חיפוש טיולים ומסלולים
בחר אזור
בחר סוג טיול
חיפוש טיול בטקסט חופשי
 

חוף הים - שטח פתוח איכותי וייחודי

שימוש המוני של הציבור בחופים, כמו גם פעילות הרחצה, מהווים מזה עשרות שנים מאפיין בולט וחלק חשוב מתרבות הפנאי והנופש בישראל. מסקרים הנערכים על ידי משרד הפנים עולה, כי בחופי הים התיכון של ישראל נרשמים מדי שנה עשרות מיליוני ביקורים. הים תורם תרומה משמעותית לרווחת תושבי ישראל. במחקר שנערך לגבי חשיבות השטחים הפתוחים, ולגבי תרומתם לאיכות חיי התושבים עולה, כי חופי הים התיכון הם השטחים הפתוחים בהם שיעור המבקרים ואינטנסיביות הביקור הם הגבוהים ביותר, הרבה יותר מהפארקים העירוניים ואלה שמחוץ לערים. בניגוד למרבית השטחים הפתוחים המצויים בצפון הארץ ובדרומה, מתרכזת רצועת החוף הטבעית והפתוחה לציבור דווקא במרכז הארץ, בסמוך למוקדי האוכלוסייה - בין ראשון לציון בדרום לחיפה בצפון.

חוף הים - שטח פתוח ייחודי
מבחינה גיאולוגית וגאומורפולוגית, מאופיין חוף הים של ישראל על ידי שלושה אלמנטים עיקריים: כורכר, חול וגיר. שני הראשונים מצויים בארץ בסכנת כיליון, בעוד השלישי נדיר בהופעתו בסביבה החופית בישראל. סלע הכורכר הוא ייחודי לישראל, ומהווה בית גידול למינים ייחודיים לכורכר: צורית חופית, נרקיס אפיל, ובמספר אזורים שמשון ועדעד ממינים שונים. במקומות בהם אין בנמצא סלעי כורכר, קיים במרבית המקרים חול.

בית הגידול החולי מהווה גם הוא בית גידול ייחודי, וגרם בעבר להגעתם של מיני צומח וחי ממקור מדברי עד לצפון הארץ. בנוסף, גדלים ברצועה המדוברת צמחים נדירים כמו חבצלת החוף, חופית נמוכה, חרחבינה חופית ואחרים, ובה ניתן למצוא את מחילותיהם של מכרסמים שונים כמו מריון מצוי, גרבילים שונים וארנבות. מבין הזוחלים ניתן לציין את נחש החולות, החומט הרפואי ונחושית החולות, הייחודיים לבית הגידול החולי. באזורים בהם מגיע החול עד יותר מ100- מטרים לעומק היבשה, ניתן למצוא בעונת הקיץ הטלות של צב ים ירוק, הנחשב למין בסכנת הכחדה בארץ. סרטן החולות (חולון החוף) עולה במהלך החורף על רצועה זו, וחופר בה את מחילות החורף שלו.

סמוך לחוף ניתן לראות תצורות צומח ייחודיות לאזור זה, המאופין ברוח ימית מלוחה, ובהם זית אירופי, חרוב מצוי ואלת מסטיק - שיחים ועצים שבכרמל ובמקומות אחרים מגיעים לצורתם המוכרת, ובחוף מקבלים צורה כדורית ייחודית או צורת "דגל" אופיינית.

כתבות נוספות בנושא ים וחופים