלצתיים נוספים על החוף!

 

היכנסו לדף הפייסבוק שלנו ותייגו את השר משה כחלון, האחראי על התכנון בישראל, כדי למנוע את הקמת המגדלים! 

 

מגדלי חוף הכרמל. צילום: דב גרינבלט

על מה בעצם מדובר? 

 תכנית מגדלי חוף הכרמל כוללת את בנייתם של 6 רבי קומות באזור חוף הכרמל בחיפה, על בסיס תכנית משנת 1978. בשנות ה–90 נבנו שניים מתוך ששת המגדלים המתוכננים. פסק דין שעצר את הבנייה מאפשר את מימושה של התכנית כולה, על חשבון ייבוש חוף הים עד למרחק של 100מטר מן הבנייה המתוכננת.

גם כיום, בשנת 2018, חברת "חוף הכרמל תיירות ונופש' בבעלות יצחק תשובה, עדיין מעוניינת לקדם את התכנית. לייבש שטח ים נרחב ולהקים ארבעה מגדלים נוספים במהירות האפשרית.

 

האבסורד: התכנית הזאת כבר נדחתה! אז למה הסיפור הזה בעצם עדיין נמשך?!  
בשנת 2013 דחתה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז חיפה את התכנית לייבוש רצועה של 100 מטר, לצורך בניית ארבעה מגדלים נוספים. בשנת 2014 הגישה חברת חוף הכרמל ערר על דחיית התכנית, אך הערר נמחק בשנת 2016 לאור מגעים בין עיריית חיפה לבין היזם על מתן זכויות בניה במקום אחר בחיפה שאינו נמצא על קו החוף. המגעים בין העירייה ליזמים לא הבשילו, ולכן החל מחודש פברואר 2018 חודש הערר כנגד דחיית התכנית לייבוש הים.

 

חוף חיפה - פתוח וטבעי או בנוי וחסום?! המאבק מתחדש!

כאמור, המגדלים הקיימים כבר גרמו נזק רב לסביבה החופית ולחזותה של חיפה. בניית ארבעה מגדלים נוספים וייבוש הרצועה של 100 המטרים יש בו פוטנציאל לסכן את רצועת החוף מדרום, כלומר, חוף דדו וחוף הסטודנטים.
כעת, שני עשורים לאחר המאבק הציבורי המשמעותי, מתחדש המאבק סביב המשך קידום תכניות מגדלי חוף הכרמל. במאבק זה ייקבע צביונו של קו החוף העתידי של חיפה – פתוח וטבעי או בנוי וחסום. קידום הפרויקט הזה הוא בניגוד לאינטרס הציבורי, ויגרום להמשך הפגיעה הקשה באחד הנכסים החשובים לציבור – חוף ים פתוח ונגיש לכל.

 

עיקרי ההחלטה לדחות את התכנית:

"לאחר ששמעה את חוות דעת משרד הגנת הסביבה והיזם מחליטה הוועדה לדחות את התכנית ואת החלופה הנבחרת שהומלצה בתסקיר מהנימוקים שפורטו במכתבה של גב' נורית שטורך מיום 25.08.13 וכמפורט לעיל. הוועדה סבורה כי לאור הממצאים של תסקיר ההשפעה שלפיהם קיימת תלות בין החלק הדרומי לבין החלק הצפוני של החוף וכי החלק הדרומי מושפע מהחלק הצפוני ישנו צורך לתכנון שני החלקים כיחידה תכנונית אחת ולהגשת תכנית אחת הכוללת שני חלקים אלו וכן להכנת תסקיר השפעה הכולל את שני החלקים. יצויין כי גם בתמ"א 13 שינוי 3 לחופי חיפה וטירת הכרמל נקבע כי יש לתכנן את המקטע (מקטע 5) בשלמותו כיחידה תכנונית אחת: " לא תופקד ולא תאושר תכנית למקטע תכנון אלא למקטע בשלמותו. תכנית למקטע תוכן על פי ההוראות המיוחדות המפורטות בתוכנית זו. על אף האמור תהא רשאית הוועדה המחוזית לאשר תכנית לחלק ממקטע ובלבד ששוכנעה שאין בכך כדי לפגוע בעקרונות התכנית לרבות רציפות טיילת החוף." כן יצויין כי גם נציגת המשרד להג"ס סברה במהלך הדיון כי יש להרחיב את גבולות התכנית ופנתה לעיריית חיפה שתצטרף לתכנית הכוללת תחום תכנון מורחב של שני חלקי החוף. מהנדס העיר הסכים לכך וציין את חשיבות תכנון החלק הדרומי ושני החלקים יחדיו, שלו תהיה העירייה שותפה.
כמו כן סבורה הוועדה כי המקור לחול להרחבת החוף אינו ברור מתוצאות התסקיר ולאור החוסר במקורות חול בארץ קיימת חשיבות ציבורית לשמור על החופים הציבוריים של חיפה הדורשים שיקום, פיתוח ואספקת חול.
הוועדה לא השתכנעה כי התכנית תיצור חוף רחצה איכותי ברוחב רצועת חול המתאימה לשמש כחוף רחצה איכותי. שובר הגלים באורך של כ-500 מ' בחזית הים אינו מתאים לשמש כחזית קדמית של שטח חוף ים בשימוש הציבור הרחב שייעודו לגרום לחוויית הנאה מצפיה במרחב הים. כמו כן הארכת קיר הים תגרום ליצירת מפרץ שבו לא ברורה מה תהיה איכות המים ויכולת הניקוי של המפרץ שיווצר במקום.   
לסיכומו של דבר סבורה הוועדה כי התכנית אינה מבטיחה שלא תהיה פגיעה בחוף מדרום ושלא תהיה פגיעה סביבתית ופגיעה בבטיחות השחייה ושהיית המתרחצים".

 

 

כתבות נוספות בנושא החופים